TFF’nin acelesinin sırrı, TVF’nin raporunda saklı
 • Reklam

TFF'nin acelesinin sırrı, TVF'nin raporunda saklı

Türkiye Futbol Federasyonu’nun “12 Haziran’da başlıyoruz” açıklamasının ardından tepkiler, itirazlar ve belirsizlikler sürerken akılları 5 karıştıran bir önemli konu daha var.

10 Mayıs 2020 - 21:12 - Güncelleme: 10 Mayıs 2020 - 21:15

Türkiye Futbol Federasyonu’nun “12 Haziran’da başlıyoruz” açıklamasının ardından tepkiler, itirazlar ve belirsizlikler sürerken akılları 5 karıştıran bir önemli konu daha var.

Türkiye’de korona sürecini organize eden tek ve en yetkili olarak bildiğimiz Bilim Kurulu’nda görüş alma ihtiyacı bile duymadan “Başlıyoruz” açıklaması yapan TFF Başkanı’nın tepkiler üzerine çark edip “Bilim Kurulu’na bir soralım” demesi de “Pişkinlik” olarak yorumlandı.

Öte yandan “En temaslı spor branşları” sıralamasında başı çeken futbolun başlaması gündeme gelirken, dünyada ve ülkemizde sporcuların birbirlerinden metrelerce uzak olarak mücadele ettikleri tenis gibi, voleybol gibi branşlarda henüz “Kaldığı yerden devam” kararının gündeme bile gelmemesi, kamuoyunu şaşırtan ve düşündüren ayrıntılardan biri.

Ülkemizde voleybol camiasının önde gelen isimleri “Voleybol liglerimiz, durdurulduğu haftadaki puan durumlarıyla tescil edilir ve sezon bitirilir” görüşünde.

Yine camiada buna kimsenin itiraz etmeyeceği konuşulurken gerekçeleri de maddeler halinde sıralanıyor.

1-Kulüpler ve oyuncuların büyük bölümü oynamak istemiyor
2-Yabancıların büyük bir çoğunluğu ülkelerine gitti
3-Yine yabancıların çoğu yeni sezon için başka kulüplerle anlaştı
4-Geri gelenler olsa dahi ayrılacağı takıma yeniden motive olması zor
5-Yayın geliri sıfır noktasında
6-Sözleşmeler çoğunlukla 1 yıllık
7-Oyuncuların tamamı sadece evinde veya kulübünün spor salonunda bireysel çalışmalar yapıyor
8-Voleybolun şu ana kadar çalışıldığı söylenen bir ‘dönüş öneri protokolü’ yok.

Yukarıdaki sıralamanın aynısını ülkemizde FUTBOL için de yapmak mümkün.

Sadece “5’inci madde” hariç!..

Ve TFF’nin bu konudaki acelesinin ve kimseye danışma ihtiyacı bile duymadan apar topar açıklama yapmasının sebebi de “Yayın gelirleri ile yayıncı kuruluşun gelirleri” olsa gerek.

Kaynak: Yeniçağ

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • sporsever
  2 hafta önce
  Burada sapla samanın karışmamasına dikkat etmek gerekir. Evet voleybol ligleri tescil edilmeli ve şampiyonluklar onaylanmalıdır. Tek nedeni normal sezon haftalarının bitmiş olmasıdır. Yani play-off'u beklemeye yani oynatmaya gerek yok, artık play-off lüks bir fantezidir bu ortamda. Ancak futbol ve basketbol beklemek zorunda, onları tescil edebilecekleri, bir tarafı tamamlanmış bir lig yok ellerinde. Ve çok bekleyecekler, çaresi yok. Acele etme hakları da bulunmuyor. Yani yukarıdaki "yabancılar gitti" "kadro dağıldı" "yeni oyuncular geldi" "elimizde gençler bir tek kaldı" türünden mazeretler organizatörü zerre kadar ilgilendirmez. Bunlar kulüp ve oyunculara göre değişir. Organizatörü ilgilendiren salgının bitip bitmediğidir. Buna da daha çok aylar var, belki bir yıl. 2020-21 sezonu hiç yapılamayacak gibi. Ama ellerinde bitmemiş ligi olanlar beklemek zorunda. Ne tescil edebilirler ne de iptal. Yasal olarak mümkün değil. Voleybolda ise normal haftalar bitti. Ödüllendirilebilir.
 • Yasa
  1 hafta önce
  Bitmemiş bir ligin tescil veya iptali yasal olarak mümkün değilse böyle bir karar nasıl alınıyor? Bakan, federasyon başkanları, yöneticiler bunu bilmiyorlar mı? Bilmiyorlarsa o makamlara nasıl geliyorlar? Kanunu net bilmiyorum ama böyle bir karar varsa muhakkak dayandıkları bir yer vardır sanıyorum.
 • göçmen
  2 hafta önce
  Siz iş adamına federasyon başkanlığını ciro ederseniz o da para odaklı düşünür..YAZIK...Bu kadar mı ucuz insan hayatı ve sağlık????
 • göçmen
  2 hafta önce
  Siz federasyonu iş adamına ciro ederseniz o da para odaklı karar verir.Aklına bile gelmez bilim kuruluna danışmak....YAZIK.....Bu kadar mı ucuz insan hayatı ve sağlık????
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Amerikalı smaçör Megan Easy, Itambé/Minas'da..
Amerikalı smaçör Megan Easy, Itambé/Minas'da..
Ana Paula ve Linda Jessica, yeni sezonda Portekiz'de...
Ana Paula ve Linda Jessica, yeni sezonda Portekiz'de...