İ.S.T.İ.F.A. (*)
Reklam
 • Reklam
Eski Voleybolcu

Eski Voleybolcu

İ.S.T.İ.F.A. (*)

08 Ekim 2018 - 12:21 - Güncelleme: 09 Ekim 2018 - 00:34

Eğer işin başından itibaren yanlışlar varsa ve bunlarda israr ediliyorsa, ne yapacağız..?  Öyleyse lafı eveleyip, gevelemeyip açıyoruz ve ne diyeceğimize geliyoruz… Okuyun bakiiimmm…

Mehmet Bedestenlioğlu

Dünya şampiyonalarında en başarılı “ Teknik direktörü”müzdür. 6. Olarak 2010 yılında Türk Voleybol tarihine geçmiştir. Yerli ve millidir.  Çalıştırdığı takımlarda kontratı TL olarak ödenmektedir. Benim babamın oğlu değildir, burada sözü geçiyorsa bilin ki lafın gideceği yere bir anlam ifade etmesi için kendisi hatırlanmış ve saygı ile YAD EDİLMİŞTİR… (Anılmak, hatırlanmak demek) Özetle; TÜRK ANTRENÖRLERİ’ ni temsil etmektedir.

Namağlup bir takım

Hoop bi Dakka, yanlış olmuş demeyin şimdi. Bizim takımdan değil, birisinin eski bir takımından söz edeceğiz.

Bizim şu milli damat var ya…Hani bir ara Hollanda’yı çalıştırıyordu ya..2016 yılıydı ya..Eee. şimdi o takım var ya… Sonrraaa… Dünya şampiyonası F grubunda “ yenilgisiz” 2. Sırada…

Aaaaa. Nasıl olur demeyin de devam edelim… Şiiişşşt, sessiz olun ltf… 6 maç kazanmış, 17 puanı var ve sadece 3 set vermiş… Özetle Gui takımı bıraktığından beri bir bereket – bir başarı yani…

Dünkü Quiz’in yanıtı

Maç hangi poziyondan kaybedilir diye yazsaydık aslında daha iyi edermişiz ama neyse. Yanıtını açıklıyorum gençleeerrr; Cevap E) yani 4

Hadi canım, sende amma atıyorsun diyenlere bir yanıt vermek gerekirse, “ aslında voleybol maçı 4 numaradan kazanılır, Çünkü o pozisyondaki oyuncu, sahanın neredeyse 1/3 ünü kullanmakta, smaca geliş için en güçlü adımlamaları yapmakta ve - eğer pasör akıllı ve iyi ise- filenin de 5 metrelik alanında atak serbestliğini kullanmaktadır. “

Çok mu teknik oldu. Öyleyse anlatalım…;

Özet şu; Bu milli takım 4 numarasız oynadı.. Türkçesi bu işte.. Daha ne diyeyim.

Çok mu aradık

Valla bazı oyuncularımız var ki, bu seviyede ki oyunu, onun gereklerini yapacak kadar “ kaliteli” değiller.. Kim mi onlar…? Asla isim vermem, onları antrenör olan arkadaşlarımız yorumlasın. Ben sadece şunu bilir, şunu söylerim. Eski mesleğimiz olduğu için de bilirim. Pası atan kişi, belirli bir yüksekliğe, hıza ve smaçörünün pozisyonuna göre pas atamıyorsa, yani bir oraya, bir buraya topu savuruyorsa ondan bişi olmaz… Hele de vücudundaki yağ-adale oranındaki durum dengesizse, blok da tutamaz.

Bazı takıma alınmayan ve de “özel” durumlarından ötürü gelemeyen bir dönem starı oyuncularımız ÇOKKK MU ÇOOOK ARADIK.. evet.. Onların kimler olduğunu hepiniz biliyorsunuz.

Takım başarılıydı

Nerede mi..? Gazozuna oynanan tüm para ödüllü kupalarda ya final oynadık, ya da 3. Olduk bu sene. Ammaaa gerçek yarışmaya gelince neden ise çok erken havlu attık.. Nasıl oldu bu peki.? Motivasyon eksikliği gibi yalandan gerekçelere ben inanmam arkadaş.. Bu takımın psikologu bile var. Mentoru da işin artısı. Neden olmadı biliyor musunuz? Diğer takımlar önceki turnuvalarda “hazırlık” maçları yaptılar ve Dünya şampiyonasında form tuttular. Biz ise görünen o ki, erken form tutup, bu turnuva da düşüşe geçtik. Anladınız mı..?

Başlık sert mi oldu?

EVET. Ancak kimse kusura bakmasın, sevgili eski takımdaşlarım ve parkedaşlarım hele hiç. Çünkü kurdukları sistemde bazı yanlışlar olduğu açık. Benim önerilerime gelince;

 • Takıma ünlü bir menajer lazım. Örnek Sol kolumuz Neslihan.. Al onu dünya da da haber ol-Gündem yarat. Bu turnuvanın kötü etkilerini hızla yok et.
 • Milli Damat artık yoruldu. TRT spor da yaptığı her açıklamada “ bizden üstün takımlara karşı oynadık” diyen bir antrenöre, 1 ay önce başkalarıyla mı oynadın..? diye sorarlar.
 • Takımda belli ki bazı seçimler yanlış. Kadroyu değiştirmek lazım. Bu nedenle Sevgili Kurtaran Mumcu’ya da önerim, takıma alınmayan oyuncuları tekrar geri çağırmak.

Benden şimdilik bu kadar. Ancak son olarak şunu da not edeyim de bazı arkadaşlarımızın daha fazla tadı kaçmasın. BU bizim MİLLİ TAKIMIMIZ ve HER DAİM BAŞIMIZIN TACI. Zamanına bizimde terini akıttığımız AYYILDIZLI bu ŞEREFLİ FORMA her ne olursa olsun GURURUMUZ.

Hadi canınızı fazla sıkmayın, ama en başarılı takım branşımız olan GÜZİDE sporumuzun da dünya üzerindeki değerini düşürmeyin.

Hepimize geçmiş olsun diyerek sevgilerimle..

Eski voleybolcu

( Not: (*) Doğrusu harf arası noktasız yazılır. Kafalarda iyice yer etsin diye aralarda nokta kullanılmıştır. Tüm teknik kadroya dostça önerimdir. )

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Namyelus
  1 yıl önce
  Okurlarının sorduğu sorulara bilgisi mi yoksa cesareti mi yetmeyen eski bir voleybocu istifa edeceğine İSTİFA(*) istiyor.Voleybol hangi mevkiden kazanılır gibi absürt sorular soran ve sonra buna anlamsız bir yanıt veren bu yazarımız milli takımlarda ki voleybolcuların kökenine dair bilgiler vererek olaya bakış acısını ortaya koymuştu(İtalyan kadın milli takımı hakındaki yorumunda).Aynı bakış acısı ile Kadın Milli Takımımıza da yaklaşan bu eski voleybolcu hiç bir başarı kriteri bu seviyede takım çalıştıramıyacak kişilerle sadece T.C Vatandaşı olduğu için milli başarı bekleme hayallerine kapılmış görünüyor.Ayrıca Milli Takımı kimin çalıştıracağına,kadroya kimleri davet edeceğine tavsiyeler de bulunmak siz voleybol yazarının görevi midir? Umarım bu sorularıma yanıt verecek bilginiz ve cesaretiniz bu kez olur. Not(*)-Doğrusu küçük harflerle yazılır.Kafalar da iyice yer etsin diye BÜYÜK HARFLERLE yazılmıştır.
 • Seyirci
  1 yıl önce
  Beklenen başarı gelmeyince hemen bir suçlu aranıyor. Kimse beklenen başarının hayal oranını ortaya koymuyor. Takımızın gücü bu kadar. Rakiplerimizin artan performansına karşılık vermediler. Guidetti'nin kariyeri ortada. Alman ve Hollanda Milli takımları ile yaptıkları da biliniyor. Bunu tartışmak gereksiz Guidetti gitsin de yerine kim gelsin peki ? Yerli alternatifler olabilir diyelim. Hangisinin uluslararası başarısı veya yurtdışında takım çalıştırıp kupa kazanmışlığı var?? Yıllarca dünya çapında başarılı ve marka kabul edilen Neslihan , Naz , Eda , yanlarında Gözde Neriman ile başarı geldi mi? Milli takım gençleşiyor ve kabuk değiştiriyor. Yıldız oyuncularımız olur istikrar sağlarsak başarı gelecektir. Geçmiş yılların şampiyonları Polonya, Küba ortada yoklar yine iddialı isimlerden Almanya da öyle. Her daim başarılı olmak kolay değil. Kolay olanı sabırsız olup istifa istemek. Rumuzlu yazdığınız için bende ismim yerine rumuz koyuyorum.
 • sporsever
  1 yıl önce
  Kutlarım. Aslında kutlamak bile saçma ama başka kimse kral çıplak diyemiyor, Milli Damat elinde Vakıfbank gibi dünyanın en iyisi bir kadro olmadığında kenarda bağırıp çağırmaktan ve hakem kararına kahkaha atmaktan başka yapabileceği bir şeyi olmayan bir vitrin antrenörüdür. Heyecanla beklediğimiz milli hüsran takımımız meğerse "bu düzeyde savaşmaya hazır değilmiş." Kadınlarda voleybolu bırakan yıldızlar kuşağımız örneğin, başka bir ülkenin elinde olsaydı değil Avrupa en azından bir dünya veya olimpiyat şampiyonluğu gelirdi. Yıllardır maçlara doğrudürüst motive edilememişler, rakiplerin kendilerine karşı neden o kadar hırslı oynadıklarına şaşırmış durmuşlardı. Bu kuşak da aynı kadere mahkum gibi. Bizde yönetim ufuksuz. Yabancı antrenörlere teslim ediliyor milli takımlar yıllardan beri. Onlar mı yetiştiriyor bu yetenekleri ? Madem yabancı antrenör, nerede takımı motive edecek genel yetkili ve dünyayı tanıyan bilinçli bir genel kaptan ? Sette geri düşünce koyveren oyuncular iticiler.

Son Yazılar