OLDU BİTTİYE GETİRMEYELİM LÜTFEN
Reklam
Abdullah Gümüşbaş

Abdullah Gümüşbaş

OLDU BİTTİYE GETİRMEYELİM LÜTFEN

12 Mayıs 2020 - 07:31

TVF Türkiye Voleybol Ligleri korona virüsü sebebiyle 2019 – 2020 voleybol sezonunu tescil ettiğini açıklamış ve de bu durum TVF Yönetim Kurulu toplantısında değerlendirilmiştir. 19 Mart 2020 tarihinde ertelendiği bildirilen liglerle ilgili Yönetim Kurulunca alınan kararını açıklamış olup aşağıda belirtilen kararları almıştır.

  • 2019/2020 Voleybol Sezonu AXA Sigorta Efeler Ligi ve Vestel Venus Sultanlar Ligi normal sezon sıralamasına göre tescil edilmiştir.

  • 2019/2020 Voleybol Sezonu AXA Sigorta Efeler Ligi ve Vestel Venus Sultanlar Ligi’nde bu sezona mahsus olmak üzere ligden düşme kaldırılmıştır.

  • 2019/2020 Voleybol Sezonu AXA Sigorta Efeler Ligi ve Vestel Venus Sultanlar Ligi’nde şampiyon takım ilan edilmeyecektir.

  • Avrupa Kupaları’na katılım,  liglerimizde normal etap karşılaşmaları sonucunda oluşan puan durumuna göre gerçekleşecektir.

  • 2019/2020 Voleybol Sezonu TVF Kadınlar 1. Ligi ve TVF Erkekler 1. Ligi yarı final etabı müsabakaları sonucunda final etabına yükselmeye hak kazanan 4’er takım, 2020-2021 Voleybol Sezonu’ nda AXA Sigorta Efeler Ligi ve Vestel Venus Sultanlar Ligi’nde mücadele edecektir.

  • 2020-2021 Voleybol Sezonu AXA Sigorta Efeler Ligi ve Vestel Venus Sultanlar Ligi, 16’şar takımla oynanacaktır. Bu 16 takım içinden lige katılmayan takım olması halinde alt liglerden yeni takım üst lige alınmayacaktır.

  • 2020/2021 Voleybol Sezonu AXA Sigorta Efeler Ligi ve Vestel Venus Sultanlar Ligi’nin statüsü daha sonra federasyonumuzca açıklanacaktır.

Yapılan bu açıklamadan da anlaşılacağına göre Türkiye Deplasmanlı AXA SİGORTA EFELER LİGİ ve VESTEL VENÜS SULTANLAR LİGİ 16’şar takımla oynanacağı ve 2020 – 2021 Voleybol sezonunun lig statüsünün daha sonra açıklanacağı belirtilmişti. Geçtiğimiz yıllarda 1981-1982,1982-1983,1983-1984, 1984-1985 voleybol sezonlarında 16’şar takımlı ligler değişik statüler ile oynanmıştı.

Bence,Voleybol Federasyonumuza statü konusunda,Kulüpler,Voleybol Vakfı,Voleybol Antrenörler Konfederasyonu,Milli Takımlar Teknik Kurulu ile bir konsensüs (Tartışmalı bir konuda uzlaşarak ulaşılan genel görüş) sağlamalıdır.Ayrıca,daha önce de denenen statülerin dışında başka statülerin aranmasına ihtiyaç yoktur.

1-STATÜ ;

Türkiye Deplasmanlı AXA SİGORTA EFELER LİGİ ve VESTEL VENÜS SULTANLAR LİGİ’ne katılan 16 takım normal sezonda 8'li 2 gruba ayrılıp deplasmanlı olarak gruptaki takımlarla maç yapacaktır. Karşılaşmalar sonunda gruplarında ilk 6 sırayı alan takımlar yarı final grubuna yükselecektir. Son 2 sırada kalan takımlar ise klasman grubunu oluşturacaklardır

Yarı Final grubunda normal sezonda A grubunun 1., 2. ve 3. takımları ile B grubunun 4., 5. ve 6. takımları BEYAZ grubu, B grubunun 1., 2. ve 3. takımları ile A grubunun 4., 5. ve 6. takımları KIRMIZI grubu oluşturacaktır.

Her grubun 1., 2., ve 3. takımlarının kendi aralarında, 4., 5., ve 6. takımlarının da kendi aralarında oynadıkları maçların sonuçları aynen final grubuna taşınacaktır.Yarı final grubunda ilk 2 sırayı alan takımlar Final grubuna, 3 ile 5. sırada yer alan takımlar ligin 5. ve 10. sıraları arasındaki klasmanı belirlemek üzere 1. Klasman Grubu'na, son sırayı alan takımlar ise normal sezonda son iki sırayı alan takımlar ise düşen ve kalan takımların belirleneceği 2. Klasman Grubu'na düşeceklerdir.

Final grubuna kalan takımların birbiriyle 4 tur oynamaları sonucunda birinci olan ekip şampiyon olur. 5. ve 10. takımları arasındaki sıralamayı belirleyecek 1. Klasman grubu maçları tek devreli lig üzerinden oynanır ve birinci olan takım Türkiye'yi Avrupa Kupaları'nda temsil etmeye hak kazanır. Düşme-Kalma durumlarının belirleneceği 2. Klasman Grubu maçları sonunda ilk iki sırayı alan takımlar ligde kalırken, 3. ve 4. sıradaki takımlar Türkiye Deplasmanlı AXA SİGORTA EFELER ve VESTEL VENÜS SULTANLAR Ligi'ne yükselme maçlarında baraj maçı oynar, son 2 sırada yer alan takımlar ise ligden düşer.

2-STATÜ :

Türkiye Deplasmanlı Erkekler Voleybol Ligi'ne katılan 16 takım ilk etapta deplasmanlı olarak 4'lü 4 gruba ayrılacaktır. Yapılan müsabakalar sonucunda gruplarında ilk 2 sırayı alan takımlar Final Grubuna, son 2 sırayı alan takımlar ise Klasman Grubunda mücadele edeceklerdir. Final grubunun sıralaması ligin ilk 1-8. takımlar sıralaması, Klasman grubunun sıralaması ise ligin 9-16. takımlar sıralaması olarak kabul edilecektir.

3-STATÜ :

Türkiye Deplasmanlı Erkekler Voleybol Ligi'ne katılan 16 takım çift devreli lig usulüne göre oynayacaklar ve ilk beş takım Avrupa Kupalarına iştirak hakkını elde edeceklerdir. Son iki ve ya dört takım küme düşecektir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar