80. YIL
Reklam
  • Reklam
Eski Voleybolcu

Eski Voleybolcu

80. YIL

12 Kasım 2018 - 18:50

Ulu önderimiz Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşama veda ettiği günün üstünden 80 yıl geçti. Bugün özellikle gençlere, bazı konuları hatırlatmakta yarar var diyor ve başlıyoruz.
Türkiye Voleybol Federasyonuna teşekkürler
 
TVF Burhan Felek Voleybol Salonu’nda oynanan Galatasaray-Beşiktaş ve Fenerbahçe-VakıfBank karşılaşmaları öncesinde 10 Kasım Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümü olması dolayısıyla nedeniyle bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.
 
Galatasaray-Beşiktaş karşılaşmasına ev sahibi Beşiktaş sahaya, “Atam İzindeyiz” pankartı ile çıktı..
Saygı duruşunun ardından İstiklal marşımız okundu. Dünyaca bir ilki gerçekleştiren spor kulübü olan Beşiktaş Jimnastik kulübünün kadın voleybol takımı Galatasaray’ı “ sürprizzzz “ sayılabilecek bir sonuçla 3-2 yendi.
 
Dünyanın ilk ve tek spor bayramı
 
- “Atatürk, Millî Mücadele'ye başlamak, Misakı Millî’yi ilan etmek ve Kuva-yı Milliye’yi kurmak amacıyla Samsun’da Anadolu topraklarına ayak bastığı 19 Mayıs 1919 gününün de TBMM’nin 20 Haziran 1938 tarihinde 3466 sayılı kararı ile “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kabul edilmesini sağlamıştır. 19 Mayıs kutlamaları ilk olarak 24 Mayıs 1935 tarihinde Atatürk Günü olarak kutlanmıştır. İlk 19 Mayıs, Beşiktaş Spor Kulübü'nün girişimleri sayesinde Fenerbahçe Stadı'nda; Galatasaraylı ve Fenerbahçeli çok sayıda sporcu bu günde sahada beraber yer almıştır. Beşiktaş'ın kurucu üyelerinden olan Ahmet Fetgeri Aşeni, Atatürk Günü'nün gençliğe adanması için 19 Mayıs'ın Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmasını önermiştir. Spor Kongresinde dile getirilen bu öneri kabul edilmiş ve Atatürk'ün onayıyla yasa haline getirilmiştir.  20 Mayıs 1938 tarihli kanunla beraber 19 Mayıs, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır. 12 Eylül Darbesi'nin ardından bayramın adı Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak değiştirilmiştir.”
 
Dünya derbisi
 
Boşuna değil… Neden mi? Kenarda ki antrenörlerden biri Dünya şampiyonu milli takımın, diğeri Dünya şampiyonu kulüp takımının antrenörü..Fenerbahçe-VakıfBank karşılaşmasına ev sahibi Fenerbahçe “İzindeyiz İlelebet” pankartı ile çıktı. Maç bir o yana bir yana gitti geldi derken, Fenerbahçe son sette bir ara 4 sayı farkla önde olmasına rağmen, son seti Vakıfbank aldı ve maçı da 2-3 kazandı.
 
Devletin spora katkısı
 
“-Türkiye'nin ilk spor teşkilatı olan “Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı” 1922'de İstanbul'da kurulmuş, bu ilk spor cemiyetinin ve federasyonlarının yöneticileri Atatürk'ün meydana getirdiği ortamla seçimle belirlenmiştir. 16 Ocak 1923 tarihli Bakanlar Kurulu toplantısında, “Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı” kamu yararına kurulmuş bir dernek olarak kabul edilmiş ve böylece ilk kez devlet spora ve sporcuya destek ve yardım elini uzatmıştır. Atatürk’ün direktifleriyle hazırlanan ve bugün de Türk Spor Örgütü’nün temelini oluşturan 3530 sayılı “Beden Terbiyesi Kanunu” 29 Haziran 1938 günü kabul edilmiştir.”
 
Ayrıca dün oynanan kadınlar liginin diğer karşılaşmalarında;
 
Nilüfer Bld.-Çanakkale Bld. karşılaşmasına ev sahibi Nilüfer Bld. “Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe…”,
 
Aydın B.Şehir Bld.-Karayolları karşılaşmasına ev sahibi Aydın B.Şehir Bld. “Atamızı Saygı ve Özlemle Anıyoruz” yazılı pankartlarla çıktılar.
 
Sözleri
 
“-Muvaffak olmak için her türlü yardımdan ziyade bütün milletçe sporun mahiyeti, kıymeti anlaşılmak ve ona kalpten sevgi göstermek, onu vatanî vazife sayma lâzımdır. 1926 (Atatürk'ün B.N., S. 106)
 
-Her çeşit spor faaliyetlerini, Türk gençliğinin millî terbiyesinin ana unsurlarından saymak lâzımdır. 1937 (Atatürk'ün K.A.N., S. 32)
 
-Bir toplum yalnız spor ile rengini ve kuvvetini değiştiremez. Orada hâkim olan sıhhî, sosyal, medenî birçok gerek ve şartların teminine yönelen teşebbüs ve tedbirlerin uygulanması lâzımdır. 1926 (Atatürk'ün B.N., S. 106)
 
-Türk milleti anadan doğma sportmendir. Henüz yürümeye başlayan köy çocuklarını bile harman yerlerinde güreşirlerken görürsünüz. Ata en çok ve en iyi binen yalnız Türk erkekler değildir; Türk kadını da bu işi bilir. Spor, yalnız beden kabiliyetinin bir üstünlüğü sayılamaz. İdrak ve zekâ, ahlâk da bu işe yardım eder. Zekâ ve kavrayışı kısa olan kuvvetliler, zekâ ve kavrayışı yerinde olan daha az kuvvetlilerle başa çıkamazlar. Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlâklısını severim. (Ferit Celâl Güven, Yücel Dergisi, Cilt: X, Sayı: 57, 1939, S. 130)
 
-Türk sosyal bünyesinde spor hareketlerini düzenlemekle görevli olanlar, Türk çocuklarının spor hayatını yükseltmeyi düşünürken, sadece gösteriş için herhangi bir yarışmada kazanmak emeliyle bir spor çizmezler. Esas olan, bütün her yaştaki Türkler için beden eğitimini sağlamaktır. "Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur" sözünü atalarımız boşuna söylememişlerdir. 1937 (Afet İnan, Atatürk Hakkında H.B., S. 86)
 
-Sağlık ve sosyal yardım hususlarında takip ettiğimiz gaye şudur: Milletimizin sıhhatinin korunması ve takviyesi, ölümün azaltılması, nüfusun arttırılması, bulaşıcı ve salgın hastalıkların etkisiz hale getirilmesi, bu suretle millet fertlerinin dinç ve çalışmaya kabiliyetli bir halde sıhhatli vücutlar olarak yetiştirilmesi... 1922 (Atatürk'ün S.D. I, S. 217)”
 
Dün oynanan tüm karşılaşmalarda tribünlerde yer alan taraftar ve seyircilere de ayrıca bir tebrik gönderiyor ve İzmir marşını söyleyerek, Mustafa Kemal’in askerleriyiz diyenlerin alnından öpüyorum.
 
Hepinize sevgilerimle
 
Eski Voleybolcu
 
(NOT: ATATÜRK ayrıca dünyada okullarda BEDEN EĞİTİMİNİ zorunlu ders olarak uygulatan ilk devlet adamıdır. )

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar