YEPYENİ VE PIRIL PIRIL


Bayanlar Milletler Ligi’nde mücadele etmekte olan Milli Takımımız başarılı sonuçlar alıyor. 5 ayrı ülkede yapılan karşılaşmalarda takımımız, oynadığı 15 karşılaşmadan 11 tanesini kazandı, 4’ünü ise kaybetti. 

Dünyanın bayan voleybolundaki en başarılı ülkelerinin katıldığı şampiyonada takımımız, başta lider ABD olmak üzere,  İtalya, Polonya, Japonya, Çin, Almanya gibi güçlü ülkelerin takımlarını yendi. Hem de bu galibiyetlerin çoğunluğu 3-1 gibi skorlarla alındı. Yenilgilerin ise, 3-1’lik Brezilya hariç, hepsi 3-2’lik skorla oldu. Takımımız mücadeleyi  hiç bırakmadı.

Bayanlarımız 16 takımlı şampiyonayı  5. sırada bitirdi. Ancak, bütün şampiyonalarda uygulanan normal puantaj bu karşılaşmalarda da uygulanmış olsa yerimiz, ABD ve Sırbistan sonrası üçüncülüktü. Bu şampiyonadaki  sıralama ise, takımların aldığı galibiyet sayısına göre yapılıyor. 

En ilginç yönü

Yukarıda başarılarını sıraladığımız takımımızın en ilginç yönü ise yapısı. Şampiyona öncesi açıklanan kadroyu görünce, doğrusu, karşılaşmalarda böyle sonuçlar alacağını hiç de tahmin edememiştik. Kadroda, alıştığımız isimler bulunmuyordu. Takımdaki sporcuların, kaptan Eda hariç, hemen hepsi kendi kulüplerinde ilk altılarda dahi yer almıyordu. Ama, yeni yapılanmada kızlarımız, karşılaşmalar ilerledikçe daha iyi oynamaya, daha iyi sonuçlar almaya başladı. Bunun istisnası ise, ABD’de oynanan ilk karşılaşmalarda ev sahibi ABD’yi yenmemiz oldu. Kısacası, her hafta, birbirine çok uzak ülkelerde düzenlenen yorucu bir maratona giren takımımız bence çok başarılı oldu.

Başta kaptan Eda olmak üzere, Cansu, Meliha, Zehra, Meryem, Şeyma, Hande, Beyza, Ebrar, Ceren, Simge, Aylin ve Gamze’yi kutluyorum. 

Şimdi sıra, Çin’de yapılacak finallerde. İlk 5 sıradaki ABD, Sırbistan, Brezilya, Hollanda ve Türkiye ile ev sahibi Çin’in mücadele edeceği karşılaşmalarda kızlarımızdan iyi sonuçların devamını bekliyoruz.