VOLEYBOLUMUZ İÇİN BÜYÜK DÜŞÜN BÜYÜK YAŞA
Reklam
Abdullah Gümüşbaş

Abdullah Gümüşbaş

VOLEYBOLUMUZ İÇİN BÜYÜK DÜŞÜN BÜYÜK YAŞA

28 Ocak 2017 - 13:23

Eğer gündelik hayat yaşayıp böyle gelmiş böyle gider diye düşünüyorsanız,

Hayata bakış felsefeniz ”Benim adım Hıdır elimden gelen budur”

Benden ne köy olur ne de kasaba ya da olursa da olur, olmazsa da olur diye düşünüyorsanız bu yazımı okumanıza gerek yoktur.

“Dünle beraber gitti cancağızım

Şimdi yeni şeyler söylemek lazım

Ne kadar söz varsa düne ait

Şimdi yeni şeyler söylemek lazım”

Mevlana

Şimdi Yeni Şeyler Söylemek Lazım:

1-Bir çok Voleybol kulübümüz ekonomik olarak borç batağı içinde, halen yüksek maliyetlerde sporcular transfer etmeye devam ediyorlar,yine bir çok kulübümüzün tesis eksikleri var spor salonu olanlarda ise sporcu yetişmek gibi bir dertleri yok, yetiştiremedikleri için de yüksek maliyetli transferler yapmak zorunda kalıyorlar.Bu kısır döngüyü kırmak zorundayız. Bu döngüyü kıracak ve tersine çevirecek önlemler almak zorundayız.Bence,bunu da ancak Türkiye Voleybol Federasyonu kulüpleri denetleyip gerekli yaptırımları uygulaması ile mümkün olacağı düşüncesini taşımaktayım.Türkiye Voleybol Federasyonu  kulüplere buna ilişkin kriterlere uyma zorunluluğu getirmeli ve tüm kulüpler tarafından  harfiyen uygulanmalıdır.Voleybol Federasyonumuz bununla da yetinmeyip kulüpler için ülkemizin ekonomik şartlarına uygun kriterleri bulup geliştirmelidir.
Tabi ki bu kuralların hayata geçirilmesi sürecinde, kulüplere uyum ile ilgili bir takvim verilmeli, uymayan kulüplerle ilgili gerekli işlem yapılmalıdır.

Örnek;

- Bir önceki sezonda Türkiye Voleybol Federasyonu’na olan borcunu ödemeyen,görev yapan antrenörüne, sporcularına ve diğer görevlilerine olan ödemelerini yapmamış kulüpler ödemelerini tamamlayana kadar yeni lisans ve transfer yapamamalıdır.
-Türkiye Voleybol Federasyonu’nun hazırlamış olduğu kriterlerini yerine getiremeyen kulüp bir sonraki sezona eksi puan ile başlatılmalıdır.
- İki sezon üst üste Türkiye Voleybol Federasyonu’nun belirlemiş olduğu kriterlere uymayan kulüp küme düşürme dahil gerekli yaptırımlar planlanmalıdır.
-Voleybol Federasyonunca belirlenen ve duyurulan Bütün kriterler hiçbir baskıya boyun eğmeden yerine getirilmelidir.

2-Avrupa’nın Voleybolda öncü ülkelerinde profesyonel voleybol takım sayıları çok az bence yurdumuzda profesyonel kulüp sayıları Ülkemizin bu gün ki ekonomik koşullarına göre çok fazla,2.lig ve 3.lig Kulüpleri Türkiye Voleybol Federasyonu  kriterlerini yerine getirip getirmedikleri süratle değerlendirilmeleri yapılmalı ve öncelikle 3.lig te Türkiye Voleybol Federasyonu’nun kriterlerini yerine getiren kulüpler 2.lige alınırken Türkiye Voleybol Federasyonu  kriterlerini tutturamayan kulüpler ülke Voleyboluna hizmeti bölgesel liglerde devam etmelidirler.Bölgesel liglerden profesyonel liglere çıkmak sadece sportif başarılarının yanında Türkiye Voleybol Federasyonu’nun belirlemiş olduğu ekonomik kriterleri de yerine getirmekle mümkün olmalıdır.
Türk Voleybolunu taşıyamayacağı yükün altında ezilmekten kurtarmak zorundayız.

3-Altyapılardan sporcu yetişmiyor diye şikâyet etmekten vazgeçip, güncel ve çağdaş yöntemler kullanarak altyapılarımızdan sporcular yetiştirmemiz gerekmektedir. 

Çözüm olarak; Türkiye Voleybol Federasyonu Teknik kurulunca bilim ve teknolojiden üst düzeyde faydalanılarak  hazırlayacağı (Türk modeli) Altyapı Eğitim Programlarını uygulamak üzere tüm kulüplere sunulması gerekmektedir. 

Bunun için ;

1-Kulüpler bütçelerinin belli yüzdesi benim önerim (%5-10) (Türk Modeli) Altyapılar Eğitim Programına ayırmalıdır.

2-Türkiye Voleybol Federasyonu  kriterlerini tutturamayan kulübe (Puan silme, küme düşürme) gibi yaptırımlar uygulanmalı kadrosunda altyapıdan yetişmiş sporcu sayısını arttırmak v.b

3-Voleybol liglerinde(1-2) Yer alan profesyonel kulüpler coğrafi olarak kendine en yakın amatör kulüplerle ve kendilerine en yakın okullarla organik bağ kurma zorunluluğu getirilmeli.

Bu şekilde profesyonel kulüplerin geniş bir sporcu havuzunu takip imkanı yaratıldığı gibi, okul ile kulüpler arasında pilot uygulamasına başlanmalı Voleybol temalı, İlk, Orta ve Lise seviyeli okullar geliştirmek mümkün olacaktır. Bu sayede çocuklarımız Okul mu? Voleybol mu? İkilemin den kurtulmuş olacaklardır.

4-Voleybol liglerinde (1-2) Her profesyonel kulübün altyapılarında uygun görülen zamanlarda Türkiye Voleybol Federasyonu tarafından özel bir Teknik Direktör görev yapmalı.Bu Teknik Direktörler Türk Modelini Kulübün altyapı antrenörlerinin sahadaki eğitiminden ve  profesyonel kulübün organik ilişki halinde olduğu amatör kulüplerin ve Okulların  antrenörlerine pratik eğitim desteğinden mesul olmalıdır. Bu uygulama, antrenörlük eğitimi sürecinin sadece Türkiye Voleybol Federasyonu’ nun düzenlediği kurslarla kısıtlı kalmamasının ve uygulamalı gelişimin de önünü açacaktır.

5-Türkiye Voleybol Federasyonun dan  kulüplere dağıtılan maddi desteği (İddiaa) fonları bildiğiniz gibi profesyonel takımların oyuncu taksitlerine veya kulüp borçlarının ödenmesine gidiyor. Türkiye Voleybol Federasyonu, bu destek ve fonlarının büyük bir bölümünü kesinlikle ve kesinlikle altyapı Programlarının gelişimi için kullanılmasını temin etmelidir,Türkiye Voleybol Federasyon bu iradeyi kulüplerden ne baskı gelirse gelsin ortaya koymak zorundadır, gerekirse kulübe ayrılan bütçe dahilin de kulübün altyapı eksikliklerini tamamlamak için harcamaları Türkiye Voleybol Federasyonu  tarafından yapmalıdır.

6-Tüm Voleybol Takımlarımızın Altyapılarında görev yapan özveri ile çalışan tüm antrenör arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Ancak şu gerçeği de göz ardı edemeyiz. Külüplerimizin altyapılarında görevli çok düşük ücretle hatta uzun süre maaş almadan çalışan antrenörleri seçip çalıştırmak yerine, liyakat ve tecrübe sahibi, yetiştiricilik özelliği olan antrenörler tercih edilmesinin önü açılmalıdır.

7-Tüm voleybol takımlarımız bir üniversite ile bilimsel işbirliği yapmalıdır.Kadrolarda yer alan her sporcuya bilimsel testler yapılmalıdır.Ölçemediğin şeyi objektif değerlendiremezsin. değerlendiremediğin şeyi geliştiremezsin,takip edemezsiniz.Tercihe bırakılmaksızın Türkiye Voleybol Federasyonu tarafından geliştirilen kulüp lisans kriterlerine zorunluluk olarak bu husus konulmalı ve bilim ve teknolojinin Voleybolun buluşmasının yolu açılmalıdır.

8-Öncelikle çocuklarımızı bu şekilde yetiştirebilecek, alanında donanımlı, becerikli ve istekli antrenörlerin Türkiye Voleybol Federasyonu’nca  yetiştirmesi planlanmalıdır.

Bununla ilgili program ve projeler hazırlanmalıdır.

9-Türkiye Voleybol Federasyonu'nca bilim ve teknolojiden en üst düzeyde faydalanılmalı ve faydalanmak zorundadır. 

10-Voleybol Analiz Takip ve İstatistik Hareketini yeniden başlatmak zorundadır.

11-Teknik Eğitim Raporlama ve İstatistik Merkezini kurmak zorundadır.

12-Tüm Voleybolcuların, kulüplerin performansı, teknik taktik analizleri sağlıkları vb ile ilgili veri tabanı oluşturulmalıdır.

13-Milli Takımlarımızın tüm verileri arşivlenmelidir.

14-Tüm Takımlarımızın tüm verileri arşivlenmelidir.

9-10-11-12-13 ve 14’üncü maddeler  hem Milli Takımlara hem de  kulüplere hizmet vermeli.Bunların altyapısı varsa geliştirilmelidir.Federasyon Başkanımız ve Yönetim kurulunun kararları ile hayata geçilmelidir.

Bu kadar derin ve önemli sorunlarımız varken, yıllardır biz devamlı yabancı sporcu sayısını arttırmayı, serbest bırakıp bırakmamayı konuştuk durduk. Ama maalesef hala nasıl voleybolcu ihraç ederiz, nasıl antrenör ihraç ederiz’i konuşamıyoruz. Yukarıda bahis ettiğim gibi o kadar başarılı bir süreç yaşadığımız dönemde bile çok az sporcu ihraç edebildiğimizi ifade etmeye çalıştım.Ülke Voleybolunun gelişiminde yurt dışına ihraç edeceğimiz sporcuların sayısı çok önemli Yabancı oyuncu sayısı ile ilgili alınan karardaki bakış açımda bununla ilgili ve düşüncem dün neyse bugün de aynı. Alınan karara benim bakış açım, ülke voleyboluna en olumlu katkısı sağlaması yönünde olmuştur.Bu karar Voleybolumuzun değerinin üstündeki rakamları, reel değerlere çekilmesine katkı sağlayacak, bunu sağlamalı ki voleybolcu ihraç edebilelim ve antrenör ihraç edebilelim. Alınacak kararlar kulüp takımlarının Avrupa'da daha başarılı olabilmesinin yolunu açacak. En azından kulüplerimizin bu yöndeki şikayetlerini ortadan kaldıracaktır. Alınan kararlar kulüp alt yapılarından daha çok genç yeteneğin yarışma ortamına taşınmasına katkı sağlayacak. Alınacak kararlar ligdeki şampiyonluk mücadelesine daha çok kulübün katılabilmesinin önünü açabilecek ve ben olaya bu yönü ile bakıyorum ve değerlendiriyorum. Tamamen serbest bırakılması da dahil  her seçeneği de gözden geçirdiğimi bilmenizi istiyorum.Benim için karar yabancı sayısı değil liglerimizdeki yerli oyuncu sayısının arttırılması kararıdır.

15-Bir başka önemli konu Voleybolumuzun mali kaynaklarıdır. Bildiğiniz gibi Süper Lig'in isim sponsoru Vestel, 1. Lig'in sponsoru….., bunun dışında birçok kulübe kamu kurum ve kuruluşundan Voleybola ciddi destekleri var. Bu destekler Voleybolumuzun uluslararası ölçekte olmasına önemli katkı sağlamaktadır. Devletin voleybola destek olması çok önemli, olmalı da, ancak siyaset voleybola karışmamalı, politika voleybola girmemeli, ne kulüplere, ne federasyona ne de tribüne siyaset ve politika sirayet etmemelidir. Bunu Voleybolumuz için hep birlikte sağlamalıyız.
Bütün bunların gerçekleşmesi için çözülmesi gereken çok önemli bir sorunlarımız var.
Avrupa'da hiçbir ülkenin Voleybol genel kurulunda Devlet temsili %20'yi aşmaz iken, Türkiye Voleybol Federasyonu Genel kurulunda bu oran %50’lere yakındır.Türkiye Voleybol Federasyonu Yönetimi sürekli olarak kulüplerin özellikle Süper lig kulüplerinin eleştirileri ve olumsuz bir şey olduğunda da tehdit altında. Böyle bir ortamda sağlıklı kararlar almak ve uygulamalar yapmak mümkün olmayacağı gibi kulüp kriterlerini denetleyip yaptırımlar uygulaması da mümkün olmamaktadır.
Kulüplerin beklentilerini, isteklerini anlayıp ve saygı ile karşılamakla birlikte yapılacak uygun düzenlemelerle tüm bunları çözmenin mümkün olacağını düşünmekteyim.
Genel kurul yapısında tabanı temsilen Tüm liglerde yer alan Takımların oyların artırılması, amatör kulüplerin sayısının ve gücünün arttırılması ve Voleybolun yaygınlaştırılmasında katkı sağlayacaktır. Ayrıca Voleybolun temel paydaşları olan Kulüpler,Antrenörler,Sporcular ve hakemlerin oy sayılarının da uygun sayılara yükseltilmesi Genel Kurulda alınacak kararlarda Voleybolun içinden gelen ve Voleybolu iyi bilenlerin katkısını da arttırmış olacaktır.
16-Bir başka önemli husus ise Merkez Hakem Kurulu'nun yapısı ve çalışma düzeninin yeniden gözden geçirilmesidir.

Önerilerim;

Başkan ve Yönetim Kurulu tarafından uygun görülürse, Türkiye Voleybol Federasyonu Yönetim Kurulunca, kulüplerin Altyapılarının Teknik olarak denetlenmesi ile birlikte yeni bir misyona uygun olarak Voleybolun yaygınlaştırılması, tesisleşmesi, eğitimi, topluma spor kültürünün benimsetilmesi, Voleybol ekonomisinin büyütülmesi ve yeni voleybolcuların yetiştirilmesine katkı sağlanması ve milli takımların başarıları konularında daha etkin ve daha verimli çalışmalar yapılacağı inancındayım.

Son Yazılar