Stav Jacabi: Sporda durgunluk ölümdür!
Reklam

Stav Jacabi: Sporda durgunluk ölümdür!

Yeni sezonda Fransa ligine katılmaya hazırlanan Volero Zürih başkanı Stav Jacobi ile özel bir röportaj...

16 Ocak 2018 - 14:06 - Güncelleme: 16 Ocak 2018 - 14:51

Volero Zürich, 1973’te VBC Volero Zurich olarak kuruldu, ancak erkekler ekibi kadınlara oranla daha çok tercih ediliyordu. Kadın takımı, 2003’te VBC Volero Zürih’ten ayrılarak Volero Zürich AG adı altında profesyonelleşti. Kısa bir süre sonra, İsviçre’de erişilmez bir konuma geldiler. Aynı zamanda, voleybol dünyasının büyük isimleri kulübe gelmeye başladı. Kadroya her yıl çok para yatırılmasına rağmen, Volero’yu dünya çapında tanınacak bir kulüp yapacak en iyi kişi olan Volero başkanı Stav Jacabi, taraftarlarını sevindirecek uluslararası kupayı vermek için bazı şeyleri değiştirmeye karar verdi – kulübü başka bir ülkede konumlandırmak.
 
Stav Jacobi’nin bu kararına yönelik yapılan röportajının detayları ise şu şekilde:
 
Kulübün başka bir ülkede konumlandırması kararını vermek ne kadar zordu?
“Öncelikle şunun altını çizmek istiyorum: Biz sadece kadın takımı yeniden konumlandırmak istedik, kulübün kendisini değil. Kulüp (Volero Zürich AG), Zürih’te kalacak. Böyle bir durumda zor kelimesi az kalır, çok zorlandım. Spor hayatımın en tartışmalı konusundan birisiydi. Son yıllarda, yer değiştirme kararından kaçınmak için her şeyi denedim.”
 
Böyle bir karar vermeniz için kesin sebeplerininiz neydi?
“Geride kalan yıllarda, takımımızda devasa bir güç olmasına rağmen Şampiyonlar Ligi’nde veya Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda bir başarı elde edemediğimizi gördük. İsviçre Ligi’nin zayıflığı Volero’nun 13 yıllık bir hakimiyet kurmasında etkisi olduğuna eminiz, uluslararası yarışmalarda kritik anlarda, yeterince güçlü olmamak bizi başarıdan uzaklaştırdı. Beş kez 6’lı playoff’larda, Dünya Kulüpler Şampiyonası’nı beş kez yarı finalde kaybettik. Bunlar yeterliydi. Yerel yönetim sağlıksız bir şekilde ilerlemeye başlamıştı, sadece bizim içim değil ligdeki diğer ekipler adına da. Ligdeki diğer ekipler, ekstraların rolünü kabul etmek zorunda kaldı. Bu iyi bir şey değildi. Bunlara ek olarak, Volero, ulusal kurallara bağlı olarak ulusal ve uluslararası alanda pratik olarak, iki farklı takımla oynamak zorundaydı. Bu çelişkili duruma yol açtı: Birinci sınıf oyuncular, her yıl takım olarak Şampiyonlar Ligi’nde 8 maç oynamak için Zürih’e geliyordu. Diğer yerel mücadeleler takımın bir parçası için genişletilmiş bir eğitim olmaya başladı. Saçmalık, örneğin; Natalya Mammadova, geçen sezon seyirci gibi otururken, bu yıl, güçlü bir Rusya Ligi’nin anahtar oyuncusundan birisi ve Rusya Kupası’nın En Değerli Oyuncusu. Son olarak, uluslararası hedeflerimizin ve İsviçre Ligi’nin gerçeğinin Volero Zürih’i yüksek bir seviyede durgunluğa getirdiğini söyleyebilirim ve sporda durgunluk ölüm demektir.”
 
Niçin Kulübü yeniden konumlandıracağınız yer olarak Fransa’yı seçtiniz?
“Yaptığımız dikkatli değerlendirme sonucunda Fransa’yı seçtik, hedefimiz Almanya’ya yakın olmak. Bölgemizden daha güçlü olduğuna inandığımız tüm ligleri göz önüne aldık. Yani ligleri şöyle sıraladık (güçlerine göre): Türkiye, İtalya, Rusya, Polonya, Fransa ve Almanya. Birçok özelliklere odaklandık ve yukarıda bahsettiğim sonuca vardık. Fransa’yı seçtik çünkü, yıllardır Volero Zürich önde gelen birkaç kulüp ile çok güçlü ortaklıklara sahip. Liginin güçlü, iyi bir altyapısının olması, yerel yönetimin idari ve mali destek olması ve Fransa’nın Şampiyonlar Ligi’ni kazanma gibi deneyime sahip olması gibi faktörlerin etkili olacağına inanıyoruz. Bütün bunların sportif hedeflerimizi gerçekleştirmemizde bize bir adım daha ileri gitme şansı vereceğini düşünüyoruz.”
 
Kulübün yerini değiştirme sürecinin nasıl olacağı konusunda hali hazırda bir planınız var mı?
“Böyle bir plan 4 ila 6 hafta arasında sonuçlandırılmalıdır.  Şu anda avukatlarımız ve denetçilerimiz, durum tespiti ve profesyonel ekibimizin dış kaynak kullanımı üzerine yasal bir yapı oluşturmak üzere çalışıyor. Sonrasında, Volero Zürich AG Yönetim Kurulu Üyeleri son kararı verecek. Ardından hemen uygulamaya başlayacağız.”
 
Kulübün bazı bölümleri işlerlik açısından İsviçre’de kalacak mı?
“Belirttiğim gibi, sadece profesyonel bayan takımı yer değiştirecek. Genel merkez, Oluşum Merkezi gibi diğer tüm uzantılar Zürih’te kalacak. Zürih bizim için çok önemli, İsviçre’nin voleybolun merkezlerinden birisi olması için çalışacağız ama stratejimiz burada şekillenecek: Zürih’teki faaliyetlerimiz için İsviçreli profesyonel oyuncuların olması şart.”
 
Volero önümüzdeki sezon Fransa’da üst ligde yer alacak diyebilir miyiz?
Eğer takım Fransa’ya yerleşirse (ki büyük ihtimalle yerleşecek -son karar Şubat’ın sonunda verilecek), Volero önümüzdeki sezon Ligue Nationale du Volley’ de yarışacak.”

Kaynak: Hanzade KARAŞIN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sultanlar Ligi’nde 4. Hafta Karşılaşmaları Başladı
Sultanlar Ligi’nde 4. Hafta Karşılaşmaları Başladı
Eczacıbaşı Vitra derbiyi kazandı
Eczacıbaşı Vitra derbiyi kazandı