2+1 KARARINA KATILMIYORUM
Reklam
M. Korhan Gün

M. Korhan Gün

2+1 KARARINA KATILMIYORUM

24 Mayıs 2011 - 19:38 - Güncelleme: 06 Nisan 2014 - 01:15

Son günlerde voleybol gündeminin en önemli konusu, yeni sezonda uygulanacak olan yabancı sayısıydı. Çoğu kulüp buna karşı çıktı. Voleybol Federasyonu başkanı Erol Ünal Karabıyık, sonuna kadar direndi. Voleybol Medyası’nı topladı, nedenlerini anlattı. Tv kanallarına çıktı, ikna turları yaptı. Demeçler vererek, 2+1’i neden istediğini anlattı. Çoğunu dinledim ve okudum. Her ne olursa olsun ben ikna olmadım. Nedenini birazdan anlatacağım...

Bugün yapılan yönetim kurulu toplantısında karar kesinleşti. Bu karar alınırken oylama yapıldığı görülsede, daha önceden bazı federasyon yönetim kurulu üyelerinin başkan tarafından ikna edildiği iddia edilyor. Gergin geçen günün ardından, toplantıda karşı çıkanların içinde bulunan iki yönetim kurulu üyesi Akif Üstündağ ve Mehmet Çakmak, federasyon içindeki görevlerini bıraktılar. Ne kadar etkili ve doğru olur, bence o tarafı tartışılır. Şimdi, hayır oyu kullanan üyelerin tavrını izlemek gerek. Sadece itiraz toplantıya kadar mıydı, yoksa devam edecek mi?
Bu alınan karar; Türk oyuncuların daha fazla oynaması ile birlikte daha iyi yetişmesi ve başkanın deyimiyle Olimpiyat yolunda %1 şans arttırımı demek. %1 artış için dahi olsa, Türk takımlarının Avrupa arenasında yolunu tıkamanın çok yanlış olduğunu düşünüyorum.
Şampiyonlar Ligi’nde ilk turda elenen takımlar, CEV ve Challenge Kupası gibi seviyesi çok yüksek olmayan organizasyonlarda erken elenen takımlar. Bunlar yeni sezonda mutlaka oluşacaktır. Diyebilirsinizki Avrupa’da sınır yok. İstedikleri kadar alsınlar. O zaman kenarda oturacak oyunculara para akıtmak, kulüpler için nasıl bir sorun yaratacak onu da düşünün.
Kulüpler en üst düzey oyunculara kenarda tutmak için para saçacak. Sponsorlar daha da zorlanacak. Oyuncular ben kenarda oturmam diye nazlanacak. Lig ve Avrupa’da oyuncular arasında uyum sorunları yaşanacak. Böyle birçok konu sayılabilir...
Şimdi aklıma takılanları anlatayım.  Daha önce federasyon yabancı sayısı çok olmasın diye 1. ve 2. yabancıdan sonrası için lisans bedelini ne futbolda, ne basketbolda ve nede hentbolda olmadığı kadar arttırmadı mı? Birçok takım bu lisans bedelleri yüzünden zorlanarak çırpınmadı mı? Yarım sezon için alınacak bir orta düzeyli yabancı oyuncudan daha fazla tutabilecek bu lisans bedelleri, bu şekilde savunulmadı mı?
Şimdi sayı 2+1. İstediğin kadar yabancı al, karışmam, Avrupa’da oynat deniyor. O zaman niye bu lisans bedelleri makul seviyeye çekilmiyor...
Oyuncu yetişecekse neden hala 12 takım ile 1. lig oynanıyor. Bu sayı artarsa, daha çok oyuncu oynayarak yetişmez mi? İstanbul ve Ankara dışında neredeyse takım kalmadı,  voleybol daha fazla ülkemize yayılmaz mı?
Şimdi Türk oyuncu fiyatları artmaya başladı bile. Çözüm bence şu durumda yok. Orta seviyeli kulüpleri zor transfer dönemleri bekliyor...
Ben her ne olursa olsun 2+1’in doğruluğunu kabul edemiyorum.  Her ne kadar amaç doğru olsada, bu amaç için birçok yol çizilebilirdi. Daha doğru bir yol bulunabilirdi.
Yeni sezonda Türk takımlarının Avrupa kupalarında sergileyebileceği kötü bir performans, bakın voleybolu nasıl geriye götürecek. Kulüplerinde mutsuz bir sezon geçiren ve kalitesiz bir ligde oynayan oyuncuların nasıl yetişeceğini merakla bekliyorum.
Ben iddia ediyorum ve tüm okuyucularıma bir test öneriyorum.
Birkaç gün sonra milli takım kadroları açıklanacak. Bu kadroları alıp bir çekmecenize koyun. Daha sonrada, Olimpiyat elemerinde ve birkaç yıl içinde açıklanacak kadroları yine çıkartın ve karşılaştırın. 2+1 kararından sonra 2’den fazla listede değişiklik olursa ve bunlardan ilk yedide oynayan oyuncu izlersek, ben herkezden özür dileyeceğim. Yanlış düşündüğümü söyleyeceğim.
Küçük bir dipnot, Sırbistan ligini ve milli takımının durumunu, İtalya ligini ve milli takımının durumu bir düşünün. Herşey sayı azaltmak değil.
Şimdi önümüzde ilginç bir dönem yaşanacak. Hem federasyonda bazı gelişmeler olacağını düşünüyorum, hemde ligimizde takımların izleyeceği yolu merak ediyorum.
Bekleyip göreceğiz...
İnşallah kazanan Türk voleybolu olur ve ben yanılırım. Tabi bu uzun vadede neler yaşanacak bakalım. Az zararla atlatmamız gerekiyor. Takımlarımıza kolay gelsin demekten başka çare yok..

BU YAZISI, WWW.AJANSSPOR.COM ADRESİNDE DE YAYINLANMAKTADIR....

Son Yazılar