SPOR TESİSLERİNİN VERİMLİ KULLANIMI
Reklam
Abdullah Gümüşbaş

Abdullah Gümüşbaş

SPOR TESİSLERİNİN VERİMLİ KULLANIMI

24 Ağustos 2016 - 23:42

Bilindiği üzere,günümüzde Spor toplumları birbirine bağlayan en önemli ve etkili unsurlardan birisidir.Günümüzün en önemli spor dallarından olan Futbol,Basketbol ve Voleybol uluslararası düzeyde ve ülkelerin kendi toplumlarında giderek önemini arttırmaktadır. Bu spor dallarının uygulandığı alanlar olan stadyum ve Spor Salon yapıları, bu öneme paralel olarak yerini almıştır.Son dönemlerde teknolojinin gelişmesi ve futbolda ve diğer branşlarda da görülen ekonomik artış değerleri stadyum ve Spor Salonları yapılarının önemini arttırmıştır.

 

“Günümüzde yapılan stadyum ve Spor Salonu yapıları tamamen sadece Futbol,Basketbol ve Voleybol oyun alanları olarak kullanılmaktadır. Modern stadyum ve Spor Salonlarının yapılarının oluşumu bu yapılarda birçok değişime sebep olmuştur. En önemli değişim formlarda yaşanmaktadır.Teknolojinin gelişmesi ile birçok ülke modern stadyum ve Spor Salonları yapıları inşa etmektedir. Ancak artan maliyetler bu yapıların sadece maç günleri kullanımının ciddi anlamda kulüplere ve ülkelere zarar verdiği görülmektedir.Günümüzde artık modern stadyum ve Spor Salon yapıları yılın bütün günlerinde kullanılan yapılar olarak tasarlanmalıdır.Stadyumların ve Spor Salonlarının sadece stadyum ve de Spor Salonu olarak değil, sosyal, kültürel, eğitimsel, eğlenceye dönük, ekonomik ve siyasal amaçların sergilendiği ortamlar olarak algılanması gerekmektedir. Bu bağlamda geçmişte olduğu gibi bugün de, “Stadyumlar ve Spor Salonları aslında devasa bir tiyatrodur” görüşü desteklenmelidir. Ancak bu yaklaşım bağlamında stadyumlar ve Spor Salonları hak ettiği kentsel kamusal değeri kazanır, karar vericiler ve tasarımcılar tarafından önemle ve özenle ele alınmalıdır.

 

Sonuçta,Spor Endüstrisi tüm dünyada ekonomik ve teknolojik yönden önemli

gelişmeler göstermiştir. Son dönem modern stadyum ve Spor Salonları yapılarının ekonomik verimliliğinin yüksek olması, geçmiş dönemlerde ki stadyum ve Spor Salonu yapılarının günümüzde kullanım amaçlarının değiştirilme zorunluluğunu doğurmuştur. Zira bu şartları sağlamayan statların kulüplere ve ülke ekonomilerine zarar vereceği kesindir.

 

Geçmiş dönemlerde yapılan stadyum ve Spor Salonları yapılarının verimini artırmak için değişen ve gelişen kullanıcı gereksinimlerini karşılayıcı yönde hizmet birimlerinin ve kullanım amacının değişiklik göstermesi zorunlu hale gelmiştir. Bu stadyum ve Spor Salonlarının yapıları sadece futbol,Basketbol ve Voleybol oyununun gerçekleştiği alanlar olması yanında özellikle iş segmenti üzerinde,Ulusal ve uluslararası müzik ve dans etkinlikleri ve her türlü Toplantılar,Defile,Sergi,Fuar,vb.çok fonksiyonlu yılın her günü hizmet verebilecek ve modern stadyum ve Spor Salonları yapılarının temel planlama özelliklerini taşıyan yapılara dönüştürülmesini şart olarak görmekteyim.

Son Yazılar