KAPATIN GİTSİN!
Reklam
  • Reklam
Devrim Demirel

Devrim Demirel

KAPATIN GİTSİN!

09 Aralık 2019 - 14:44

Basketbolun şansı, futbolun gölgesinde kalması. Konuşmaya sıra gelmiyor! Antrenör yanlışlarını, tembel oyuncuları, skandal hakem hatalarını ve uyanık yöneticileri kimse gündeme getirmiyor. Federasyonun oluşturduğu fanusun içindekiler de kafalarına göre takılıyor ve basketbol geriye gidiyor. 

Ekonomisi ve reytingi nedeniyle basketbolun gölgesinde kalan voleybolda da benzer sorunlar var. Başarılar, sıkıntıların üzerine set çekiyor. Bu yüzden, halinden memnun olmayan az kişi var. 

Beşiktaş'ın yeni başkanı Ahmet Nur Çebi sporda 'amatör'lük kalmadığı halde futbol dışı branşlardan 'amatör' diye söz edip şikayet edenler kervanına katıldı. Hentbolun yılda 10 milyon TL zarar ettiğini söyledi ve ekledi: Ayda 3-5 bin liraya oynasın, yok! Sayın başkan 'voleybolcu bir arkadaşın' kulübe 2 milyon 900 bin liralık haciz getirdiğini de açıkladı. 

Ben de bu arkadaşın kim olduğunu açıklayıp öyküsünü anlatayım: Olesia Rykhliuk. Ukraynalı pasör çaprazı. 300 bin dolarlık kontrat yapıp parasını alamadı. "Ben gidiyorum" deyince kadro dışı bırakıldı. Vaat edileni almak için yasal yollara başvurdu. Galatasaray'a, Beşiktaş ile sözleşmesinden daha az bir rakama imza attı. 

Suçlu kim? Amatör kim?

Bu ve yüzlercesi... 'Amatör' sporlardan şikayet etmeden önce üç büyük kulüp başkanının araştırma yapması, oyuncuların gerçek piyasa değerlerini, paraların nereye gittiğini öğrenmesi şart! Ayrıca, zararın asıl kaynağı belliyken kurban seçilen diğer branşlar için 400-500 bin dolardan, 10-15 milyon liradan söz etmek garip oluyor. 'Amatör' branşlardaki pek çok sporcunun ortalama geliri, futbolcuların çerez parası kadar! 

Bu kadar şikayet edecekseniz kökten çözelim: Oyuncunun da antrenörün de çalışanın da parasını zaten ödeyemiyorsunuz; kapatın bu şubeleri, kurtulun!

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • sporsever
    8 ay önce
    Bu başkanlar spor adamları değil, futbol ve iş dünyası adamları. Futbol alemi ve spor alemi gerçekte iki ayrı alemdir. Futbola spor olarak yaklaşanlar zaten diğer sporları da izler ve az çok anlarlar. Büyük çoğunluğu oluşturan öbürleri ise sportif olarak yaklaşamadıkları futboldan bile konuşurken ya saçmalarlar, ya da rakibe sallarlar. Bunların futboldaki eylemlerinden ne beklenebilir ? Sadece tahribat !' Peki mesela voleybol ? Bunlarla tartışılmaz bile. Oyuncusuna kazık atma hakkını kendinde gören, düşünün antrenörüne fizyorepistine malzemecisine nasıl bakar, nasıl davranır ? Bu başkan başkanlığın da kulüpçülüğün de "amatörü". Parasından futbolda faydalanmak için kendi camiasınca başa geçirilmiş birisi. Böyleleri Türk sporunun sırtında yüktür.

Son Yazılar