(*) Tōkyō no gaikoku hito shinrō ! 東京の外国人新郎
Reklam
  • Reklam

(*) Tōkyō no gaikoku hito shinrō ! 東京の外国人新郎

Uluslararası Coach Nejat Sancak, konuk yazar olarak sitemize Olimpiyat Kıta Eleme Turnuvasını değerlendirdi...

14 Ocak 2020 - 00:05 - Güncelleme: 14 Ocak 2020 - 00:21

Filenin Sultanları; 1 numaralı favori olmasına rağmen kötü başladığı bir Olimpiyat Kıta Eleme Turnuvasını mükemmel şekilde sonuçlandırdı.
 
Konsantrasyonsuz ve biraz da hazırlıksız girdiğimiz turnuvanın ilk maçında genç Almanya'yı küçümsemenin cezasını gördükten sonra takımımız kendi realitesi ile yüzleşti ve mücadele etmeden maç kazanılamayacağı gerçeğini her maç hazmederek Polonya maçına kadar geldi.
 
Belçika takımı bizim voleybolumuza çok yakın "KİRLİ" bir voleybol oynuyor ! Süratli ve riskli hücumlar, riskli servisler, blok autlar, pasif bloklar vs. 
Takımımız Belçika maçında bir nevi aynada kendisine karşı mücadele eden boksör gibiydi.  Allahtan kafa kafaya giden 5. setin 9. sayısında rakibin direnci kaçırdıkları servisten sonra kırıldı ve takımımız yarı finalist oldu zor da olsa.
 
Polonya maçı ise tamamen farklı olarak; güce karşı teknik bir mücadele şeklinde geçti. Polonyalı Coach Jacek'in pasör çaprazı Meryem Boz'a özel bir Servis-Blok tedbirini 5 set boyunca düşünememiş olması bir yerde takımımıza maçı zor da olsa getirdi. Rakibin 4 uzunundan özellikle STYSAK takımızı muhteşem zorlarken; 5 kez maç sayısı attıkları ve 33-31 biten 4. setin son sayılarında pasörleri Wolosz'un STYSAK - ve pasör çaprazı SMARZEK  arasında pas tercihlerinde bitiş toplarında lehimize oyuncu seçimleri yapması işimize çok yaradı.
 
Özellikle bir ara 5-6 sayı geriye düştüğümüz sette; Coach GUIDETTI'nin her bir oyuncumuza ayrı ayrı Türk işi ( ! ) ayar vermesi fizikman ve moral olarak düşen takımımızı can havliyle canlandırdı ve tekrar oyuna bağladı. Coach Jacek'in 16-13'e kadar mola almayı beklemesi de ekmeğimize yağ sürdü ve set sonuna kafa kafaya girebildik ! 
 
Pasör Çaprazı Boz'un 34 sayı ile yıldızlaştığı maçın( ilk Almanya maçında 4 sayı ile oynamıştı ) 5. setinde Polonya psikolojik olarak havlu atarken, Türkiye Olimpiyat biletinin ucundan tutuyordu ! 
 
Final maçında ilk maçtan alınan derslerle tedbirlerini almış bir Türkiye vardı sahada. Dez organize ve  İtalyan Coach'u Caprara ile uyumsuz Hollanda karşısında mükemmel bir yarı final maçı oynayan (3:0) Genç Alman takımı, bu maçın stresini kaldıramadı. Sahada ve tribünde sadece Türkiye vardı ! 
 
Türk takımında veteran oyuncular Naz ve Eda her maç yükselen bir performans gösterirken takıma mükemmel liderlik yaptılar. Smaçör Hande Baladin ilk kez servis karşılamada bu kadar verimli ve az hatalı oynadı bir turnuvada. Devamını diliyoruz ! Şeyma zaman zaman oyundan düşen Meliha'yı kapasitesi ölçüsünde iyi yedeklerken, liberomuz defansta muhteşem oynadı ! Özellikle sıçrayarak pas ve avantaj topları parmak pas ile pasöre verme konusunda kendisini çok geliştirmiş. 3'lü turda oynayan Zehra Güneş görevini yaparken özellikle etkili servisleri ile takıma hücumundan ve bloklarından daha çok katkı yaptı.
Ebrar'ın ise gidecek çok yolu var daha. Özellikle smaç servis sürekliliği, defans ve oyun psikolojisi konusunda özel eğitimler gerekli !
 
Türkiye Voleybol Federasyonu mükemmel bir organizasyon ile hazırlık ve maç döneminde takıma lojistik ve moral destek sağlarken; vize probleminin olmayacağı Japonya'da da bu organizasyonun özellikle seyirci bazında da daha mükemmel şekilde devam edeceğine inanıyoruz. 
 
Gelelim Tokyo 2020'deki grubumuza :  grubun en zayıf halkaları Arjantin ve Rusya gözüküyor. Bu takımları ekarte ettiğimiz takdirde ilk 8 içerisine girebiliriz ! Grupta bunun üzerine İtalya, Amerika ve Çin'den alınabilecek her galibiyet son 8 de çapraz eşleşmede derece şansımızı daha çok arttırabilir...
 
Sonuç olarak Türk Bayan Voleybolu Olimpiyat biletini alarak; hem Voleybol Federasyonu'nu , hem kulüplerimizi yaklaşan ekonomik kriz ortamında bundan sonraki 4 yıllık planlamada; Olimpik Spor olarak; daha iyi finansal imkanlar bulabilme konusunda çok rahatlattı..
 
Bundan sonra tüm kulüplerimizin (Erkek-Bayan ayırımı yapmadan), Üniversitelerimizin, okulllarımızın, sponsorlarımızın A Bayan Milli takımımıza ve Voleybol Federasyonu'na maksimum desteği vererek Tokyo'ya en kuvvetli oluşumla ( Kadro-Organizasyon-Teknoloji ve Seyirci desteği olarak ) gidilmesine katkı vermeleri gerekiyor !  
 
Tebrikler Sultanlar ! Devamını müsabakaların oynanacağı Tokyo'nun ODAIBA adasında bekliyoruz !  
 
( * )  Yabancı Damat Tokyo'da ! 
 
 
Nejat Sancak 
Uluslararası Coach / FIVB Instructor 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Numune Gençlik, Turgut Okan ile devam ediyor...
Numune Gençlik, Turgut Okan ile devam ediyor...
2020-2021 Sezonu Statüleri ve Fikstür Sayfaları Belli Oldu
2020-2021 Sezonu Statüleri ve Fikstür Sayfaları Belli Oldu