BURUK RESİTAL
Reklam
Sancak Alabanda

Sancak Alabanda

BURUK RESİTAL

24 Mart 2014 - 05:09 - Güncelleme: 06 Nisan 2014 - 00:19

Erkekler Şampiyonlar Ligi Finalleri başkent Ankara'da sona erdi ! 
Halkbank'ın başarılı ev sahipliğinde, Ankara, Dünya ve Olimpiyat şampiyonlarını izlerken, üst seviye voleybola da doydu ! 
Rus Şampiyonu Belogorie Belgorod'un Şampiyonluk kupasını kaldırdığı turnuvada, temsilcimiz Halkbank Türkiye'ye tarihinde ilk defa Şampiyonlar Ligi 2.'liğini getirdi ve tarih yazdı dememiz en doğrusu! 
 
Burada en başta, koydukları vizyon için Halkbank yönetimini kutlamak gerekiyor! Ayrıca da tüm bu Dünya yıldızları ile Türk spor seyircisini yakından tanıştırdıkları ve voleybolun sadece topun file üzerinde gidip gelmesinden ibaret olmadığını göstermeleri açısından da teşekkür borçluyuz!
 
Seneler önce (1970'li senelerin sonu idi sanırız) Eczacıbaşı erkek takımı da yine Ankara'da evsahipliği yaptığı, o zamanki ismi ile Şampiyon Kulüpler Kupası'nda, Fin temsilcisi Pieksemaki'yi yenerek 3.üncü olmuştu. 
 
Ankara seyircisi özellikle Final günü salonu fullerken, üzerine düşen görevi fazlasıyla yaptı. Bando ve saha spikeri ise aşırılığa kaçmadan seyirciyi başarıyla yönlendirdi.
 
Gelelim müsabakalara...
 
İlk gün turnuvanın erken finali diyebileceğimiz maçta, Şampiyon Belogorie Belgorod memleketlisi Zenit Kazan'ı çok zor bir müsabaka sonunda 3:1'le ekarte etti. İlk seti alan Belgorod'a karşı Coach Alekno, aksayan 4 numara Sivozhelez'in yerine pasör çaprazı Mihaylov'u çekti ve yaşlı kurt Yakovlev'i de pasör çaprazı olarak oyuna sürdü! Bu değişiklik etkili olup seti Zenit Kazan'a kazandırmasına rağmen, (Özellikle yüksek bloklu Mihaylov'un pasör çaprazı Grözer'i hataya zorlaması ile) Belogorie servis şiddetini arttirarak, özellikle köşelere kurduğu 3'lü bloklar ve Musersky'nin ortadan hücum etkinliği ile maçı almasını bildi.
 
Turnuva'nın ikinci yarı final maçında temsilcimiz Halkbank; özellikle Emre, Juantorena ve Kaziyski'nin servis etkinliği ile Polonya ekibine nefes vermedi. Çok fazla silaha sahip olmayan Polonya ekibini özellikle Emre ile ortadan delen Halkbank, rahat bir galibiyete imza attı. Böylece de taraftarlarını final için ümitlendirdi ve moral kazandı.
 
Turnuvanın final gününde, yarı finali kaybetmenin moral bozukluğu içerisindeki şampiyonluk hedefi ile Ankara'ya gelen Zenit Kazan, motivasyonsuz çıktığı maçta istekli Polonya ekibi Jazstrebski Wengel'e boyun eğdi. Polonya ekibi için 3.'lük harika bir derece oldu bu çok güçlü ekipler arasında.
 
Gelelim muhteşem finale...
 
İlk sete biraz tutuk başlayan Halkbank karşısında Belogorie, özellikle pasör çaprazı Grözer ile etkili oldu.
 
2. setin başında başlangıç rotasyonunu 2 tur ileriye alan Halkbank (ilk set 5 te başlayan pasör Rafael, 3 numarada-ön ortada başladı), bu tutukluktan 2. setin ortalarında Bulgar Coach Stotchev'in 2. teknik time-out'a kadar 4 sayı geriye düşmesine rağmen oyuncularını motive edici konuşmaları ile kurtulurken, seti zorda olsa özellikle De Souza'nın servis turunda rakibini hataya zorlayarak yaptığı sayılarla kazanmayı bildi.      
  
3. sette tekrar Rus ekibi oyuna ağırlığını koydu ve açık farklı kazandı: 25-16 
 
4. setin son şansı olduğunu iyi kavrayan Halkbank, özellikle Kaziyski ve Emre'nin çabaları ile 22-18'e getirdiği seti, kaptan ve turnuvanın MVP'si Sergei Tetyukhin'in arka arkaya attığı muhteşem 5 servis, yaptığı 3 kritik defans ve maç sonu öldürdüğü toplarla Belogorie'ye kaptırdı! 
Ayrıca 2.08 lik orta oyuncu Bogomolov'un, Emre'yi 1'e 1 blokta sayılar 22-20 iken 2 kez arka arkaya durdurması setin kopuş noktası idi.
 
Sonuç olarak, Halkbank takımı muhteşem mücadele etmesine rağmen gücünün ölçüsünde bir sonuç aldı. Çok deneyimli Rus Coach'lar Gennadiy Shipulin ve Boris Kolchin yönetimindeki Rus Şampiyonu; geniş ve kaliteli kadrosu, Belgorod'dan taşıdığı seyircisi, rakiplerine saygısı ve ciddiyeti ile şampiyonluğu sonuna kadar hak etti ve Dünya Kulüpler Şampiyonası finallerine katılım biletini cebine koydu
 
Halkbankta özellikle Yunanlı pasör çaprazı Mitar Djuric takımının 19 sayı ile en skoreri olmasına rağmen kritik yerlerde yaptığı ölümcül hatalarla çok aksarken, Halkbank takımı transferde Bulgar pasör çaprazı  Sokolov'u Trentino'dan beklerken gecikmesinin bedelini ağır ödedi.
Öte yandan, 2.19 luk Musersky ve Bogomolov Halkbank'ın ortaları Emre ve De Souza'ya ezici bir üstünlük kurdular!
İki Rus kule toplamda 21 sayı üretirken, Halkbanklı ortalar 11 sayıda kaldılar! Vasatı aşamayan, De Souza gibi servisi zayıf, hücumu hemen hemen hiç olmayan bir oyuncunun Coach Stotchev tarafından Resul'e tercih edilmesi ise anlaşılamadı ! Madem yabancı orta oyuncu tercihi yapılacaktı; güçlü smaç servise sahip ve hücumu Emre ayarında olan bir orta adamı bulunamaz mıydı ?    
Juantorena' nın final performası ise özellikle hücumda beklentilerin altında kaldı. 38 yaşındaki büyük maestro Tetyukhin ise takımını tecrübesi, tekniği, hırsı ve fiziksel dayanıklılığı ile sırtlarken, tüm izleyicilerin gönlünü feth etti!    
 
Rus takımında 4 numara İlinyki kendi kapasitesinin çok üzerinde oynarken, Halkbank'ın giyotini oldu. Her iki takımın liberosu da çok az hata ile oynarken, defanstan mükemmel toplar getirdiler pasörlerine. 
   
Ukraynalı Pantelemenko, Kosarev, Khtey gibi tecrübeli yedeklere sahip olan Belogorie, bench'ten gelen oyuncularda da Halkbank'a göre çok daha verimli idi.
 
Sonuç olarak, şampiyonluk şansı çok yakınımıza kadar gelmiş ve elimizden kaçmış olmasına rağmen, çokta üzülmemek gerekiyor! Halkbank kuvvetli, tecrübeli ve organize bir rakibe kaybetti ! Önemli olan hatalardan ders çıkartarak, önümüzdeki yıllarda daha iyisini, daha mükemmelini gerçekleştirebilmek. Halkbank'ın bunu gerçekleştirebilecek finansal gücü ve organizasyon kaabiliyeti var. Bunu bu finallerde ispat ettiler.
 
Müsabakaların hakemleri ise vasatın altında kaldı! Oyuncuların yaptıkları faullü parmak paslar hemen hemen hiç çalınmazken, hakemlerin tereddütlü ve geç kararları itirazları da beraberinde getirdi. İhtilaflı kararlar için Eagle eye (kartal gözü) teknolojisi kullanılırken, bir çok kez takımlar haksız olmalarını bile bile bunu bir ekstra time-out gibi kullandılar! 
 
Zevkle izlediğimiz finalleri Türkiye Ligleri'nde görev yapan tüm Erkek takımlarının Coach'ları hemen hemen eksiksiz full kadro izlerken, bayan voleybolundan gözümüze çarpanlar sadece; Kurtaran Mumcu, Reşat Yazıcıoğulları, Hakan Kayhan, Cengiz Akarçeşme, Ali Oktay, Hüseyin Doğanyüz oldular! Bayanlardaki kulüplerimizin yönetici ve antrenörleri herhalde bu muhteşem müsabakaları yerinde izlemeye değer bulmadılar!    
 
Takımların kaldığı otelde, her bir oyuncu başına 3-4 menajer düşerken, finalleri Avrupa'dan gelerek izleyen 20'ye yakın iş arayan yabancı Coach'da izledi !  
 
Bu arada Ankara bölgesi voleybol ajanlığının, müsabakaların yapıldığı öğleden sonra saatlerinde uzak salonlara altyapı takımlarına resmi müsabakalar koyduğu ve bir çok takımın altyapı oyuncularının ve antrenörlerinin çok istemelerine rağmen bu müsabakaları izlemekten mahrum kaldıklarını duyduk ve üzüldük !   
 
Yazımızın sonunda, CEV ve Challenge kupalarında önümüzdeki günlerde final oynayacak; Fenerbahçe Erkek ve Bayan ile Beşiktaş bayan takımlarına üstün başarılar diliyoruz! Voleybol şansı yanlarında olsun ! İnşallah kesin favori gösterildikleri finallerde, hak ettikleri kupaları İstanbul'da kaldırırlar !

Son Yazılar