BARBOLINI VE KARGA
Reklam
M. Korhan Gün

M. Korhan Gün

BARBOLINI VE KARGA

24 Eylül 2014 - 01:12 - Güncelleme: 24 Eylül 2014 - 12:02

Bir takımın başında bu kadar etkisiz bir antrenör olursa ne olur dersiniz? Tabi ki hüsran...

 

Hemen daha turnuvanın ilk maçında bunlar yazılır mı demeyin. Takımımız bundan sonraki tüm maçlarını da kazansa. Şampiyon da olsa. Barbolini ağzıyla karga bile tutsa. Ben bu eleştiriyi Sırbistan karşılaşmasını izledikten sonra yazmak istiyorum. Oyunculara hiçbir şey şu an için söylemiyorum. Kimse kızmasın. Eleştiri başarıyı getirir ve bunu da herkes bilir. Her takımın kötü oynadığı birkaç gün, yada maç olabilir. Örnekleri de çok var. Zaten sonraki maçlarda böyle zayıf bir oyun sergileyeceğimizi zaten tahmin etmiyorum. Tüm oyuncularımızın maç sonrası, şu son zamanların meşhur sosyal medyada yayılan meydan okuma buz kovası kafalarından dökülmüştür ve milli takımda böyle oynayamayacaklarını hatırlamışlardır. 24 saat dolmadan acil toparlanmak gerek.

 

Gelelim baştaki konumuza. Kenar yönetimin görevlerinden birkaçı nedir? Takım eğer istendiği gibi işlemiyor ise bu gibi durumlarda takımı canlandırmak. Yandan takıma enerji vermek. Sahada bocalayan takımı kendine getirmek. Taktik değişiklikle rakibe karşı koymak. En iyi takımı sahaya sürmek. Aslında o kadar çok ki, uzamasın diye saymıyorum. Bu kadar yeter. Ben bu kadar etkisiz bir antrenör daha görmedim. Aslında bir ata sözü vardır 'Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir' diye... Grand Prix'te oynadığı saçma kadro ve taktik ile Dünya Şampiyonası'nda oynayamayacağı belli iken, takımımızı böyle hazırlamakta ısrar eden, pasör çaprazsız oynayarak takımı hazırlayan ve Şampiyonada pat diye pasör çaprazlı oynayan Barbolini, bu sonucun mimarıdır. Yine geriye bakarsak. Şampiyona öncesi oynanan İtalya ve Hollanda hazırlık maçlarında da sinyal gelmişti.

 

Şimdi Barbolini'ye soruyorum. Koskoca Grand Prix boyunca ısrarla oyunda tuttuğun Meliha'yı neden oyuna sokamadın. Sahada ezilirken bir çare denemedin. Pasör çaprazların Seda ve Polen 4 setlik maç boyunca toplam 6 sayı üretmiş. Neslihan gibi sayı üretecek oyuncu kadroda yok. Tamam bu çok büyük bir handikap. Meliha ile kaç maç oynadın Grand Prix'te, aslında doğru bulmadığım dizilişine niye dönemedin. Belki Terzic ne yapıyor bu adam deyip bocalar, takımını toparlayamazdı. Neden birkaç değişiklik dışında bir şey yapamıyorsun. 17 yaşındaki gencecik ve tecrübesiz bir oyuncuya önlem alamıyorsun. Önüne en iyi bloğunu yığıp, oyundan düşürmüyorsun. Hani Dünya'nın sayılı antrenörleri arasındaydın... Neden servisleri zayıf olan oyuncuların yerine servise oyuncu sokamıyorsun. Takım servis karşılamakta bocalıyor. Hiç mi bir B planın yok. Pasöre toplar açık geliyor. Hala köşelerden hızlı hücum etmeye çalışıyoruz. Fark açıldıkça açılıyor. Oyuncularını neden dinlendirmiyorsun. Mola aldığın sayıları lütfen videodan tekrar izle. Sahanın kenarında dikilme. Agresif ol biraz. TVF seni oraya korkuluk gibi dur diye getirmedi. Bari diğer takımların antrenörlerini izle. Ne desem az bu maç için. Belkide Türkiye'ye bulaştığından beri geçen sezon bir Vakıfbank-Galatasaray son Play-Off maçında, kaybetsen de tam not aldın. O maçı izle. O maçındaki Barboli'yi taklit et. Emin ol daha başarılı oluruz. Hırslan artık biraz. Yoksa rakip takım antrenörü İtalyan olunca mı maça daha konsantre müdahale ediyorsun...

 

Öyle önemli bir fırsatı kaçırdık ki. Sırbistan mağlubiyeti muhtemelen grubumuzu 3. sırada tamamlamamıza neden olacak. Bu durumu sadece Brezilya'yı yenerek veya Sırbistan'ın sürpriz mağlubiyeti ile ekarte edebiliriz. Kanada ve Kamerun'u çok kolay geçeriz. Bu oyunla Bulgaristan biraz bizi zorlayabilir ama kendimize gelirsek rahat kazanırız. Brezilya ise gerçekten çok zor bir maç.

 

Şimdi her şeyi unutup önümüzdeki kolay gördüğümüz maçları teker teker kazanmalıyız. Kızlarımız az hata ve etkili oynadığı taktirde hiç sorun yok. Rakipleri tek tek geçeriz. Kanada maçında tüm oyuncularımıza şans diliyorum. Pavan ve Richey dışında etkili oyuncusu olmayan Kanada'yı set vermeden geçeceklerdir.

 

Son söz olarak Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Özkan Mutlugil'den bir ricam var. Çünkü bunu yapabilecek bir menajer takımın başında yok. Lütfen İtalya'daysan Barbolini ile bir toplantı yap. Eski bir oyuncu olarak, Türk sporcusunu antrenörümüze anlat ve senden oyuna ağırlığını koymanı istiyoruz de. Maçlarımızı antrenörsüz oynamayalım de. Başarı istiyorsak bu gerçekten şart...

  

Bu köşe yazısı aynı zamanda www.ajansspor.com ve www.turkiyehaberajansi.com sitelerinde de yayınlanmaktadır..

Son Yazılar