TRAFİĞE TAKILANLAR VE ADALET
Reklam
  • Reklam
Sırma Üç

Sırma Üç

TRAFİĞE TAKILANLAR VE ADALET

13 Aralık 2015 - 08:52

Son haftalarda İstanbul alt yapı müsabakalarında trafik nedeniyle maça yetişemeyen, lisanslarını zamanında teslim edemeyen ve hükmen yenik sayılan çok sayıda takım oldu. Bunlardan bir kısmı maçlarını yeniden oynamak istediler, Voleybol İl Temsilciliği’ne başvurdular, bir kısmı durumu kabullenip sustular.

Ancak bazı örneklerde “iyi niyetli” mi diyelim yoksa “kural dışı ve uygunsuz” mu diyelim istisnalara da şahit olduk: kimi takımlar geç kalmasına rağmen beklendi, kimi takımların lisansları geç teslim edilmesine rağmen kabul edildi ve bu takımların maçları oynandı.

Benim takıldığım konu İstanbul trafiği ya da trafik nedeniyle yaşanan bu sorunlar değil, benim takıldığım konu ADİL OLMAYAN kural dışı uygulamalar…

Yöneticisi olduğum spor kulübünün yaşadığı örnekler üzerinden gidelim:

  • * Ekim ayında Koşuyolu genç kız takımımızın Kadıköy GSK maçına rakip takım gecikti, maç seremonisi yapılarak maç Koşuyolu takımı hükmen galip ilan edildi. Kadıköy GSK İl Temsilciliği’ne başvurdu ve maçın tekrarını talep etti. Bizimle temas kuruldu ve eğer maçın tekrarlanması kararı alınırsa oynayıp oynamayacağımız soruldu. Soruyu ve yanıtın sorumluluğunu almayı reddederek, “bu bizim vereceğimiz bir karar değil, bizi bir başka kulüple karşı karşıya getirmeyin, karar sizin” dedik. “Önce siz karar verin, sonra biz tavrımızı belirleriz” deyince maç tekrarlanmadı.

  • * 8 Aralıkta Tozkoporan Spor Salonu’nda oynanan Öncü Gençlik-ES Voleybol genç erkek maçına Öncü Gençlik takımı geç kaldı. Tribünde 4-5 sporcusu, son dakikada yetişen antrenörü ve lisansları hazırdı ama trafiğe takılmış durumda geç kalan eksik oyuncu olduğu için seremoni yapılarak takım hükmen yenik ilan edildi. Bir önceki haftada da benzeri bir aksilik yaşanmış olduğu için takım 2 hükmen yenilgi ile liglerden diskalifiye edildi ve sezona veda etti. Böylece, koca İstanbul’da sadece 9 takımın mücadele ettiği genç erkekler liginde takım sayısı 8’e indi.

  • * 9 Aralıkta Kovan Spor Kültürü Merkezinde oynanan Kadıköy Halk E.M – Koşuyolu yıldız kız takımımızın maçına Kadıköy takımı geç kaldı. Hakemler takımı beklemeye başladı. Takım maç saatinden yaklaşık yarım saat sonra salona vardı ve hiçbir şey olmamış gibi maç oynatıldı.

Biraz da geriye dönelim ve anımsayalım: bundan 2 sezon önce Yeşilyurt Küçük Kız takımı 50. Yıl Spor Salonu’nda oynayacağı maça geç kaldı ve hükmen yenik sayıldı. Kulüp, gecikmenin nedenini “küçük kızlarımız A takım maçında top topluyordu, maç uzayınca geç çıktılar, trafiğe takılıp maça geç geldiler” diye açıklayarak maçın tekrarını talep etti. İl Temsilciliği İstanbul trafiğine takılma gerekçesini haklı buldu ve maçı tekrarladı. Büyük ses getiren bu kararı protesto eden rakip takım, tekrarlanan maçta sahaya çıkmadı ve hükmen yenilgiyi kabul etti.

ADALETİ yaratan, koruyan, kollayan biz insanlarız. Kuralları koyan, uygulayan veya delen de biziz. Yukarıda saydığım uygulamalarla, geleceğimiz olan çocuklara ve gençlere nasıl bir ADALET fikri ve duygusu veriyoruz hiç düşündünüz mü?

Bir takımın adı XX olduğu için, takımın geç kalmasına izin veriyor, diğer takımın adı YY olduğu için aynı durumda takımı hükmen yenik ilan ediyorsak gençlerimize ne öğretiyor, nasıl bir mesaj veriyoruz?

Sayın Kulüp Yöneticileri ve Antrenörleri; kuralları delmeye çalışmayın, hükmen yenilgi alıyorsanız bile dürüst kalın ki bir sonraki olayda hakkınızı arama, hesap sorma gücünüz olsun!

Sayın Saha Komiserleri ve Voleybol Hakemleri; tüm takımlara karşı eşit ve adil davranın ki size saygı duyulsun. Bir sonraki maça atanamamaktan korkmayın, bu işi yapıyorsanız hakkını vererek yapın, genç sporcuların haklarını koruyun.

Sayın Yetkililer; son 2 sezondur biz kulüplere yaşattığınız bu kargaşaya son verin ve kesin-adil-net tavrınızı ortaya koyun. Ancak yakın tarihli örneklerde haksızlığa ve adaletsiz kararlara maruz kalmış takımlara da haklarını iade edin.

Ben kendi kulübüm adına tavrımızı net biçimde ifade ediyorum:

Bundan sonra rakip takım kim olursa olsun, maçın hassasiyeti ne olursa olsun eğer maç saatinde lisansları ve oyuncuları ile sahada hazır olmayan bir takım olursa (kendi takımımız veya rakip takım) maçın oynatılmayıp hükmen sonuçlanması ve tekrarlanmaması için ısrarcı ve kararlı davranacağız.

Sayın Öncü Gençlik Spor Kulübü, maçına geciken Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Spor Kulübü’nü bekleyen ve maçı oynayan biz değiliz; sizi beklemeyi reddeden de biz değiliz. Her iki kararı alan da İstanbul Voleybol İl Temsilciliği ve onlar adına salonlarda görev yapan saha ekibidir. Gerekiyorsa hakkınızı arayın, maçın tekrarını isteyin.

Son Not: tüm bu karışıklığa rağmen bu sezon alt yapı liglerinin ilk 3 ayında; 18 küçük kız, 9 yıldız kız, 8 genç kız ve 4 genç erkek maçı olmak üzere toplam 39 maç hükmen yenilgi ile sonuçlandı.

Son Yazılar