GÜNÜMÜZDE MENAJER DENİNCE AKLIMA GELENLER (1)
Reklam
Abdullah Gümüşbaş

Abdullah Gümüşbaş

GÜNÜMÜZDE MENAJER DENİNCE AKLIMA GELENLER (1)

28 Ocak 2021 - 18:13

Spora verilen önemin her geçen gün artması, sporun bir endüstri haline dönüşmesi, gelişen ve değişen spor anlayışı, spor yönetiminin önemini arttırmıştır. Bu nedenlerden dolayı ülkemiz spor yönetimi alanında eğitim almış profesyonel spor yöneticilerine ihtiyaç duymaktadır.

Eskiden kulüplerde şubeleri abiler ve ablalar yönetiyorlardı. Artık kulüplerin şubelerini profesyoneller yönetmelidir. Menajerliğin bir meslek olarak gerektirdiği uzmanlık, bilgi ve tecrübe alanları bulunmalıdır. Sporda ihtiyaç duyulan mesleki yeterlikler arasında spor ve sporcular hakkında bilgi sahibi olma, tesislerin yönetimi, sporda işletmecilik yöntemleri, program geliştirme, yabancı literatürünü izleyebilme, iyi yönetici ölçütlerine sahip olmak, İdari Menajerlikte aranan nitelik, yönetim kurulu ve teknik heyetle uyumlu çalışabilmektir, onlar arasındaki iletişim ve uyumu sağlamaktır. Eğer bu temin edilemezse sıkıntı olur, problemlerin çözümünde zorluklarla karşılaşılır. Zaman zaman Menajerlerde bu durumlarla karşılaşıyor. Ağır sorumluluk taşıdığından zaman zaman sıkıntıların adresi de olur. Olumlu yanı kulübün genel planlamasında etkin olmaktır. İdari menajerlik zorunlu bir görev mantalitesi olmamalıdır. Kesinlikle faydalı ve gerekli bir görevdir. Yönetimin çok önemli ve teknik olarak bilinmeyen konularda ilk yardımcı elemanıdır. Belirli bir şartı olmamakla birlikte lisan bilmesi, ilgili spordan gelmiş olması, özellikle spor yapmış olması, çevre ilişkilerinin kuvvetli olması tercihte öncelik taşır. Ancak, günümüzde Ülkemizin üst düzey Kulüplerinde de görüldüğü gibi “GENEL MENAJER”,”İDARİ MENAJER” ve ”TEKNİK MENAJER” isimleri altında görevlendirilen elemanlar en önemli eksikliklerinin bulundukları alanlarda gerekli eğitime sahip olmamalarıdır. Bu durum Kulüplerin maddi ve Manevi zararlara uğramalarına sebep olmaktadır.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • sporsever
    8 ay önce
    Bunun eğitimi kulübün içinde pişmektir. Kulüp içinde olmasa da branşın eski sporcusu olması şarttır. Bunun üzerine eğitimli kültürlü bir eski sporcu olması da elbette aranır, ama eski sporcu olmayan bir menejerin "profosyonellik" adı altında atanması bir takım piyasa ve uluslararası komisyon olaylarının bir uzantısından başka bir şey değildir. Bu girişimler fiyasko sonuçlara ve kulübün ve taraftarlarının sömürülmesine yol açmıştır ve başka türlüsü de mümkün değildir. Futbol ve basketbolda pandemi gibi yayılan bu olumsuz örnekler umarım voleybola bulaşmaz. Branşın olumlu örnekleri Dariusz Stanicki, Neslihan Demir ve Nalan. Aynı usülle şaşmadan devam. "Piyasa" ve "modernite" görüntüsü altında ultraliberal, snop özenti ve "çözümlere" aldanmayalım.

Son Yazılar