T.C. 95
Reklam
  • Reklam
Eski Voleybolcu

Eski Voleybolcu

T.C. 95

29 Ekim 2018 - 03:30

Başlık bir kod adı veya  bir TCD muhrip adı değil, “aidiyetimizdir”… Türkiye Cumhuriyetinin 95. Yılının kutlamasının kısaltılmasıdır.

Peki güzide sporumuzun ülkemizdeki geçmişi kaç yıldır?

96.

Öncee ayağa kalkmanızı rica ediyorum…

İSTİKLAL MARŞIMIZ eşliğinde ve KURTULUŞ SAVAŞINDA CANLARINI FEDA EDEN, BÜYÜKBABALARIMIZA, BÜYÜKANNELERİMİZE RAHMET, MİNNET ve BU CENNET VATANI BİZLERE ARMAĞAN EDEN GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK, İSMET İNÖNÜ ile SİLAH ARKADAŞLARINA BİR SAYGI LÜTFEN…

HEPİMİZ “ MUSTAFA KEMAL’İN ASKERLERİYİZ..” Düşman bademlere inat… BU böyle biline…

Şimdii aşağıdaki fotoğrafa bir bakın diyorum… Sonra Tekrar görüşeceğiz…;

Kışlada VOLEYBOL oynayan askerleri izleyeni tanıdınız mı?. Evet O MUSTAFA KEMAL..

Dünya’da ilk

Voleybol Türkiye’ye ilk kez 1919 yılında Amerikalılar tarafından getirilmiş, kız liseleri arasındaki ilk maçlar 1924 yılında yapılmış ve İstanbul Kız Lisesi şampiyon olmuştur. 

1929 yılı Türkiye’de bir kadının ilk kez bir voleybol takımı içinde yer aldığı yıldır. Yüksek Mühendis Mektebi (Teknik Üniversite) öğrencisi olan Sabiha Rıfat, o dönem Türkiye’de bir kadın voleybol takımı olmadığından Fenerbahçe’nin erkek voleybol takımıyla sahaya çıkmış, takım o sene şampiyon olmuş. İlk kadın voleybol kulüp takımı ise 1954 yılında Fenerbahçe Spor Kulübü Bünyesinde kurulmuş ve aynı yıl şampiyonluk yaşamıştır. 

Sabiha Rıfat

En uzun süre şampiyonluğu elinde tutan takım 1973-1985 yılları arasında Eczacıbaşı’dır.

Avrupa çapında alınan ilk derece 1980 yılında Eczacıbaşı Bayan Voleybol Takımı’nın Çekoslovakya’da yapılan Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupasında ikincilik derecesidir. Aynı turnuvada takım kaptanı Selcan Teoman Avrupa Karmasına seçilerek ilk kez bu karmaya seçilen voleybolcu unvanını almıştır. 

Gördünüz mü?

Yok abi… biz tarihle pek ilgilenmiyoruz yani.. geçmişe gazi diyor, geleceğe bakıyoruz…falan gibi geri zekalı klişeci, yanar döner tevatür ( eski dilde; çok yaygın söylenti demektir) ile ilgileniyorsanız size diyecek lafım yok.  Ammaa bu spora ve Cumhuriyete inanıyor, kendinizi ona ait hissediyorsanız. Size de 2 çift lafım olacak.,

Spora kıyafet bulaştırmayın…!

TVF’ye bağlı alt liglerde sporun doğasına aykırı, terlemeyi tetikleyen, kafayı, bacağı sarıp sarmalayan abuk-subuk kıyafetlerle sahada maç oynanmasına izin vermeyin. Ne idiğü bilinmez gizli şeriatçı lavukların kurduğu, spor kulübü adı altında Cumhuriyete düşman çocukların yetiştirildiği tarikatçı organizasyonlara geçit vermeyin. Bizim güzide sporumuz bu sahtekarlara alet etmeyin emi… Sevgili eski takımdaşlarım, parkedaşlarım, arkadaşlarım... Zamanında aynen sahada dik durduğunuz gibi yine durun… Bu gibi takımları LİGLERDEN MEN EDİN.. Nokta

Muhafız gücü

Muhafızgücü Spor Kulübü, 18 Temmuz 1920 tarihinde Türkiye'nin kurucusu ve cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk'ün emri ile Ankara'da kurulmuş spor kulübüdür.
18 Temmuz 1920 tarihinde başkanı Mülazım İsmail Hakkı Bey olmak üzere Muhafız Alayı ismini alarak kurulan kulüp, 1 Haziran 1923 günü Muhafız gücü olarak ismini değiştirmiştir. 1974‐75 sezonunda Türkiye Erkekler Voleybol Ligi şampiyonluğunu yaşamıştır. Sonrasında ise kulüp kapanana kadar lisanslı sporcuların askerlik döneminde spor yaşamlarına devam edebilmeleri, müsabakalara katılmaları, formda kalmaları için bir ortam oluşturmuştur.

ÖZET

YARIN-BUGÜN-ERTESİ GÜN- BU HAFTA; TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN KURULUŞUNUN 95. YILI…KUTLU OLSUN…

YIKMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEYECEK..,

BUNU HAYAL EDEN HER KİMLERSE, ONLARIN DA HABERİ OLSUN..,

Adamın aklınızı alırız…

Hepinize sevgilerimle

Eski Voleybolcu

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • sporsever
    1 yıl önce
    Teşekkürler eski voleybolcu. Sen kendine eski desen de bunlar asla eski olmayan ilkelerdir. Eski diye bunlara burun kıvıranlar ve bunları yıkıp voleybola soytarı kıyafeti sokanlara denir.

Son Yazılar