VOLEYBOL SU ALIYOR
Reklam
Cengiz Tokgöz

Cengiz Tokgöz

VOLEYBOL SU ALIYOR

17 Ekim 2019 - 01:24

Bır zaman voleybol iyi gitti. Daha doğrusu bizler kötü tarafları görmemeye çalıştık. Ve eski arızalar başladı.

MAÇ PROGRAMLARI YİNE KÖTÜ

Federasyonun maç programı yine arapsaçı.

İstanbul'da aynı saatlerde iki çekişmeli maç ( Vakıfbank-Aydın Belediyesi ve Yeşilyurt-PTT) çakıştı. Özellikle benim, yıllardır " Aynı saatlere maç koymayın" diye dilimde tüy bitti. Bir de Yeşilyurt-PTT maçını Fenerbahçe Opet -THY maçından sonra koymuşlar. Yahu PTT Ankara takımı, şunu ilk maç koysana. Ankara takımı gece yarısı değil de gece evlerine gitsin. Beyler oturdukları yerden program yapıyor. Bir de şu var. Bu ülke futbol manyağı. Önemli futbol maçları ile voleybolu aynı saate koyma. Çünkü zaten giderek azalan voleybol seyİrcisi daha da azalıyor.

FOTOGRAF VE YAZILAR REZALET

Federasyondan gelen fotograflar da çok kötü, kulüplerimizden gelenler de çok kötü. Fotograf çeken bir görevliye " Biraz dikkat edin. Fotograflar kötü" dediğimde bana "Sence" karşılığını verdı. TSYD Basın Yarışması'nda voleybola birincilik ve birçok ödül kazanan bana dediğine bakın. Çektiğim fotografları usta fotografçılar bile beğeniyor, arkadaş burnunu büküyor. Ne yapacağım, gülüp geçtim.Hele maç yazıları, tam bir felaket. Federasyona Murat Yücekök geldi, inşallah düzelir. Uzun süre federasyondan gelen yazıların ilk cümlesinin sonunda " karşı karşıya geldiler" vardı. Hiçbir estetik, hiçbir yazı uslubu yoktu. Bir de yöneticiler neden siyah punto ile yazılıyor anlamıyorum. Federasyonun basından sorumlu yöneticisi Kurtaran Mumcu, kakara kikiri. İyi arkadaşım ama basın ile gram ilgisi yok. Daha doğrusu sorunlarla ilgisi yok.

MAÇ YILDIZ TABLOLARI BİR OLMALI

Maç yıldız tabloları

SALON:

HAKEMLER:

EVSAHİBİ TAKIM:

MİSAFİR TAKIM:

SETLER:

SÜRE:

şeklinde olmalı.

Ama ne gezer çok bilenler karmakarışık bir şablon ile yıldız takımı ve girişi yolluyorlar. Ben başkan veya yönetici olsam, basın ile ilişkiler konusunda ilgililerle toplantı yaparım.

HAKEMLER KİŞİLİKSİZ Mİ?

Kulüplerin istatistik cedvellerinde maç hakemlerinin isimleri kattiyen yazılmıyor. Biz her hakemi tanımak zorunda değiliz. Federasyondaki görevlilere şikayet ettik. Umurlarında bile değil. Bana " Yazılım" dendi. Bir kulübümüzün istatistikçisi o maçta hakemlerin ismini de yazdı. Demek ki yazılım mazılım değilmiş.

MHK Başkanı Aziz Yener haftalık ve Avrupa hakem görevlerini yollamaya başladı. Kim kazandı. Hakemler. Özellikle internet sitelerinde isimleri çıkmaya başladı.

Hatırlarsanız bir zamanlar anons hakemleri hakemlere " Sayın" diyor, antrenörlerin yalnız ismini okuyordu. Uzun süre ısrarla yazdım ve söyledim. Antrenörler de "Sayın" oldu.

AVRUPA ŞAMPİYONASI

Önce şunu belirteyim, milli maçlar için Ankara harika. Ama arada sırada futbol gibi voleybol milli maçlarını öteki kentlere de taşımak gerek.

Filenin Sultanları, Ankara'da son 4 takım arasına girdi de federasyon İstanbul'dan basın mensuplarını götürdü.Ben " Ya takımımız ilk 4 arasına kalmasa idi götürecek mi idiniz" diyerek davete rağmen gitmedim. Sonradan öğrendim ki, Türkiye ilk 4 arasına girmese basına davet olmayacakmış. Zihniyete bakın.Arkadaşlar "Seyahat olsun da" diyerek gitti.

SÜPER KUPA FİNALİ

Federasyon, belki de bakanlık korkusuna seyahatlere gazeteci götürmüyor. Gerçi gazeteci olmayan da " Gazeteciyim" diyor ya. Neyse, konumuza döneyim.

Bir sporun reklamı çok önemli.bu reklamı da basın sağlar. Sponsor anlaşmalarına basını kırmızı dibli mum ile davet eden federasyon nedense organizasyon seyahatlerine davet çıkarmamaya başladı.

Basketbol Federasyonu Çin'e 20 gazeteci götürdü. Evet Çin'e. Dünyanın öbür ucu. Bizim federasyon ise İzmir'e Süper Kupa'ya İstanbul'dan 6 kişiyi götüremedi. Kupa töreninde sahanın içinde gazeteci sayısı çok azdı. Ben bu kabalığı tahmin ettiğim için 6 günlük tatile çıktım. Bu arada şunu da öğrendim, Avrupa Şampiyonası'nda basın bültenleri için teşkilat kurulmuş. Ve teşkilatta da federasyona çok yakın kişiler varmış. İyi de para kazanılmış. Bültenler öyle kötü idi ki, sormayın. Pano önünde bir voleybolcu. Komik bir başlık. İnsan ikinci fotografı koymaz mı idi. Bu arada izlemedim, TRT Spor'da da " Voleybol" programını bu grup yapmaya başlamış. Elbette voleybolun ekrana gelmesi güzel. Ama, doğru yolla gelmeli. Doğru insanlarla gelmeli.

SULTANLAR DA OLMASA

İzliyorsunuz federasyon Filenin Sultanları'nın arkasına sığınmış gidiyor. Yapılan güzel işler de var. Örneğin Antrenörler Federasyonu’na federasyon iyi destek verdi. Derneğin Başkanı Bülent Meriç “ Kendilerine çalışmışlar. Bu dernek 30 yıl önce kurulmalı idi” diyor. Meriç’in bomba gibi patlayacak sözlerini sonra yayınlayacağım. Birçok kişiyi suçlayan Bülent Meriç ortalığı karıştıracak.

Her zaman bizler, güzellikleri de yansıtmaya çalışıyoruz. Çıkarı olanlar daha da parlatıyor tabii. Eleştiriye ara vermiştim. Beni saymayanı ben de saymayacağım.

Bir gerçek var. Voleybol su alıyor. Bu sporun içinde 50 yıla yaklaşıyorum. Kötü olsun istemem. Çok büyük özelliğimdir. Kapı arkasında konuşmam. Surata söyler ve yazarım. Atılan kazığı da asla unutmam.Herhalde rekabetten çekindiler.

NOT: Federasyonun sitesinde voleybol internet sitelerine link açın dedik. Tınlamadılar. Oysa öyle bir şey yapılsa idi, federasyon sitesine bakan kolaylıkla öteki sitelere de bakardı.  YAZIM

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • sporsever
    1 yıl önce
    Branşın en önde gelen ülkelerinden biriyiz ama organizasyonda en arkadan geliyoruz, çünkü tümüyle amatörler tarafından yönetiliyoruz. Biz izleyiciler için en sıkıntılı olanı ise kadın erkek Avrupa şampiyonalarını voleyboldan hiç anlamayan izlemeyen sunucuya anlattırılmasıydı. Bu işleri bilenler niye görev almamış veya aldırmamışlar ayrı konu. Ülkemize gelen dünya yıldızlarının çoğunun bir yılda gitmelerinin nedeninin bu ve benzeri - bizim görebildiğimiz ya da göremediğimiz - hayal kırıklıkları olduğunu sanıyorum.

Son Yazılar