SİSTEMSİZLİK BİR SİSTEM MİDİR?
Reklam
  • Reklam
Sırma Üç

Sırma Üç

SİSTEMSİZLİK BİR SİSTEM MİDİR?

16 Şubat 2015 - 11:50 - Güncelleme: 16 Şubat 2015 - 11:57

Nereye baksam sistemi delen, yönetmeliklere aykırı uygulamalar gerçekleştiren, sistemsizliği doğal olarak kabul etmiş insanlar ve kurumlar görüyorum…

Gördüklerimi yazıyorum pek bir şey değişmiyor; herhalde bir işe yaramıyor deyip yazmaktan vazgeçiyorum, bu kez de “aman yazın, yazmaya devam edin” geribildirimleri alıyorum. Geçenlerde birisi “bir süredir yazmama nedeniniz nedir, yoksa farklı bir beklentiniz mi var?” diye sorunca canım sıkıldı; yanlış anlaşılmasın hiç kimseden hiçbir kurumdan beklentim yok, kimseye borçlu değilim, kimseden istediğim bir şey yok; yanlış anlamaları ortadan kaldırmak için yazmaya devam edeyim…

Sistemsiz, plansız, düzensiz uygulamalara örnek çok:

Fabrika Voleybol Spor Kulübü

Türkiye Voleybol Federasyonu tarafından “6-12 yaş grubundaki bireylerin sporla tanışmasını sağlamak ve sporu sevdirerek hayatlarının bir parçası haline getirmek” (*) üzere Fabrika Voleybol okulları kuruldu. Pek çok şehirde okullar açıldı, voleybol şenlikleri düzenlendi ve hedeflenen biçimde uygulamalar gerçekleştirildi. Tebrikler!

2014-2015 sezonu başında İstanbul’da Fabrika Voleybol Spor Kulübü kuruldu. Kulüp, Küçük ve Yıldız Erkekler kategorisinde yani 14-17 yaş grubunda İstanbul alt yapı liglerine katıldı. Takımların antrenörü Yavuz Barut oldu. Kulübün kimliği TVF sitesinden duyurulmadı, Yavuz Barut’un TVF kadrosunda olup olmadığı açıklanmadı, sanki bu konu yok sayıldı…

Bu yaş grubu, voleybol okulunun hedef yaş grubu dışında kalıyor ve voleybolu tanıtma sevdirme amacının ötesinde sporcu yetiştirmeyi hedefliyor. O halde bu takımların amacı ne? TVF, diğer illerde de benzeri kulüpler mi kuracak? Sadece erkek takımları mı yoksa kız takımları da mı kuracak?

Ankara TVF Spor Lisesi Kulübü takımları dışında bir de Fabrika Voleybol Spor Kulüpleri mi olacak? Zaten TVF kadrosundaki antrenörlerin yönettiği TVF Spor Lisesi sporcuları takımlarının yine TVF’ye bağlı hakemler tarafından TVF’nin organize ettiği müsabakalarda yarıştırılması yeterince sıkıntılı bir durum yaratmıyor gibi, bir de Fabrika Voleybol kulüpleri mi çıkacak alt yapı müsabakalarına...

Bu kulübün geleceği ne olacak, ne kadar büyüyecek ve hedefleri ne olacak, Fabrika Voleybol Sistemi’nin neresinde yer alacak çok merak ediyorum.

İstanbul’da ikinci bir alt yapı ligi

Spor A.Ş. voleybolda Minik, Küçük ve Yıldız kategorilerinde düzenleyeceği SPOR A.Ş. LİGİ’nin duyurularını yapıyor, katılım formları ve bilgiler kulüplere Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü İl Temsilcisi Yardımcısı tarafından ulaştırılıyor.

Yönetmeliklere göre, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü dışında herhangi bir kurum, ancak Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nden ve ilgili branşın federasyonundan izin ve onay almak kaydıyla bir “LİG” düzenleyebilir.

Spor A.Ş. ligi bilgisi kulübümüze ulaştığında ilk işimiz TVF’ye danışmak oldu. “Bu lig onaylı mıdır, bilginiz dahilinde midir, lige katılmamızı önerir misiniz?” diye sorduk. Aldığımız yanıt “Bu konuda bir bilgimiz yok, lütfen Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Voleybol İl Temsilciliği’ne sorun” oldu.

İyi ama TVF onayı dışında lig düzenlenemez ki! Ben neyi soracağım, bunun takibini ben mi yapacağım?

Ben bugün bir spor kulübü olarak ya da bir şirket olarak bir lig düzenlemek istesem izin almadan, onay almadan lig düzenleyebilir miyim? Yönetmelikleri ve sistemi delebilir miyim?

Keşke birisi çıkıp da bana “yönetmelikler değişti, artık izin almaya gerek yok!” dese… Hemen “Voleybol Okulları Ligi” düzenlemek üzere harekete geçer ve tüm voleybol okulu takımlarını bir araya toplamak ve kendi aralarında düzenli, programlı maçlar oynatmak üzere organize olmaya çalışırdım…

Milli Takım Alt Yapı Çalışmaları

TVF, yıllardır alt yapılarda Genç, Yıldız ve Küçük Milli Takım yaş kategorilerinde kız ve erkek takımları çalışmaları yapar, Küçükler kategorisinin altında da yaş grupları seçmeleri ve il taramaları yaparak Milli Takımlara aday sporcularla gelişim kampları düzenler.

TVF resmi sitesinde Milli Takımların turnuva takvimleri yayınlanır ancak takım kadrolarının ve çalışma takvimlerinin yayınlanmasında sıkıntılar vardır; bunlar ya geç yayınlanır ya da hiç yayınlanmaz. Aslında bu duyurular hem teknik kadroda görev alanların, hem sporcuların hem de ilgili spor kulüplerinin onurlandırılması ve kadrolara emeği geçen her kişiye ve kuruma teşekkür edilmesi fırsatıdır ama bu fırsat çoğu zaman kaçırılır ve maalesef tam tersine akılda soru işaretleri uyandıracak bir “gizlilik” ortamı yaratılır.

Geçtiğimiz günlerde, yarıyıl tatili nedeniyle bazı alt yapı grupları Ankara’da çalışmaya başladılar. Bunların arasında Küçük Kızlar (2000-2001 doğumlular) ve Küçük Erkekler (1999-2000-2001 doğumlular) de yer aldı. Sporcu kadroları ve teknik kadrolar, çoğu zaman olduğu gibi yine açıklanmadı.

Kız takımlarında belirli bir sistem ve düzenin sürdüğü, buna karşın erkeklerde dengelerin, tercihlerin ve önceliklerin değiştiği görüldü. Üstelik de hiçbir açıklama yapılmadan…

Geçtiğimiz sezon Balkan Şampiyonu olan Küçük Kız Milli Takım kadrosu (2000 doğumlular) yarıyıl tatilinde kampa davet edilirken yine geçtiğimiz sezon Balkan Şampiyonu olan Küçük Erkek Milli Takım kadrosundan sadece az sayıda sporcu kampa çağrıldı, kampta 2000 ve 2001 doğumlu sporcular da yer aldı.

Sorulan sorular üzerine kamp kadrosu ve kadronun nasıl oluşturulduğu açıklanmadı ama TVF sitesinde http://www.tvf.org.tr/haberler/detay/9496/ haberi yayınlandı.

Akılları karıştıran ise şu oldu:

 

  • Bu grup Küçük Erkek Milli Takımı ise neden geçtiğimiz sezonun Milli Takım sporcuları çağrılmadı, neden sadece az sayıda sporcu çağrıldı?

 

Geçtiğimiz sezon ES Voleybol’dan Küçük Erkek Milli Takımına giren 2 sporcu oldu, bunlardan biri ilk 6’da sürekli yer aldı; yine geçtiğimiz sezon ES Voleybol’dan plaj voleybolu gelişim kampına çağrılan 1 sporcu oldu; bu sporcuların hiçbiri Ankara’daki kampa davet edilmedi… Hani sporcular formsuz ve kötü desek bu da değil, çünkü bu sporcuların yer aldığı ES Voleybol Yıldız Erkek Takımı, İstanbul Yıldızlar Liginde yenilgisiz lider durumda; zaten Ankara’dan hiç kimse gelip de Yıldız Erkekler maçlarını seyretmedi.

 

  • Bu grup gelişim grubu ise o halde 1999 doğumlu üstelik de geçtiğimiz sezonda Milli olmuş bazı sporcular neden gelişim grubuna yani alt yaş tarama grubu kampına katıldı?

 

1999 doğumlu Milli sporcular ile 2001 doğumlu adaylar nasıl aynı grupta yer aldılar bilinmiyor. Daha önce örneği olmayan ilginç bir gelişim kampı…

Ama bunlardan çok daha önemlisi, aynı gelişim kampında İstanbul’da Fabrika Voleybol Spor Kulübü Küçük ve Yıldız Erkekler Takımlarının antrenörü olarak görev yapan Yavuz Barut’un da görev aldığını öğrendim.

İşte burada pes ettim: “Maç salonunda herkesin içinde bile çekinmeden sporcularına tokat atan bir antrenörün TVF gelişim kamplarında küçük çocuklarla işi nedir?” (**)

Alt yapı çalışmalarında sadece sporcu kadrosu değil, teknik kadro nasıl seçiliyor?

Tüm yetkilileri alt yapı çalışmaları ile ilgili olarak daha özenli, sistemli ve ilkeli olmaya davet ediyor, yazımda belirttiğim konulara en kısa sürede açıklık getirilmesini ve eksiklerin, yanlışların giderilmesini gönülden diliyorum.

 

 (*) TVF Fabrika Voleybol sitesinden http://www.fabrikavoleybol.com/sayfalar.php?id=1 adresinden alıntıdır.

(**) Yavuz Barut’un sporcularına maç salonlarında hiç çekinmeden tokat attığına ben şahsen tam 3 kez şahit oldum. Bu olaylardan ilki bir okul müsabakasındadır, ilköğretim yaşındaki bir çocuğa spor salonunun ortasında tokat atan öğretmeni gördüğümde “bu kimdir” diye sormuştum… Diğer iki olaya ise ES Voleybol’un İstanbul’da oynadığı resmi maçlarda şahit oldum. Her iki olayda da Yavuz Barut hakemden sarı kart gördü ama kendisiyle ilgili rapor tutulmadı, kendisi maç cezası almadı. Resmi maçta tokat atan antrenör ceza almazsa kim alacak? Hakeme itiraz eden sporcu ya da küfür eden sporcu ceza alır da 12-15 yaş arası çocuklara tokat atan bir antrenör ceza almaz mı? Birincisi hakaret ya da terbiyesizliktir ama ikincisi TACİZ’dir. Böyle birisi sanki ödüllendirilir gibi TVF Gelişim Kampında antrenör olarak çalıştırılır mı?

Son Yazılar