HAKEMLERE ALKIŞ
Reklam
  • Reklam
Sırma Üç

Sırma Üç

HAKEMLERE ALKIŞ

14 Mart 2016 - 14:32

Bir voleybol maçı bir gösteridir.

İki takım sporcularının ve teknik ekibinin sahne aldığı, seyircilerin izlediği ve desteklediği ama en önemlisi hakemlerin yönettiği bir gösteridir. Hakemler orkestra şeflerine benzer. Bir maçı güzel, seyredilir, keyifli hale getirmek, sertleşen veya gerginleşen takımları rahatlatmak, gerektiğinde seyircileri yönetmek, bu gösteriyi özellikle küçük yaş gruplarının maçlarında bir “eğitim ve öğretim” alanına çevirmek yine hakemlerin becerisidir.

Çocuklarımıza oyuna saygı duymayı, centilmenliği, dürüstlüğü, cesareti öğreten hakemlerimizdir.

Eğer bir spor salonu maç oynamaya uygun değilse, alt yapı, güvenlik veya sağlık açısından riskli ise, maçı oynatmama kararını veren de hakemlerimizdir.

Bir orkestrada bir solistin başrole yerleşmesi ve sahnenin yıldızı olması gibi, bir voleybol maçında da sayı alan smaçörler öne çıkabilir ama şunu unutmayalım; tüm orkestrayı yöneten ve gösterinin asıl kahramanı yine orkestra şefleri yani hakemlerdir.

Ama bir de madalyonun diğer yüzü var: Türkiye’de profesyonel olarak hakemlik yapan, yani bu işten geçimini sağlayan, başka bir iş yapmasına gerek kalmadan tüm enerjisini ve mesaisini bu işe veren kişi çok azdır. Hakemler, görev aldıkları her maç için bir ücret alırlar. Ancak bu ücretler o kadar düşüktür ki, hakemlere “gönüllü çalışan” demek daha doğrudur.

İşte Mart 2016’dan itibaren geçerli olan İstanbul alt yapı maçları hakem ücretleri:

Görev

Uluslararası

Ulusal / Milli

İl

Baş Hakem (maç başına net ücret)

35

33

29

Yan-Yardımcı Hakem (maç başına net ücret)

27

26

23

 

TVF Organizasyonları (Ligler ve Türkiye Şampiyonları) ile Okul Müsabakaları hakem ücretleri ise Mart 2016’dan itibaren şöyle:

Görev

Uluslararası

Ulusal / Milli

İl

Baş Hakem (maç başına net ücret)

53

48

44

Yan-Yardımcı Hakem (maç başına net ücret)

35

33

31

 

Aşağıdakiler ise her maçta görev alan Saha Gözlemcisi ve artık salonlarda göremediğimiz sağlık personeli ücretleri:

Görev

Brüt Ücret

Net Ücret

Gözlemci (seans başına ücret)

31

26

Doktor (seans başına ücret)

53

45

Sağlık görevlisi (seans başına ücret)

22

19

 

Son 2 sezondur İstanbul alt yapı voleybol müsabakalarında artık sağlık görevlisi bulunmuyor. Açıklaması: “ücretler düşük olduğundan kimse gelmek istemiyor”. TVF liglerinde ise salonda sağlık görevlisi bulundurma sorumluluğu ev sahibi takıma ait.

Bu ücretler, İstanbul gibi bir şehirde ancak yol ve belki bir tost-çay masrafını karşılar. Özellikle hafta arası günlerde hakemler 18.15’te başlayacak maçlara maç saatinden yarım saat önce gelmeye çalışır, maçların bitiş saatine bağlı olarak 21.30-24.00 arasında salondan ayrılırlar.

Şimdi lütfen dürüst olarak yanıt verin: siz hayatınızda kaç gün “gönüllü” olarak çalıştınız? Herhangi bir spor organizasyonunda veya sanat etkinliğinde veya herhangi bir eğitim etkinliğinde, karşılığında sadece yol parasını alarak kaç gün çalıştınız? Peki bu işi düzenli ve sürekli yapmayı hiç düşündünüz mü?

Yazıyı çok uzatmamak için hakemlerin maç atamaları, ödemelerden yaşanan gecikmeler ve benzeri konularda yıllardır gündeme getirdikleri sıkıntılardan söz etmiyorum bile...

Lig maçlarında, voleyboldan hiç anlamadan yerli yersiz hakemlere bağıran futbol seyircilerini bir kenara bırakalım; alt yapı maçlarında bile hakemlere hakaret eden, “biz bu hakemle oynamayız, hakemi değiştirin” diye terbiyesizlik eden, voleybol oyun kurallarını bile öğrenmeden hakeme saldıran anne-babalar var.

Hakemlerimiz bu çirkin görüntüleri hiç hak etmiyorlar. Onların hak ettiği tek bir şey var: ALKIŞ.

Lütfen maçın başındaki seremonide hakemlerimizi kuvvetlice alkışlayalım... Sadece maçın başında değil, sonunda da alkışlayalım…

Son Yazılar