NEREDEYDİNİZ?
Reklam
M. Korhan Gün

M. Korhan Gün

NEREDEYDİNİZ?

18 Mart 2014 - 05:35

Türkiye Voleybol Federasyonu, bugün (8 Şubat) resmi internet sitesinden 'Amerika’da görev yapan antrenör Gökhan Yılmaz’dan büyük başarıbaşlığı altında bir haber yayınladı. Bu haberi de aynı zamanda tüm medyaya servis etti. Neydi bu haberin içeriği? Gökhan Yılmaz, Amerika’nın Kuzey Karolina eyaletine bağlı Charlotte bölgesinin takımı olan Charlotte 49ers Voleybol Takımı’nın baş antrenörlüğüne getirildi.

Şimdi bir eleştiride bulunacağım. Sakın Gökhan Yılmaz üzerine alınmasın. Kendisini bende tebrik ederim ama benim eleştirim federasyona olacak. Yapılan bu haber birçok kişiye manidar ve üzücü gelmiştir. Bu içerikteki bir haberi voleybol siteleri yapmış olsa çok normal karşılardım. Ancak federasyon yapınca birçok neden sorusu aklıma geldi. Çünkü böyle bir haberi federasyon yapabiliyorsa, daha önceden yapması gereken o kadar çok haber var ki, hemen onlar akıllara geliyor.

Bir kolej voleybolu seviyesindeki takımın başına gelen antrenör arkadaşımız tabi ki kendi çapında büyük başarıya imza atmıştır. Zaten Amerika'da normal lig yok. Bu baş antrenörlük ülkemiz dışında olduğu için bende alkışlıyorum ve tekrar tebrik ediyorum. Yurt dışında ülkemizi kim temsil ediyorsa, her zaman destek olmak ve gurur duymak zorundayız. Evet anahtar kelimeyi verdim az önce. 'Yurt dışında ülkemizi kim temsil ediyorsa, her zaman destek olmak ve gurur duymak zorundayız.'

Gelelim sorularıma. Eğer böyle bir haber manşetten tüm Türkiye'ye servis edilebiliyorsa, şimdi sayacağım aynı nitelikteki ve hatta daha üst düzeydeki haberler akıllara neden gelmedi. Şimdi tarih sırasına göre yazacağım. Çünkü federasyonun, hemen biz görevde değildik diyeceğini düşünüyorum. Bu savunmayı yapmamaları adına sıraya koymamda gerek var. Öncesi içinse, bazılarının yönetimde olduğunu hatırlatmak isterim. Hiç böyle bir tarzda haber önerisinde bulunmuşlar mıydı acaba?

Dünya'da en iyi bayan liglerini sayalım dersek. Herkes; Türkiye, İtalya, Rusya ve Azerbaycan der. Evet bu saydığımız 4 ülkenin birinde bir Türk antrenörü 3 yıldır başarıdan başarıya koşuyor haberiniz var mı? Azerbaycan'ın Igtisadchi Bakü takımının baş antrenörü Bülent Karslıoğlu'ndan bahsediyorum. Şu anda liglerinde liderler, en son geçtiğimiz ay tarihlerinde ilk kez şampiyonlar ligi'nde 12’li Play Off oynadılar ve çeyrek final kapısından döndüler. Bu seviyedeki bir takımı çalıştıran antrenörümüzü haber yapmak kimsenin aklına gelmez mıydı?

Peki yurt dışında ter döken oyuncularımız bir kez hatırlanıp, haber yapılamaz mıydı? Güney Kore'de Yeliz, Hyundai takımında başarıdan başarıya koşuyor. Polonya'da Özge, Dabrowa Gornicza takımında şampiyonluk kovalıyor, Japonya'da Dilara Japon Tobacco'da ter döküyor. Sezon başında Gizem Lokomotiv Bakü'ye transfer oldu. Bu oyuncular bir kez olsun hatırlanamaz mıydı? Aslında federasyonumuza örnek olması açısından, İtalya Federasyonu'nun resmi sitesinin haber bölümüne göz atmalarını öneririm. İtalyan bir masör bile ülkelerinin dışında görev yapsa, her zaman destek olunuyor ve haberlerle bilgiler veriliyor. Zaten İtalyanların bu birbirlerine desteği sayesinde her ülkede görmek mümkün zaten. Bizde yerimizde saymaya devam ediyoruz. Acaba bir kişi daha gider mi diye bekliyoruz...

Yukarıda yazdığım iki paragraf bir yılı aşan görevdeki federasyonumuz zamanı. Gelelim daha önce yönetiminde oldukları federasyona...

Çok uzun uzadıya yazmak istemiyorum ama sırasıyla; Nejat Sancak Yunanistan'da Aleksandroupolis takımını, sonra Kenya milli takımını ve Karadağ milli takımını çalıştırırken, Azerbaycan'da Adnan Kıstak Azerrail ile Azerbaycan Kupası'nı kazanırken ve bir sonraki yıl Şirvan takımını çalıştırırken, Atay Doğu İsviçre'nin Köeniz takımında şampiyonluk mücadelesi verirken, ReşatYazıcıoğulları Igtisadchi Bakü takımını çalıştırırken neredeydiniz. Federasyonumuz bu kişileri de onore edemez miydi? Tüm Dünya'ya duyurarak destek olamaz mıydı?

Belki atladığım antrenör ve oyuncular olabilir, onlardan özür dilerim ancak federasyonlarımız hangi dönem olursa olsun, ülkemiz dışında görev yapan herkesi ayırım yapmadan desteklemeli diye düşünüyorum.

İnşallah yapılan bu haber, umut ediyorum ki geçikmiş birçok haberinde başlangıcı olur. Devamını görür ve temsilcilerimizle gurur duymaya devam ederiz. Ancak tek haberle kalınır ve süreklilik sağlanmazsa, eleştirimin ne kadar haklı olduğu da ortaya çıkar ve şimdi bugüne kadar yapılmamış bu jest neden yapıldı sorusu akıllara takılır.

Son Yazılar