ŞİKAYETİMİZ "HAKEM" AMA
Reklam
Cengiz Tokgöz

Cengiz Tokgöz

ŞİKAYETİMİZ "HAKEM" AMA

11 Şubat 2020 - 02:04 - Güncelleme: 11 Şubat 2020 - 11:02

Her sporda hakemler önemlidir. Voleybolda da öyle.

Ancak, öteki sporların aksine voleybolda hakemlerimiz gereken değeri görmüyor.

Yıllar önce, masadan hakem ve takım kadroları anons ediliyordu.

Hakemlere “Sayın” sıfatı konulurken, antrenörler için yalnız isim okunuyordu.

Bir tek Allah’ın kulu buna değinmedi.

Antrenörler de bu çarpıklığa kulaklarını tıkadılar ve sus-pus oldular.

Spor basınında biraz sözümüz geçtiği ve de kalemimiz rağbet gördüğü için “Hakemler sayın da, antrenörler sayın değil mi” diye hem çalıştığım gazetede, hem de çıktığım TV programlarında gündeme getirdim.

Sonra doğruyu buldular, hakemlerimizin yanında antrenörlerimiz de “sayın” oldu.

Tabii, bir teşekkür bile alamadık.

Bu sporun tek kitabını yaptım. 100 tanesini ihtiyaç sahiplerine verdim ücretsiz. 900 taneyi bile bitiremedim. Düşünün emekçiye saygıyı.

Bazen birileri “Sen ne yaptın ki” diyor.

Geçen günlerde duayen spor yazarı ve TSYD’nin (Türkiye Spor Yazarları Derneği) ebki başkanlarından ünlü ismi Attilla Gökçe’nin “Sen bu yıldız takımına süre ekleyen tek kişisin. Ne mücadele verdin. Madalya takmalılar sana” sözü geldi aklıma.

Facebook’ta yayınlanan eski fotografların tamamına yakını benim. Hikmet Kardeşimin (İnanlı) Enver Göçener için yorumladığı ilk benim yaptığım ve bazı sporcuların “Oraya girmek için çırpınıyoruz. Çünkü transfer paramız artıyor” dediği Şeref Tablosu geldi aklıma. Salonlarda çoook tek başıma oldum. Voleybol popüler olunca, basın tribünü kalabalıklaştı.

Bu basın tribünü olayı da başka. Emniyetten gelen bir federasyon başkanı, İstanbul, Ankara ve İzmir salonlarına basın tribünü yaptırmadı. Sabah-akşam savaştım. Nerede olursa olsun “Basın tribünü istiyoruz” dedim. Tabii tek başıma. Yapmadılar. Özkan Mutlugil başkan oldu. Birgün beni Burhan Felek Salonu’na çağırdı ve “Bak sana basın tribünü yapıyoruz” dedi. Suratım kıpkırmızı oldu, altında kalmadım:”Bana değil basına yapıyorsunuz. Ben aşağıdayım.”

Futbol dünyasında “voleybol” savaşı verdim yıllarca.

Makbule geçti mi bilemiyorum. Ben huzurluyum ve de iyi hizmet ettiğimi sanıyorum.

Neyse esas konuya geleyim.

Defalarca dile getirdiğim halde, federasyon resmi internet sitesine bir “Hakem” bölümü açmadı.

Merkez Hakem Komitesi (MHK) Başkanı Aziz Yener, yine benim defalarca üstelemem nedeni ile Avrupa ve Türkiye hakem görevlerini internet sitelerine geçiyor. Yetmez, gazetelere de geçmesi gerek.

Hakemler konusunda bir sıkıntı daha var.

O da kulüplerimizin istatistik görevlileri lig maçlarındaki hakemlerin isimlerini maalesef yazmıyorlar. İsmi belli hakemlerimizi biz tanıyoruz. Ama yeni görev alanları kimse tanımıyor. Basın bölümünde üç maymunu oynuyoruz. Herkes birbirine soruyor.

Görmedim, duymadım, söylemedim

Hakemlerin ücretleri konusunda daha sonra belki bir yazı yazarım.

Bir önemli konuyu daha dile getireyim.

Hakemlerin bağlı olduğu bir dernek var. Bu dernek nedense içine kapalı bir kuruluş. İnternet sitelerine girilmiyor. Çünkü şifreli. Hakem görevlerini öğrenmek istiyoruz ama nafile. Ortalarda biri “Ben basın sözcüsüyüm” diye dolaşıyor. Ancak, bu derneği ilgilendiren haber ve fotograflar basına dağıtılmıyor, kişinin kendi internet sitesinde yayınlanıyor. Etik değil ama yapacak bir şey yok.

Çünkü federasyonda bu konuya eğilecek kimse yok.

Etrafa bakansanız, gazeteciliğe başladığım ilk günden beri eleştirileri çok yapan tek spor yazarı benim.

Hani bir laf vardır “Çiğ yemedim ki, karnım ağrısın” diye.

Hepimizde kimlik kartı kartı var. Boynumuza takıyoruz. Saha komiserleri ve gözlemcilerin yok.

Bir de salonlarda basının yerinde ellerinde cep telefonu ile görüntü çekenler mevcut.

50 yıla yaklaşan meslek yaşamımda kimseden çekinmedim, haklının yanında oldum. Ve en önemlisi yemedim.

Hele hele günümüzün “hırsızlık” modasına da hiç kapılmadım.

Haklının yanında olmak bana huzur veriyor. Yanlışları çekinmeden yazmak mutlu ediyor.

Ve işleri düşünce “Aman Cengiz Ağabey” diyenleri de unutmuyorum.
 
Önemli not: Federasyon benim içinde olduğum süre (48 yıl) program yapmasını bir türlü öğrenemedi. Yine iki önemli maçı arka arkaya ve de ayrı salonlara koydu. Demek ki bunların amacı daha çok izleyiciye salonda maç izletmek değil.

YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • Savaş Eskigülek
  11 ay önce
  Her zamanki gibi yine araştırmadan yazıyorsunuz! Türk Dl Kurumu Sözlüğü'nde densiz kelimesinin anlamına bakınız lütfen: Araştırma zahmetine girmeyin diye buraya kopyalıyorum: 'yakışıksız, ölçüsüz, saygısızca davranışlarda bulunan (kimse)'ç Bu anlamda bir kelimenin neresi terbiyesizce? Yazdıklarınıza dikkat edin Sayın Cengiz Tokgöz!
 • Cengiz tokgöz
  11 ay önce
  Şimdi bu terbiyesize cevap vermeye kalksam olmaz. Yaşıma saygı gösteriyormuş "densiz" diyerek. Ben voleybolu hiç basamak yapmadım. Yapanları da iyi tanırım. Nokta.
 • Savaş Eskigülek
  11 ay önce
  Densizliği Lüzumu Yok-4 Son olarak, ricamız; lütfen sadece işini yap! Densizliğin, deliliğin alemi yok! Şunun şurasında kaç kişiyiz? Herkes herkesi iyi tanıyor! Yaşına hürmeten gösterdiğim saygıyı da lütfen kendine bağlama zira bu benim terbiyemdir. Seninle alakası yok! Bu sebeple, DENSİZLİĞİN LÜZUMU YOK! Eleanor Roosevelt’ in sözü aslında bir çok şeyi anlatıyor. “Büyük beyinler fikirleri tartışır, orta halliler olayları, küçük beyinler ise insanları tartışır.” Saygılarımla, Savaş Eskigülek Voleybol hakemleri ve Gözlemcileri Federasyonu Basın Danışmanı Voleybol Aktüel Genel Yayın Yönetmeni
 • Savaş Eskigülek
  11 ay önce
  Densizliği Lüzumu Yok-3 Geleyim kendince yapmaya çalıştığın haberdeki beni ilgilendiren kısıma. Evet ben, Voleybol Hakemleri ve Gözlemcileri Federasyonu Basın Sözcüsüyüm. Bu konuda 29 Mayıs 2018 tarihinde yapılan resmi duyuruyu okumak için tıklayınız. Yerine getirmeye çalıştığım görevim ile ilgili konuları iyi takip etmeye çalışıyorum. Ekibim, yazarlarımız, Türkiye ve Dünyanın her yerindeki değerli dostlarımız ile birlikte Genel Yayın Yönetmenliği’ni yapmaya çalıştığım sitede Voleybolu, sosyal sorumlulukları, vatanı, milleti ve bayrağı, eğitimi, kişisel gelişimi kısacası hayatın her yönünü voleybol ile birleştirmeye, Türkçe’mizin tüm imla kurallarına dikkat ederek, olmayanı, yapılmayanı yapmaya çalışıyoruz. Her şeyden önce vefalı olmaya çalışıyor, asla nankörlük yapmıyoruz! Bizi bilen biliyor. Bilmek istemeyen kişilere de saygılı oluyoruz.
 • Savaş Eskigülek
  11 ay önce
  Densizliğin Lüzumu Yok-2 Yine gereksiz bir haber yaparak gereksiz yorumlarda bulunmuşsun. Neymiş efendim, ‘Yener gizli seyahate çıkmış’ da ‘Ben basın sözcüsüyüm” diyen kişinin internet sitesi dışında bir yerde yok’ muş da, ‘ etik olmayan haber kaçırmayı kınıyor‘muşsun da ‘Voleybol Federasyonu’nun da olaya el atmasını bekliyor’ muşsun falan. Daha önce de belirtmiştik. Her bilgi, önüne servis edilecek diye bir durum yok. Yapmaya çalıştığın işle ilgili biraz daha araştırma yapmalısın. ‘Hiç bir yerde yok’ dediğin haber Avrupa Voleybol Konfederasyonu’nun sitesinde duyuruldu. Hem de 7 Şubat Cuma günü saat 12.00’de. Biz de gerekli tercüme işlemlerini yaptıktan sonra saat 17.14’de yayına almışız. Arzu edersen aç da oku bakalım. Gerçi haber İngilizce ama Google translate ile anlayabileceğin hale gelebilir. İşte linki burada. Okumak için tıklayınız.
 • Savaş Eskigülek
  11 ay önce
  Sayın Korhan Gün, Sitenizde yazılan ve şahsımla ilgili kısımlar maalesef gerçeği yansıtamayan bölümler içeren yazıyı üzülerek okudum. Bu yazı içeriğinde şahsım le ilgili yerleri daha önce kendi sitesinde de yazan Sayın Cengiz Tokgöz'e Genel Yayın Yönetmenliğini yaptığım Voleybol Aktüel sitesinde cevapladım. Gördüm ki Voleybolx sitenizde de aynı içerik var; izninizle aynı cevabı bir kaç parti halinde yorum olarak yazacağım. Bilgilerinizi rica ederim. Saygılarımla Savaş Eskigülek Densizliğin Lüzumu Yok! - 1 Geçmişte yaptıklarına saygı duymakla birlikte, bu işe yıllarını vermişsin ama inan boşa vermişsin. Adına delilik dediğin durumun, artık saldırganlık boyutuna ulaştı. Halk arasındaki tabirini yazmak istemiyorum ama artık gölgenle bile kavga eder hale geldin.

Son Yazılar