SİSTEM AKSIYOR.. MUTLAKA TARTIŞILMALI..
Reklam
  • Reklam
Cengiz Tokgöz

Cengiz Tokgöz

SİSTEM AKSIYOR.. MUTLAKA TARTIŞILMALI..

06 Mayıs 2015 - 00:36

2014-15 Voleybol Ligleri sona erdi. Erkeklerde İzmir’den Arkas, bayanlarda da Fenerbahçe şampiyon oldu. Bu arada Eczacıbaşı Vitra Avrupa Şampiyonluğu'nu kazanırken, Vakıfbank ikinci, Bursa Büyükşehir Belediyesi de Challenge Cup sahibi oldu. Kutluyorum. Her zaman voleybol 1 numara. Ancak, gazete ve ekranlarda maalesef değerini bulamıyor. Çünkü kafalar futboldan başka bir şey basmıyor.

FENERBAHÇE 3 YIL BEKLEDİ

Bayanlarda Fenerbahçe, Vakıfbank ve Eczacıbaşı Vitra, atbaşı gittiler ve sarı-lacivertliler mutlu sona 3 yıl sonra kavuştular. Fenerbahçe’yi Kim şampiyon yaptı desek yalan olmaz. Koreli, tek başına takımını sırtladı. Kupa seramonisinde başkan ve şube sorumlusu yoktu. Ancak ertesi gün şampiyonlar Şükrü Saraçoğlu Stadı’nda ayakta alkışlandı. Bayanlarda sezon başında “Bu kadro ile küme düşersiniz” diye uyarılan ve “Düşersek düşelim” diyen voleyboldan uzak bir başkan yönetimindeki Yeşilyurt ile sakatlıkların kurbanı olan Beşiktaş düştü. Sakatlıklar iyileşip, bir hareket oluşurken antrenör değişimi yanlış idi. Bayanların yeni takımları Salihli Belediyesi ile Halkbank oldu. Şampiyonu ve lige gelenleri kutlarım.

ARKAS SÜRPRİZİ

Erkeklerde bayanlarınki gibi normal şampiyonluk olmadı. Ligde namağlup olan Halkbank, 4 yenilgili Arkas’a geçildi ve şampiyonluğu kaybetti. Ziraat Bankası tırmanışa geçti, Galatasaray da ezeli rakibi Fenerbahçe’yi eledi. Sarı-lacivertliler ise içerideki karmaşanın cezasını ilk 4 dışında kalarak çekti.Fenerbahçe ile Türkiye'nin en iyi ama agresif milli pasörü Arslan arasında kırgınlık var. Ancak kaptanın 2 yıllık da sözleşmesi bulunuyor. Başkan olaya el atmalı ve Arslan'ı bir yere yollamamalı. Bir de Arslan kendisine "Piskopat" diye bağıran taraftarı uyarmalı. Fenerbahçe'nin kaptanı piskopat olamaz. Torul ile Palandöken lige veda ederken, Tokat Belediye ile İzmir’den Balspor Chokoliva Süper Lig çıktılar. Şampiyon Arkas ile lige gelenleri kutluyorum.

GEREKSİZ KLASMAN MAÇLARI

Neye hizmet ediyor ben şahsen anlamış değilim. Bence boşa zaman kaybı klasman maçları. Takımların çok maç oynamalarını istiyor isen, ya takım sayısını arttır, ya da ligin süresini uzat. Bence lig, milli maç programına rağmen Mayıs başı değil, Mayıs sonu noktalanmalı. Bazı sponsorların, ligin kısalığından şikayet ettikleri özellikle kulağıma duyuruluyor. Bence, federasyonun yönetici, hakem, sporcu ve gazetecilerden oluşan bir toplantı yaparak tartışılan bazı konuları incelemeli.

PROGRAM  İYİ YAPILMALI

Voleybolun sponsora ihtiyacı var.  O zaman bu sporu daha çok duyurman ve yayman gerek. Bu da televizyon ve gazete yolu ile olur. Televizyonların her kaprisine boyun eğiliyor. Normaldir. Ancak, lig başlamadan futbol ligi de incelenmeli. Hiç olmazsa, sayfa ve ekranları dolduran futbolun büyük maçlarından voleybol maçları kaçırılmalı. Gece geç vakitleri kalan ve ters günlerdeki voleybol maçları da bu sporun tadını kaçırıyor. Bence sezon başında hafta hafta fikstür çekilmeli. 15 günlük programlar ile fikstür yapılmalı. Başka sporlar ile voleybol kapıştırılmamalı.

GÖRÜNTÜLÜ MOLA SİSTEMİ

İtalyan antrenörler işin cıvığını çıkardı. Yeni bir sistem uygulanıyor. GDS, yani görüntülü değerlendirme sistemi. Her antrenörün her sette 2 görüntülü itiraz hakkı var. Haklı çıkarsa, itiraz hakkı var. 2 hatada hakkı kalmıyor. Ancak, görüldüğü kadarıyla bu itiraz hakları mola olarak değerlendiriliyor. Federasyonun veya hakemlerin bu tantanaya önlem alması gerek. İtalyan’lar çizgi hakemlerini bu sistem yüzünden kaldırdı. Biz 2 çizgi ile devam ediyoruz.

HAKEMLER YETERSİZ Mİ

Hakem heyetimizin başında dünyanın en iyi bu işi bilenlerinden biri Ümit Sokullu var. Sokullu işe yeni başlamış gibi mesai veriyor. Ancak, bakıyorum maç yönetiminde belli hakemler dışında isimler yok. Ve “Perdeleme” hortladı. Hiçbir hakem bu kural dışı harekete düdük çalmıyor. Eski sıkıntı, takımların biri açık, öteki koyu renk forma olayı da var. Hakemler bunu da görmüyorlar. Ekranları başındaki yalnız voleybolseverler değil kulüp taraftarları da takımlarını seçmekte güçleniyor. Örnek Fenerbahçe koyu lacivert, Beşiktaş da siyah forma giydi. Hakemler mışıl mışıl uluyor. Kulüplerden mi korkuyorlar. Yoksa “Aman bana ne” mi diyorlar. Kural varsa var.

ÇAKMAK VE BEACH VOLLEY

Mehmet Çakmak plaj voleyboluna verildi. Çakmak’ı iyi tanırım heyecanlıdır, başarılı olmak ister. Başta ben olmak üzere herkese de saygılıdır. Bazı apolet takanlar gibi bulutların üzerinde gezmez. 2016 Rio Olimpiyatları maçları oynandı ve Türkiye H grubundan tur atladı. Takımımızda Murat Giginoğlu, Volkan Göğtepe, Selçuk Şekerci ve Hasar Mermer var. Bizimkiler son gün Letonya’yı yenerek final grubuna çıktı. Letonya’da Dünya Klasmanı'nda 1 numara olan Janis Smedins de vardı. Alkışlıyor ve başarıların devamını diliyorum.

FEDERASYON SİTESİ

Voleybol Federasyonu’nun resmi sitesi biraz düzeltildi. Eskisi normal bilgisayar gibi idi. Şimdiki site mobil değil. Yani android telefonlardan veya bilgisayarlardan direkt tıklanamıyor. Kime sorsak, “tamam yapılıyor” diyor. Ama 2-3 yıl geçti tık yok. Gazetelerden şikayet çok. Bu siteden fotograf kolay alınmıyor. 3-4 aşamadan sonra alınıyor. Kolaklık yapmalı tek tıklama ile iş bitmeli.

OSMANLI, ATATÜRK VE ERDOĞAN

Tüm finallerin Ankara’da olmasından yanayım. Her ne kadar Volley Otel eskidi ise de, yine de salon ile otelin yan yana olması güzel bir uygulama. Salona ilk gittiğimde duvarda voleybolcuya kupa veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük boy posterini göremedim. Erdoğan’ı seversin veya sevmezsin. Ama bir Cumhurbaşkanı’nın voleybol salonunda posteri olması, bir voleybolcuya kupa vermesi voleybol için güzel bir görüntü. Ve protokol Odası’nda duvarda kocaman Osmanlı Tuğrası gördüm. Osmanlı’ya hiçbir zaman karşı olmadım, olamam da. “Osmanlı” diyerek, Cumhuriyet düşmanlığı yapanları sevmem. Osmanlı ecdadımız. Ancak ay-yıldızlı bayrağımız ile Mustafa Kemal Atatürk olmazsa olmaz. Sorumluya “Neden” diye sordum. Ters yanıt alınca da Başkan Özkan Mutlugil’e şikayet ettim. Ertesi gün baktım, Atatürk Protokol Odası’na konulmuş. Recep Tayyip Erdoğan da. Teşekkürler başkan. Ne Osmanlı’yı, ne Ay-yıldız’ı, ne de Mustafa Kemal Atatürk’ü unutmayalım. Spora destek veren cumhurbaşkanını da salondan atmayalım. Yanında eski başkan olsa da.

MİLLİ MAÇ DÖNEMİ

Ligler bitti, milli maç dönemi başlıyor. 16-21 Mayıs’ta Montreux turnuvası’na katılacak Filenin Sultanları. Yine bitmeyen şarkı Avrupa Ligi var. 2-7, 21-23 ve 28-30 Ağustos tarihlerinde Ankara’da Avrupa Ligi ayaklarına evsahipliği yapacak. 3-5 Temmuz Ankara’da Grand Prix  1. Ayağı var. Başkent bunun yanı sıra 1-5 Ağustos’ta Genç Erkekler Balkan Şampiyonası, 12-19 Ağustos 23 yaş altı Bayanlar Dünya Şampiyonası’na evsahipliği yapacak. Bakü’de 13-28 Ağustos’ta bayan ve erkekler 1. Avrupa Oyunları var. 12-14 ve19-21 Haziran’da Erkekler Dünya Ligi 1. ve 2. Turu'nda Karadağ ve Ankara’da; Tunus, Porto Riko ve Karadağ ile fileye yükseleceğiz. 26 Ekim’de Avrupa Şampiyonası Finalleri Hollanda’da. Daha gençler var, yıldızlar var. Bir yığın milli maçlar var. Anlayacağınız voleybolcuya yaz tatili yok. Bize de tabii.

VE TEŞEKKÜR

Cumhurbaşkanı ve başbakan, ve de bakanlar gezilerine bir yığın gazeteci götürürken, federasyonların organizasyonlara gazeteci götürmesine sıcak bakmıyor siyasiler. Ancak, kulüplerimiz veya federasyon, oradan buradan girinti ve çıkıntılar yaparak, sponsorlara masrafları yükleyerek biz gazetecileri birçok seyahate götürüyor. Ben federasyonumuza bize, voleybol basınına gösterdiği bu SEYAHAT desteği için teşekkür ediyorum. Başkanımızın biz basın mensupları ile bir araya gelerek bilgi, eleştiri ve şikayet alışverişinde bulunması çok güzel olur. 

Son Yazılar