10 KASIM
Reklam
Eski Voleybolcu

Eski Voleybolcu

10 KASIM

09 Kasım 2017 - 22:02

10 KASIM
 
Nedeniyle hatırlamakta yarar var...
 
Ülkemizde Voleybol;
 
“ İstanbul Erkekler Voleybol Ligi 1921-1970 arası Türkiye Erkekler Voleybol Şampiyonası kurulana dek düzenlenen spor organizasyonudur.
 
1895 yılında ABD'de ilk kez oynanan ve 1919 yılından itibaren Avrupa'ya yayılan voleybol, Türkiye'ye de aynı yıl YMCA teşkilatı tarafından sokuldu. 1920-1924 yılları arasında Erkek Muallim Mektebi'nden çıkan beden eğitimi öğretmenleri de bu sporu kısa sürede okullara yaydılar. 
 
Kabataş, Vefa, Pertevniyal, Galatasaray, İstiklal, Haydarpaşa, İstanbul liselerinde yoğunlaşan çalışmalar, önce okullararası turnuvalara yol açtı.
 
Bu sporda, daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi olacak ve esasen orduya topçu subayı yetiştirmek için 1773 yılında III. Mustafa tarafından Mühendishane-i Berrî-i Hümâyûn adıyla kurulmuş olan Mühendis Mektebi öğrencileri ile Kabataş Sultanîsi talebeleri ilk parlayanlardan oldular. İstanbul Teknik Üniversitesi, o zamanki adıyla Yüksek Mühendis Mektebi, 1924-1944 yılları arasında voleybolun beşiğiydi.
 
Doğumyeri olan ABD'de bile ilk lig maçlarının 1928'de oynanmaya başlanan voleybolda Türkiye'deki ilk ligler 1921'de başlarken, ilk şampiyonları da bu takımlar teşkil etti. Mühendis Mektebi ilk dört yıl şampiyonluğunun ardından 1925 yılında da lige Üsküdar İdman Ocağı Kulübü adına katılarak şampiyon olduktan sonra 1926 yılında şampiyonluğu Beşiktaş adına müsabakalara katılan Kabataş Lisesi'ne kaptırdı.
 
1927’de Mühendis Mektebi'nin en iyi voleybolcuları olan 3. sınıftan Aziz Torun (Kaptan), Bedi Süheyl Enüstün, Fikret Germen, İsmail Hakkı (Ahbap), Yusuf ve Fahri, kurdukları (Ateş) takımı ile, İstanbul Ligi'ne Fenerbahçe adına girmeye karar verdiler. Okulspor konseyi, Fenerbahçe yönetim kurulundan üç temsilci ve okul müdürü, üst üste yapılan iki toplantıdan sonra, sarı-lacivertli kulübün top, forma ve diğer gerekli malzeme ve zaruri harcamaları karşılaması koşulu ile bu takımın 1927 ligine Fenerbahçe adıyla katılmasını resmen kabul etmişlerdir.
 
1927 yılı İstanbul Ligi, lige yeni katılan Fenerbahçe'yle bir önceki sezon şampiyonluğu eline geçirmiş olan Beşiktaş'ın mücadelesine sahne oldu ve 6 Mayıs 1927'de Beyoğlu Amerikan Kulübü salonunda oynanan final maçında siyah beyazlılar ilk seti 15-10 kazanıp, bir sonraki sette de 14-3 öne geçmelerine rağmen önce seti 16-14, sonra final setini de 15-10 kaybederek bir yıl taşıdıkları şampiyonluk unvanını Fenerbahçe'ye devrettiler.
 
1928'de Galatasaray'ın da mücadeleye katılmasıyla üç büyükler bu spordaki yerini tam anlamıyla alırken, daha sonra Feneryılmaz, Vefa, Beyoğluspor, Darüşşafaka ve İtfaiye de takımları şampiyon kadrolar kurarak bu sporun İstanbul ve Türkiye'de gelişmesini sağlayan kulüpler oldular.
 
Türkiye Kadınlar Voleybol Şampiyonası ya da Türkiye Kızlar Voleybol Şampiyonası, 1956-1983 arasında Türkiye Kadınlar Voleybol Ligi kurulana kadar kadın voleybolumuzdaki organizasyonun adıdır.”
 
1923 yılında Ulu önderimiz Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan Türkiye Cumhuriyetinin ilk yıllarında Güzide sporumuz da DÜNYADA İLK KEZ KURULAN LİGLERDEN BİRİ OLMUŞ ve bu alanda da Cumhuriyetimiz ÖRNEK OLMUŞTUR.
 
Bu anlamlı günde Mustafa Kemal ATATÜRK’e rahmet, minnet ve onun yolundaki milyonlara saygılarımla.
 
Hepinize sevgilerimle.
 
Eski Voleybolcu

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar