VOLEYBOL BUGÜNLERE NASIL GELDİ?
Reklam
Nurettin Doğan

Nurettin Doğan

VOLEYBOL BUGÜNLERE NASIL GELDİ?

27 Kasım 2018 - 09:11

Zor günler geçiren “Büyük Milletimiz”in yüzünü her zaman voleybol güldürdü.
Gerçekten de voleybol hep moral kaynağımız oldu.
Üstelik dünya voleybolunda, TVF ve tesisleri parmakla gösterilir hale geldi.
Aslında başta voleybolumuz olmak üzere “Türk Sporu” olarak bazı branşlarda Avrupa’ya yön verdik diyebiliriz.

PEKİ BU GÜNLERE NASIL GELİNDİ?

Öncelikle bunda herkesin payı var.

Sporcu, antrenör,  hakemler, basın, yöneticiler, okullar, kulüpler, spor teşkilatı, tabiki TVF,  Ezcacıbaşı, aileler, kamu kurum ve kuruluşları, 1981’den sonra bankalar vs.

Bu liste uzar gider.

Oysa bu günlere adım adım, pek çok fedakarlıkla ve büyük mücadeleler ile gelindi.

Emeği ve hizmeti geçen nice adsız kahraman var..

TVF’nun önemli adımlarından bazılarını şöyle sıralayabiliriz.

 1. T.C. Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğümüzün 01.01.1998 tarih ve 1231 sayılı yazısı ile Okullarda Spor Kulüplerinin kuruluşu ile ilgili yazısının sonucu 23.11.2000 yılında karşılık bulmuştur. Milli Eğitim Bakanlığının genelgesi ile hayata geçirilmesi “Türk Sporu”nun geleceği bakımından çok önemli bir adım olmuştur.

MEB ve üniversiteler ile ilgili çalışmalar Prof.Dr. Hüsnü Can döneminde gündeme gelmiştir.

 1. Ancak Erol Ünal Karabıyık’ın federasyon başkanı seçilmesiyle MEB ile Voleybol Federasyonu arasında işbirliği girişimleri hızlanmıştır. Bu konuda ısrarlı ve olumlu bir yol izlemiştir.

İlk görüşmeleri daha önce MEB bünyesindeki Okuliçi, Beden Eğitimi, Spor ve İzcilik Dairesinin kuruluşunda da yer almış olan spor teşkilatı üst yöneticilerinden Nurettin Doğan ile Federasyon Asbaşkanı yani bugünkü başkanı M. Akif Üstündağ ile birlikte protokolün hazırlanmasına büyük katkı vermişlerdir.

TVF Başkanı Erol Ünal Karabıyık’ın bu olaya çok ciddi eğilmesi ve zamanın bakanı ile yaptığı görüşmeler sonucında; “Milli Eğitim Bakanlığı ile  Voleybol Federasyonu Başkanlığı” arasında 2007 Yılında prokol imzalanmıştır.

BU PROTOKOL İLE

“MEB ile TVF koordineli olarak İlköğretim Kurumları ve Orta Öğretim Kurumlarında voleybolun yaygınlaştırılarak geliştirilmesi için gerekli önlemlerin alınması Okul Spor Kulubü Voleybol Takımlarının müsabaka plan ve programlarının oluşturulmasını bu faaliyetlerin Ulusal ve Uluslararası kurallara uygun olarak yürütülmesi ile ilgili gerekli işbirliğinin yapılmasını sağlamaktır.”

 1. Ardından hemen Voleybol Lisesi açılması önemli bir adım oldu.

Bu protokol 2007 yılında hayata geçirilmiş olup 2017 Öğretim Yılı sonuna kadar geçerli idi.

 1. Bu başarılı proje ile beden eğitimi öğretmenlerinin voleybola katkılarının arttığı görülmüştür.

60 yıllık tarihi ile Türk sporuna damgasını vuran Türkiye Voleybol Federasyonu’nun görkemli 60. Yıl Balosuna katılan Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, hem sporun hemde voleybolun ruhunu bilen ve her türlü katkıyı yapacak bir isim olduğuna inanmak istiyoruz.

 1. Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Voleybol Federasyonumuz arasında "Voleybol Her Yerde" protokolünün imzalanması bizce çok olumlu bir gelişmedir.

Türk sporunun gelmiş geçmiş en büyük yıldızlarından Neslihan Demir Güler TVF faaliyetleri içerisinde olması da her  bakımdan önemli bir kazançtır.

 1. Tabiki Başkent Voleybol Salonun 10 ay gibi kısa bir sürede açılması da milat oldu.

Peki, Başkent Voleybol Salonunun açılması ile neler oldu?

 

a. Özerk olan federasyonlara bir çığır açıldı.

b. Voleybol “örnek ve önder” bir spor federasyonu misyonunu üstlendi.

c. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün özerkliği savunabileceği bir örnek oldu.

d. Bence en önemlisi ise Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokol hayata geçirildiği gibi “Voleybol Lisesi” gibi bir büyük düşünce hayata geçirilmiş oldu.

e. Voleybol Federasyonu çıtayı yükseltti.

f. TVF başarmanın heyecanını yaşarken diğer federasyonlar ise gıbta ile seyretti.

Halkımızın bir deyimi var ya “Sezarın hakkı Sezar’a”!..

Diğer önemli bir husus ise TVF başkanı sayın M. Akif Üstündağ’ın; ekip çalışması yanında, ömrünü voleybola adamış olan sayın Recep Nurtanış ve Genel Sekreter Av. Nihal İşçi hanımefendi ve her kademede çalışan federasyon çalışanları ile uyumudur diye düşünüyorum.

 

Türkiye Voleybol Federasyonun bugünlere gelmesinde emeği ve hizmeti geçen başta TVF başkanları olmak üzere, spor teşkilatı yöneticilerini ve fahri görev yapan tüm voleybol ailesini canı gönülden kutluyorum.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Namyelüs
  2 yıl önce
  Devlet himayesinde,Kamu Kurum ve Şirketlerinin himayesinde,belediyelerin himayesinde ve büyük holding ve bankaların himayesinde bir spor dalı, hangi demokratik ülkelerde var araştırır mısınız?Ülke vatandaşlarının özgür iradeleri ile oluşturamadıkları yapılar ne kadar iyi niyetle olursa olsun eninde sonunda o yapıları oluşturanların iradesine girer.Hüseyin Aktarı da güzel tesbitinden dolayı kutluyorum.Herkese sevgilerimle.
 • Hüseyin AKTARI
  2 yıl önce
  Sayın yazar güzel bir konuya temas etmiş. Hakikaten voleybolumuz bugün çok ileri seviyede. Devletimizin ve federasyonların yaptıklarını inkar edemeyiz. Ancak hakkı yenen, göz ardı edilen bir husus var. KULÜPLERİMİZ. Eğer FB, GS, BJK voleybola bu kadar (ceplerinden) yatırım yapmasalardı; voleybol fabrikalar arası turnuvaya dönerdi.

Son Yazılar