BİR SPOR KULÜBÜNÜN BAŞARISI - 4
Reklam
Abdullah Gümüşbaş

Abdullah Gümüşbaş

BİR SPOR KULÜBÜNÜN BAŞARISI - 4

12 Haziran 2016 - 15:21

SATIN ALMA:

Komitelere ait satın alma faaliyetleri,Genel Sekreter,Şube Sorumlusu,Kulüp Müdürü veya Komite Başkanı onayları ile gerçekleştirilir.*Rutin ihtiyaçların talebi rutin satın alma formu,Sağlık malzemesi ihtiyaçlarının talebi ise sağlık malzemesi satın alma talep formu kullanılarak yapılır.Rutin satın alma talepleri;Şube Sorumlusu,Menajer,Komite Başkanı ve Genel Sekreter;Sağlık malzemesi satın alma talepleri ise yine Şube Sorumlusu,Menajer,Komite Başkanı ve Genel Sekreter tarafından onaylanır.Tedarik edilen malzemelerin/hizmetin doğrulaması,talebi yapan Şube Sorumlusu Yönetici tarafından gerçekleştirilir.Doğrulama işleminin uygun sonuçlanmasının ardından,üzerinde satın alımı gerçekleştiren Şube sorumlusu,Komite Başkanı ve Genel Sekreter’in imzaları olan sipariş formu ve tedarikçi firma faturası Yönetim Kurulunun Muhasip üyesine iletilir.Satın alma işlemlerini gerçekleştiren Komite Başkanı  geçen ayda gerçekleştirdiği satın almalara ait “Ürün,Marka,Miktar,fiyat ve harcama kalemlerine göre aylık toplam tutar”bilgilerini bir rapor halinde derler.Bu raporu toplu halde Genel Sekreter’e sunar.

2-GELİRLER:

a)-Spor salonu veya Stadyum ve Tesis  Gelirleri:

Fatih Terim Stadyumu ve Tesislerin çağdaş bir yönetim anlayışına kavuşturulurken,stadyum içinde bazı değişiklikler yapılarak daha fazla kazançlı bir hale getirilmelidir.Stadyum sponsorluğu büyük markalar tarafından işletilmesi düşünülmelidir.

*lüks loca satışı

*Stadyum içerisinde Üye ve Taraftarlara yönelik toplantı,düğün,doğumgünü,nişan,vg yer.

*Tesislerde eğitim,seminer ve yaz spor okulları,

*Stadyum içerisinde Üye ve Taraftarlara yönelik spor tesisleri

*Lokal işletmesi

*Oto park işletmesi.

b)-Marka Değerlendirme:

*Çeşitli ve Kaliteli “………………………………..KULÜBÜ” markalı ürünler hazırlanmalı.

 

c)-Sponsorluk:

 

Sponsorluk,günümüzde bir spor dalının geniş kitlelere tanıtımı ve böylelikle yaygınlaştırılması için en önemli unsurlarından biri olup,”………………………………KULÜBÜ”’ne layık,getirisi yüksek sponsorluk anlaşmaları yapılmalı,

*Takım sponsorluğu

*Stadyum sponsorluğu

*Müsabaka sponsorluğu

d)-Spor Okulları:

*Yaz ve Kış Spor Okulları açılarak altyapıya sporcu kazandırılırken Kulübe de kaynak yaratılmalıdır Kulüp Tesislerinde düzenlenecek seminer ve konferansların gelirleri de önemli bir gelir kaynağıdır.

e)Bilet satışları:

*Bilet satışları yaygınlaştırılarak maç hasılatları artırılmalıdır.

*Sezonluk kart satışı özendirilmelidir.

f)-Reklam Gelirleri:

*Gerek Forma önüne alınan reklamlarda gerekse diğer reklam gelirlerinde “………….. …KULÜBÜ”rakiplerine göre daha az kazanç elde etmektedir.Sporcu yakalarından,stadyum panolarına,ropörtaj panolarından hak edilen değere kavuşturulmalıdır.

g)-Transfer Gelirleri:

*İzleme ve transfer komitesinin yardımlarıyla değeri arttırılabilecek genç yetenekler ve yabancı oyuncular takıma dahil edilmeli.Altyapıdan yıldız futbolcuların kazanılmasına önem verilmelidir.

3-FUTBOL:

a)-Kamp tesisleri:

*Futbol Takımının en önemli ihtiyacı olan çağdaş,huzurlu ve yeterli kamp tesisine ihtiyaç vardır. (Şehir dışında Her mevsimde Kamp yapmaya Uygun bir yerde)

 

b)-Sağlık Departmanı:

 

Milyonlarca $ değerindeki sporcuların korunması için Modern tıbbın gereklerini yerine getire bilen bir sağlık departmanı gerekmektedir.Koruyucu hekimlik mantığı tam anlamıyla uygulamaya konularak,sporcuların sakatlıklardan ve hastalıkların ortaya çıkmadan önlenmesi sağlanmalıdır.Böylece yüksek tedavi harcamaları,sporcuların formdan düşen sporcular ve takımdaki uyumun bozulması gibi sorunlar çok daha düşük bir giderle aşılacaktır.

c)-Takım ve Yönetim Kurulu:

Bazı Kulüplerde yönetim ile Yıldız Sporcular arasında anlaşmazlığa düştüğü için pek çok yıldız sporcusunu keybetmişti.Bu nedenle,Yönetim Kuruluyla takımın ilişkilerine önem verilmelidir.

d)-Transfer Komitesi – Sporcu İzleme Departmanı:

Günümüzde yerli ve yabancı sporcu transferleri,karmaşık ve stratejik bir hale geldi.Diğer yandan Takımın başarısını doğrudan etkileyen bir işin düzensiz bir şekilde gerçekleştirilmesi büyük sorunlara yol açmaktadır.Bu sorunun çözümü için faal bir transfer komitesi ve Sporcu İzleme departmanı oluşturulmalı ve yılın 12 ayı yurtiçi ve yurtdışındaki sporcuları izlemelidir. Sporcu izleme departmanı raporlarını transfer komitesine iletmeli ve Komite Uzmanlardan oluşmalıdır.

4-ALTYAPILAR:

Spor Kulüpleri sadece futbol takımlarından ibaret olmamalı ve “……………………….KULÜBÜ” gibi Ülkeye mal olmuş bir kulübün,gençlere sporun her branşını sevdirmek ve onlara olanaklar sağlamak gibi bir misyonu olmalıdır.

a)-Tesis:

Profesyonel yönetim anlayışında,tesisler maksimum verim prensibiyle idare  edilmelidir.Tesisler Spora başlamak ya da yükselmek için çabalayan çocuk ve gençlere imkanlar sağlanmalı.

b)-Altyapılar Sporcu İzleme Departmanı:

Bu departmanda altyapıda yetişen gençleri izleyerek 1-Sporcu İzleme 2-Performans gelişimi 3-Analiz değerlendirilecek ve geleceğin yıldız futbolcularını bulacaklardır.

c)-Kardeş Kulüpler:

Yurtiçi ve yurtdışındaki kulüpler ile ilişkiler kurulmalı ve genç yetenek değişim programı başlatılmalı.Böylece yeni yetişen sporcularımız yabancı futbol okullarıyla tanışırken,dışarıdan gelen futbolcularla altyapıda rekabet ve dostluk teşvik edilmelidir. ”KARDEŞ KULÜP”

 

d)-KULÜP+OKUL İŞBİRLİĞİ:

Başak Şehir Belediyesi sınırları içerisinde yer alan Okullar desteklenerek buralardan altyapıya kaynak yaratılmalı ve eğitimli Sporcuların yetiştirilmesi hedeflenmelidir.Ayrıca,açılacak yaz ve kış spor okulları ile kursların hem sporcu fabrikası hem de önemli bir gelir kaynağı olması sağlanmalıdır.

5-TESİSLER:

a)-Spor Salonu veya Stadyumu:

ARAŞTIRMA YAPILMALIDIR.

b)-Altyapı Eğitim  Tesisleri :

ARAŞTIRMA YAPILMALIDIR.

7-ÜYE VE TARAFTARLAR :

a)-Üye Kartları:

Üyelerimiz yılda bir kez gerçekleşecek kongrelerle sınırlı kalmayan;Tesislerden maç biletlerine,Seyahatlerden bir çok yere “…………………… KULÜBÜ”üyesi olmanın prestijini ve avantajını üyelere yaşatılmalıdır.

b)-Dernekler:

“……………..KULÜBÜ” taraftar derneği ile sağlıklı bir iletişim kurulmalı ve uygun görülecek zamanlarda yapılacak toplantılarla derneğin görüşleri alınmalıdır.

c)-Taraftar evi:

Taraftarlarımıza sahip çıkmak,birlik duygusunu sağlamak ve “…………….KULÜBÜ’ne katkıda bulunmalarını sağlamak için uygun bir yer düzenlenmelidir.Ayrıca,Taraftarlarımızla sadece maçlarda bir araya gelmek yerine taraftar evinin sağladığı olanakları kullanarak,görüşmek,tartışmak ve fikir alış verişinde bulunmak için üye ve taraftarlarla bir araya gelinmelidir.

Son Yazılar