GECİKMİŞ BAŞARI !
Reklam
Sancak Alabanda

Sancak Alabanda

GECİKMİŞ BAŞARI !

02 Eylül 2015 - 09:50

U-23 Erkek Voleybol Milli Takımımız Dubai'de tarih yazdı ve Türk Voleybol tarihinin erkeklerdeki ilk Dünya 2.'liğini Brezilya, İtalya, Arjantin, İran ve Küba gibi Uluslararası Erkek Voleybolunda üst seviyedeki ekolleri geride bırakarak kazandı. Öncelikle tüm emeği geçenlere teşekkürler ve tebrikler, başta Menajer Muhammet Görkem olmak üzere! 
TVF uzun zamandır ilk defa doğru düzgün yardımcı antrenör atamasında bulunmuş ki bir yabancı antrenör için en önemli noktalardan biri budur ! Voleybol kariyerleri tartışılamayacak eski milli sporcular Umut Çakır, Hakan Akışık ve Cihan Cintay'ın katkıları yadsınamaz.
 
Aslında bu kadro, 2012'de U-19 Avrupa Şampiyonası Finalleri'nde (Ankara) yine buna yakın bir başarıyı yakalayabilecek iken, şahsi çekişmeler neticesinde, şampiyona kamp sürecinde 1. Lig Play-Offları'nda IBB takımı ile resmi müsabaka oynayan 1. pasörleri Murat Yenipazar'ı İstanbul'da unutarak (!) kendi ipini çekmiş ve 7. olarak Arjantin'de yapılan U-19 Dünya Şampiyonasına katılma hakkını kaybetmişti.     
 
Dolayısıyla da bu başarılı jenerasyon, çok daha evvel uluslararası sonuçlar verebilecek iken o günkü  TVF teknik yönetimi tarafından yapılan ölümcül yanlışlar neticesinde, tesviye edilerek başarıları inkitaya uğratıldı ! 
 
Murat Yenipazar'ın, şampiyon olduğumuz U-23 şampiyonasında istatistiklere göre En iyi Pasör ödülü almasına bizler şaşırmadık! Gerçekten jenerasyonunun Dünya'daki en kaliteli temsilcilerinden. 
 
Metin Toy en iyi pasör çaprazı, Gökhan Gökgöz en iyi 2. smaçör, Faik Samed Güneş en iyi 2. smaçör olarak ödül alırken (istatistikler sonucunda), takımımız çok yaklaştığı şampiyonluğu son anda kaçırdı. 
 
Muhtemelen takımımızın böyle bir başarı yakalayabileceğini hayal edemeyen TVF yönetimi, müsabakaların yayını internet TV'den dahi olsa gerçekleştiremeyerek yeni bir vizyonsuzluğa imza attı!   
 
Bu arada, bu sporcularımızın yetişmesinde yadsınamayacak büyük katkıları olan, erkek voleybolumuzun altyapısına sürekli, istikrarlı ve artarak katkılarını sürdüren masif voleybol kulüplerimiz; Arkas, Fenerbahçe, Galatasaray, IBB, Halkbank, Maliye Milli Piyango ve Ziraatbankası kulüplerimizi, bu kulüplerimize oyuncu kaynağı sağlayan altyapı kulüplerimizi ve yetiştirici ve emekçi antrenörlerimizi de ayrıca kutlamak gerekir. 
 
Ülkemizde erkek voleyboluna, bayan voleyboluna göre göreceli olarak çok daha az yatırım yapıldığı düşünüldüğünde ve oyuncu kaynağının kısıtlılığı göz önüne alındığında, elde edilen başarının önemi daha çok anlaşılacaktır sanırım.    
 
Dünya voleybol klasmanında yükselebilmek ve üst seviye bir voleybol ülkesi olabilmek için, altyapılardaki çalışmaların bıkmadan, her zaman üzerine koyarak devam ettirilmesi çok önemli. 
 
Bu jenerasyonun başarılı olması, aynı jenerasyonun A takımlarda da çok başarılı olacağı anlamına gelmiyor. Bu jenerasyon aşağıdan gelecek diğer jenerasyonlar ile bilinçli olarak desteklendiği ve kulüplerimiz altyapı yatırımlarını kısmadıkları takdirde, A milli takımlar platformunda da bazı uluslararası başarıları yakalamamız mümkün olabilir zaman içerisinde. 
  
Sonuç olarak U-23 Erkek Milli Takımımız, A Milli Takımımız'ın Dünya Ligi ve Avrupa Oyunları fiyaskolarından sonra bir nebze Türk Erkek Voleybolunun incinen gururunu tamir etti ve yeni bir soluk oldu, Erkek Voleybolumuz için !
 
A Milli takımlar düzeyinde de üst seviye uluslararası turnuvalarda podyumu yakalayabilme dileklerimizle...     
 
Dipnot:
 
TVF Başkan vekili ve basın sözcüsünün Avrupa Oyunları'ndan FIVB klasmanına hayali(!) puan taşıttırma talihsiz demecinin ardından, saygın (!) bir spor kanalımızın, çanakçı hanım kız yorumcusunun söz konusu hayali kendi kanalını alet ederek, hatta işi daha da ileri götürerek bir web sitesine köşe yazısı yazarak voleybolseverleri inandırma çabaları, önceki gün FIVB'nin yeni Dünya klasmanını açıklaması ile hüsranla sonuçlandı !   
 
Şimdi bu beyefendi ve hanımefendi, iyi ve kesin bilmedikleri bir konu ile ilgili voleybol ve spor kamuoyunu yanlış bilgilendirdiklerinden dolayı özür dileme erdemini gösterebilecekler mi? Bekliyoruz. 

Son Yazılar