SPOR SALONLARI'NDA SAĞLIK GÖREVLİSİ YOK!..
Reklam
  • Reklam
Sırma Üç

Sırma Üç

SPOR SALONLARI'NDA SAĞLIK GÖREVLİSİ YOK!..

02 Şubat 2015 - 13:25

İstanbul Valiliği Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen İstanbul İli yaş grupları voleybol müsabakalarında, müsabakaların oynandığı çoğu salonda artık sağlık görevlisi bulunmuyor.

Bu sezon başında fark edilen ve uyarılara rağmen sürdürülen uygulama çerçevesinde, haftalık olarak yayınlanan maç programlarında “sağlık görevlisi ataması” bile yapılmıyor. Artık maç listelerinde saha komiserinin ve hakemlerin isimleri yayınlanırken SAĞLIK GÖREVLİSİNİN ADI BİLE YOK!

Maçlar oynanırken sağlık görevlisinin, yani sahada görevli olan doktorun görevi sadece burkulma, incinme gibi eklem sakatlıklarında buz tedavisi uygulama ve bandaj yapmak değildir. Doktorun sahada bulunmasının en önemli nedeni HAYATİ TEHLİKE OLUŞTURAN VAKALARDA acil müdahale etmektir.

Bir voleybol maçında hayati tehlike nasıl oluşur:

  • Sporcunun bilinen veya bilinmeyen ciddi bir sağlık sorunu örneğin kalp sorunu vardır. Maç sırasında sporcu ağırlaşabilir, kalp krizi geçirebilir,

  • Sporcunun herhangi bir nedenle tansiyonu düşebilir, denge veya bilinç kaybı olabilir, sporcu düşerek kafasına ciddi bir darbe alabilir ve beyin kanaması geçirebilir,

  • Çarpışma veya top çarpması nedeniyle kafaya alınan darbelerde yine beyin kanaması riski olabilir,

  • Önemli fiziksel sakatlıklarda kanama ve benzeri hayati tehlikeler olabilir, müdahalede gecikilirse istenmeyen sonuçlar gerçekleşebilir.

Bunlar olmaz demeyin ve anımsayın; her sene en az 1-2 tane benzeri haber okumuyor musunuz gazetelerde: “Milli Takım sporcusu müsabaka sırasında kalp krizi geçirdi ve öldü” ya da “Smaç vurdu, yere düşerken bacağında aynı kemikte 3 ciddi kırık oluştu, hastaneye zor yetiştirildi” ve benzeri…

Çocuklarımızın, sporcularımızın sağlığı kime emanet ediliyor? Ciddi bir vaka olursa sorumlu kim?

Sağlık görevlisi bulunmamasına rağmen maçı oynatan HAKEMLER mi, buna izin veren hatta maçları oynatma kararı veren SAHA KOMİSERLERİ mi, yoksa telefonda sözlü onaylar veren İSTANBUL VOLEYBOL İL TEMSİLCİLİĞİ mi?

Acınacak durum şudur: tehlikenin farkında olan hakemler seslerini duyurmak için kulüplerden yardım istiyorlar. Saha görevlisi bulunmadığı konusunda maçın başında itirazınızı yapın ve maçınızı oynamayın diyorlar…

Spor kulüpleri -kuruluş yapısı itibariyle sivil toplum örgütleri-, iş size kalıyor:

  • Ortak karar alarak bir süre maçlara çıkmayın: hükmen yenik sayılmamak için maça gidin ve maçın başında itirazınızı yaparak maçınızı oynamayın.

  • Velilerinizi bilgilendirin ve şikayet dilekçelerini İstanbul Voleybol İl Temsilciliği’ne iletmelerini isteyin.

Yine de sonuç alamazsanız “bu işin fıtratında varmış” diyerek bekleyin…

Son Yazılar