İSTEYİNCE OLUR
Reklam
Abdullah Gümüşbaş

Abdullah Gümüşbaş

İSTEYİNCE OLUR

19 Mart 2015 - 08:52

Dünyanın en popüler sporu olan futbol, seyirciyi sıkmaya başladı. Trilyonlar harcanarak yapılan stadyumlar, çok az maçta doluyor artık. Bu durumdan ciddi ciddi endişelenen FIFA ve UEFA, futbolu daha cazip hale getirerek seyirciyi tekrar tribüne çekebilmenin yollarını arıyor. Geçtiğimiz günlerde UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, Avrupa'nın elli büyük kulübünü Cenevre'de toplayarak 'Seyircinin tribünden uzaklaşması' konulu bir konferans düzenledi. Şenes Erzik, 'Seyirciyi tekrar tribüne nasıl çekebiliriz?' sorusunun cevabının arandığı konferanstan sonra 'Son yıllarda herkes para derdine düştü ama futbolu tehdit eden esas önemli unsur, bu sporu popüler kılan seyircinin hızla statlardan uzaklaşması. UEFA olarak bu konunun önüne geçebilmenin ve seyirciyi yeniden stadyumlara çekebilmenin çarelerini arıyoruz dedi ve ekledi futbolun cazibesini yavaş yavaş yitirmeye başlamasının çeşitli sebepleri olduğunu belirterek en önemli sebebinin ise doğallığından uzaklaşmasıdır. Ayrıca,Şampiyonlar Ligi karşılaşmalarının gollü, zevkli ve çekişmeli geçmesini isteyen UEFA, önümüzdeki sezon takımlara vereceği ödüllere zam yaptı. Takımlara katılım payı olarak 1.5 milyon, her galibiyet için 500 bin ve her beraberlik için 250 bin Isviçre Frangı para ödülü verilecek. Çeyrek finale kalanlar 4, yarı finale kalanlar 5, finalde kaybeden 8 ve şampiyon olan takım da 10 milyon Isviçre Frangı kazanacak. Kısacası UEFA, önümüzdeki sezon şampiyon olacak takıma 70 milyon Isviçre Frangı (17 trilyon TL) vaad ediyor. Bakalım gol ve seyirci ortalamasında bir artış olacak mı?

Seyirciyi tribünden uzaklaştıran sebeplerden biri de, televizyonların insanları futbol maçı bombardımanına tutması. Dünyanın en ücra köşesindeki insanların bile futbol maçı izlemesini sağlayarak para kazanan televizyonlar, reyting uğruna her karşılaşmayı naklen yayınlamaya kalkışınca zappinglenmeye başladılar. Hemen her kanalda yayınlanan futbol maçları eskisi gibi insanları cezbetmiyor artık. Golsüz ve heyecansız geçtiği için zappinglenen futbol maçlarının sayısı hiç de az değil. Televizyonlar, seyircisiz bir maçı izleyicilerin de izlemeyeceğini düşünerek tribünleri fazla göstermemeye dikkat ediyorlar. Futbolu da zappinglenen televizyon programları arasına sokabiliriz.

İSTENİNCE OLUR!!!!!         Örnek;Tarih- 24 MART 2009 İZMİR ATATÜRK SPOR SALONU

Hafta sonu İzmir’de düzenlenen Challenge Kupası’nda  Arkas’a destek vermek için salonu dolduran İzmir seyircisine hayran kaldım. Tribünde 5 yaşında bir kız çocuğu adeta salona maestroluk yapıyor. Dudaklarda hep aynı tezahürat, kalpten söyleniyor; ‘Büyük Arkas”

İzmir seyircisi Arkas’ı sevmiş benimsemiş. Bir bağ kurulmuş Arkas ile İzmirli arasında. 5 TL’lik bilet bulmak için çırpınıyor İzmirli. Oysaki zordur voleybolda seyirciyi salona çekmek, hele 5 TL’den bilet satarak. Ama Arkas bunu da becermiş. 

Tribünde voleybolcuların eşleri, sevgilileri, çocukları adeta maçı yaşıyor, basın mensupları bırakmışlar maç yazısı yetiştirmeyi sayfalarına kimi Hardy’nın servisini bozmak için atkı salıyor, kimi büyü yapıyor.  

Sonuç; tek yürek olmuş İzmir’de Arkas, Avrupa’nın Challenge Kupası’nda büyüklüğünü ispat ediyor ve Türkiye’de bir ilk başarılıyor. Arkas, Avrupa Kupaları’nda ilk kez bir erkek takımı olarak bizlere şampiyonluk zevkini yaşattı.

Son Yazılar