ŞEYTANIN GÖR DEDİĞİ (1)
Reklam
Abdullah Gümüşbaş

Abdullah Gümüşbaş

ŞEYTANIN GÖR DEDİĞİ (1)

05 Haziran 2020 - 11:08

Eğer gündelik hayat yaşayıp böyle gelmiş böyle gider diye düşünüyorsanız,

Hayata bakış felsefeniz ”Benim adım Hıdır elimden gelen budur”

Benden ne köy olur ne de kasaba ya da olursa da olur, olmazsa da olur diye düşünüyorsanız bu yazımı okumanıza gerek yoktur.

“Dünle beraber gitti cancağızım Şimdi yeni şeyler söylemek lazım

Ne kadar söz varsa düne ait Şimdi yeni şeyler söylemek lazım” (Hz.Mevlana)

Bilindiği gibi, Dünyada olduğu gibi ülkemizin sporu da Corona virüs salgını nedeniyle çıkmaza girmiş durumda iken sportif faaliyetlerin durdurulmasında Türkiye Voleybol Federasyonumuz çok önemli bir sınav vermiş ve Ülkemizdeki diğer Federasyonlara da örnek teşkil etmiştir.

Ancak, Bir çok Voleybol kulübümüz ekonomik olarak borç batağı içinde olmasına rağmen, halen yüksek maliyetlerde sporcular transfer etmeye devam ediyorlar,yine bir çok kulübümüzün tesis eksikleri var spor salonu olanlarda ise sporcu yetiştirmek gibi bir dertleri yok, yetiştiremedikleri için de yüksek maliyetli transferler yapmak zorunda kalıyorlar.Bu kısır döngüyü kırmak zorundayız. Bu döngüyü kıracak ve tersine çevirecek önlemler almak zorundayız.

Bence, bunu da ancak Türkiye Voleybol Federasyonu kulüpleri denetleyip gerekli yaptırımları uygulaması ile mümkün olacağı düşüncesini taşımaktayım.

Türkiye Voleybol Federasyonu  kulüplere buna ilişkin kriterlere uyma zorunluluğu getirmeli ve tüm kulüpler tarafından  harfiyen uygulanmalıdır.

Voleybol Federasyonumuz bununla da yetinmeyip kulüpler için ülkemizin ekonomik şartlarına uygun kriterleri bulup geliştirmelidir.Tabi ki bu kuralların hayata geçirilmesi sürecinde, kulüplere uyum ile ilgili bir takvim verilmeli, uymayan kulüplerle ilgili gerekli işlem yapılmalıdır. Altyapılardan sporcu yetişmiyor diye şikâyet etmekten vazgeçip, güncel ve çağdaş yöntemler kullanarak altyapılarımızdan sporcular yetiştirmemiz gerekmektedir. 

Çözüm olarak; Türkiye Voleybol Federasyonu Teknik kurulunca bilim ve teknolojiden üst düzeyde faydalanılarak  hazırlayacağı (Türk modeli) Altyapı Eğitim Programlarını uygulamak üzere tüm kulüplere sunulması gerekmektedir. 

Bunun için ;

1-Kulüpler bütçelerinin belli yüzdesi benim önerim (%5-10) (Türk Modeli) Altyapılar Eğitim Programına ayırmalıdır.

2-Türkiye Voleybol Federasyonu  kriterlerini tutturamayan kulübe (Puan silme, küme düşürme) gibi yaptırımlar uygulanmalı kadrosunda altyapıdan yetişmiş sporcu sayısını arttırmak v.b

3-Voleybol liglerinde(1-2) Yer alan profesyonel kulüpler coğrafi olarak kendine en yakın amatör kulüplerle ve kendilerine en yakın okullarla organik bağ kurma zorunluluğu getirilmeli.

Bu şekilde profesyonel kulüplerin geniş bir sporcu havuzunu takip imkanı yaratıldığı gibi, okul ile kulüpler arasında pilot uygulamasına başlanmalı Voleybol temalı, İlk, Orta ve Lise seviyeli okullar geliştirmek mümkün olacaktır. Bu sayede çocuklarımız Okul mu? Voleybol mu? İkilemin den kurtulmuş olacaklardır.

4-Voleybol liglerinde (1-2) Her profesyonel kulübün altyapılarında uygun görülen zamanlarda Türkiye Voleybol Federasyonu tarafından özel bir Teknik Direktör görev yapmalı. Bu Teknik Direktörler Türk Modelini Kulübün altyapı antrenörlerinin sahadaki eğitiminden ve  profesyonel kulübün organik ilişki halinde olduğu amatör kulüplerin ve Okulların  antrenörlerine pratik eğitim desteğinden mesul olmalıdır. Bu uygulama, antrenörlük eğitimi sürecinin sadece Türkiye Voleybol Federasyonu’ nun düzenlediği kurslarla kısıtlı kalmamasının ve uygulamalı gelişimin de önünü açacaktır.

5-Türkiye Voleybol Federasyonun dan  kulüplere dağıtılan maddi desteği (İddiaa) fonları bildiğiniz gibi profesyonel takımların oyuncu taksitlerine veya kulüp borçlarının ödenmesine gidiyor. Türkiye Voleybol Federasyonu, bu destek ve fonlarının büyük bir bölümünü kesinlikle ve kesinlikle altyapı Programlarının gelişimi için kullanılmasını temin etmelidir,Türkiye Voleybol Federasyon bu iradeyi kulüplerden ne baskı gelirse gelsin ortaya koymak zorundadır, gerekirse kulübe ayrılan bütçe dahilin de kulübün altyapı eksikliklerini tamamlamak için harcamaları Türkiye Voleybol Federasyonu  tarafından yapmalıdır.

6-Tüm Voleybol Takımlarımızın Altyapılarında görev yapan özveri ile çalışan tüm antrenör arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Ancak şu gerçeği de göz ardı edemeyiz. Kulüplerimizin altyapılarında görevli çok düşük ücretle hatta uzun süre maaş almadan çalışan antrenörleri seçip çalıştırmak yerine, liyakat ve tecrübe sahibi, yetiştiricilik özelliği olan antrenörler tercih edilmesinin önü açılmalıdır.

7-Tüm voleybol takımlarımız bir üniversite ile bilimsel işbirliği yapmalıdır.Kadrolarda yer alan her sporcuya bilimsel testler yapılmalıdır.Ölçemediğin şeyi objektif değerlendiremezsin. değerlendiremediğin şeyi geliştiremezsin,takip edemezsiniz.Tercihe bırakılmaksızın Türkiye Voleybol Federasyonu tarafından geliştirilen kulüp lisans kriterlerine zorunluluk olarak bu husus konulmalı ve bilim ve teknolojinin Voleybolun buluşmasının yolu açılmalıdır.

8-Öncelikle çocuklarımızı bu şekilde yetiştirebilecek, alanında donanımlı, becerikli ve istekli antrenörlerin Türkiye Voleybol Federasyonu’nca  yetiştirmesi planlanmalıdır.

Bununla ilgili program ve projeler hazırlanmalıdır.

 

Not; Yazımın devamı bir hafta sonra yayınlanacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar