ÇÖKERTME
Reklam
Sancak Alabanda

Sancak Alabanda

ÇÖKERTME

01 Eylül 2011 - 22:13 - Güncelleme: 06 Nisan 2014 - 01:15

Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonasının yeni başladığı şu günlerde; bizlerde Avrupa Erkekler ve Bayanlar Avrupa Şampiyonalarının finallerini 4 gözle bekliyoruz. Eylül sonunda sona erecek her iki şampiyonadan sonra; Kasım ayında Olimpiyat elemeleri var ve daha sonra da Japonya'daki Dünya Kupası..
Görüleceği üzere uluslararası takvim yoğun. Ve bu sadece bu seneye özel değil. Hemen hemen her sene aynı terane..
 
Dünya Şampiyonaları, Dünya Ligi, Grand Prix, üstüne üstlük çok lazımmış gibi Avrupa Ligi, Balkan Şampiyonaları(Allahtan artık gençler ve yıldızlarda yapılıyor), Gençlik Oyunları vs. vs.

Milli sporcuların; milli müsabaka manyağı haline geldiği bir çok düşük kalitede, niye yapıldığı pek de anlaşılamayan organizasyon!

Özellikle bu durum; Avrupa kıtasında abartılmış vaziyette! FIVB ve kıta konfederasyonları( Özellikle CEV ! ) sponsor gelirleri uğruna; voleybolun en önemli kaynağı olan; kolay kolay yetiştirilemeyen insan materyalini; yani; Sporcuyu; hovardaca harcamaya, yıpratmaya devam ediyorlar!

7 Aylık Milli takım sezonunun yanında, 5 aylık kulüp sezonunun; yürütme organı(FIVB) tarafından dayatıldığı Dünyada başka bir takım sporu gösteremezsiniz !

Öte yandan; sporcuların kulüplere dayattığı kontratlar ise 10 Aylık ! Yani; 10 ay para öde; sporcu ise kulübe 5 ay hizmet etsin. Oh ne ala Mualla !

Dolayısıyla; kulüpler; Milli takım faaliyetlerine metazori sponsorluk etmiş oluyorlar. Sporcuların sakatlık riski de cabası! Milli takımdan sakat dönen ve tedavilerini kulüplerin sürdürmek zorunda kalmalarının yanı sıra; oluşan verim kayıpları vs. vs.

Dolayısıyla; kulüplerin voleybol branşına yatırım yapmalarının da bir anlamı kalmıyor! Voleybol şubeleri bir bir kapanıyor, ya da yatırımlar düşüyor. Nedeni; hiç bir popülaritesi olmayan, sezona yayılmayan, keçiboynuzu misali 3-5 ayda bitiveren ligler!

Basketbol sporu Uluslararası anlamda bu gerçeğe seneler önce uyanmış durumda! Adamlar sadece Kıta Şampiyonalarını, Dünya Şampiyonalarını ve Olimpiyatları oynuyorlar. Ve Kıta Şampiyonalarının neticelerini; Dünya Şampiyonaları ve Olimpiyata gidecek takımları belirlemekte kullanıyorlar. Yani; Dünya Şampiyonasının veya Olimpiyatların; ön elemesi, elemesinin elemesi gibi saçma sapan eleme grupları zaten yok!
 
Bunun yanında; NBA, EURO LİG, AVRUPA Ligi gibi; tamamen kulüp bazlı; Global markaların yatırım yapabilecekleri Kulüp ligleri destekleniyor! Çünkü onların taraftar grupları var! TV Yayın gelirleri çok önemli ! Barcelona, Real Madrid gibi kulüpler, Çin, Afrika, Güney Amerika'da dahi taraftar topluluklarına ve Fan Kulüplerine sahipler. İngiliz Basketbol Milli takımının nüvesini oluşturan FC Liverpool'dan sonra, FC Bayern Munchen'in de Basketbol Kulübü kurmak üzere olduğu söylenirken; Amatör, yeteneksiz idarecilerin yönetiminde acı çeken Voleybolumuz; maalesef geçen sezon (2010-2011) Avrupa Kupalarında Final 4 ları organize edemedi; kaynak yetersizliklerini gerekçe göstererek!

Sadece Şampiyonlar Liginde Final 4 lar oynanabildi! Bir çok Avrupa takımı; Avrupa kupalarındaki maçlarına gitmedi !

Bazıları da gerçekten acı çekerek bu turnuvaları tamamlayabildiler( Hırvat temsilcisi Şampiyonlar ligi maçına İstanbul'a 28 saatlik bir tren yolculuğu sonunda gelmişti!).

Basketbol'da ise; Ligler 15 Haziranda bitiyor tüm Avrupa'da ve 15 Eylül de başlıyor. FIBA; kendi organizasyonlarını; 3 Aylık yaz dönemine yerleştirdiği gibi; Kıta konfederasyonlarını da bu kurala uymaya zorluyor!
 
Voleybol'da ise; Eski hakem kökenli ; Orta ve Kuzey Avrupa grubunun hakim olduğu CEV; çok lazımmış gibi Avrupa Ligi icad ediveriyor! Finalini de kimseye yaptıramıyor; Türkiye'ye yaslanıyor son 3 yıldır! Aslında bu Orta ve Kuzey Avrupa grubunun mantığı çok açık ! Mümkün olduğu kadar Uluslararası müsabaka organize edilsin. Hakemler, Gözlemciler, supervisor lar, CEV yönetimi bol bol seyahat etsinler. Harcırahlar alınsın! Yenilsin, içilsin vs. vs.

Daha sonra; çeşitli müsabakalara gönderilerek harcırahlarla mamalandırılan delegeler grubu; tekrar liderlerini seçiyorlar. Ve sistem bu şekilde devam ediyor biteviye! Zavallı kulüpler de ( Voleybolun modern köleleri ! ) durumu acı içerisinde seyretmekten başka bir şey yapamıyorlar maalesef!

Bugün voleybol; İspanya, Yunanistan ve Almanya ligleri tamamen çöktü! Sponsorlar voleyboldan kaçış içerisinde!

Üstüne üstlük; Voleybolun kaynaklarını kurutan, voleybola kuvvetli sponsorlar bulamadığı gibi; globalleşen Dünya düzeninden bihaber yönetim tarzı ile mevcut sponsorların kulüplerden kaçışına da yol açan bu CEV grubu; FIVB'nin yönetimine aday oluyor gelecek başkanlık seçiminde!

Avrupa Voleybolunu çökerttiler; sıra Dünya Voleyboluna geldi her halde !
 

Son Yazılar