BU ÜÇÜNCÜLÜK ALTIN KADAR DEĞERLİDİR
Reklam
  • Reklam
Cengiz Tokgöz

Cengiz Tokgöz

BU ÜÇÜNCÜLÜK ALTIN KADAR DEĞERLİDİR

03 Ekim 2017 - 01:18

Bayan veya kadın ne ise voleybol milli takımımız, namı diğer Filenin Sultanları Avrupa Şampiyonası’nda üçüncü olarak bronz madalya kazandı. Benim ölçülerimde bu bronz altın kadar değerli. İnşallah kıymeti bilinir ve devamının gelmesi için de çalışmalar yapılır. Akif Üstündağ yönetimindeki kadronun bunu yapacağına inananlardanım. Çünkü Üstündağ, voleybolun her kademesinde görev yaptı. Yönetici, teknik adam ve sporcunun sıkıntılarını çok iyi biliyor.

2003’te Ankara’da kazanılan ikincilik sonrasında 2011 ve 2017’de iki kez üçüncülük kazandı Türkiye.

Avrupa’nın ve dünyanın üst seviye voleybol oynayan ve bu spor için altyapıları bizden çok çok iyi ülkeler ile savaştı oyuncularımız. Üstelik spor yaşamında son yıllarında olsada Neslihan gibi bir oyuncu da yoktu. Neslihan servisleri ile ablalığı ile katkıda bulunurdu. Bu arada Fatma Yıldırım’ın kadroda olmayışına şaşırmadım değil.

Bu takım çok önemli bir iş yaptı. Şampiyonlar Şampiyonu Rusya’yı elemek kolay iş değil. Bulgar maçını teknik adam hatasından kaybettik. Kazanılar maçlarda da teknik adam becerisi vardı. Pamuk gibi olan servislerimiz kurşun gibi olmalı. Servis karşılamamız da vasatın üzerinde değil.

Bu turnuvada Türkiye Meryem Boz diye bir değeri de kazandı.

Şampiyona istatistikleri başarıya rağmen iç açıcı değil. En altta size sunacağım.

Bu şampiyonaya geçen turnuvadaki dördüncülüğümüz sayesinde girdik. Ankara’ya alınması için çalışılan bundan sonraki organizasyon için bugünden hazırlanmalıyız.

Son yıllarda Uluslarrası Voleybol Federasyonu bir yığın altyapı milli takımı çıkardı. 23 yaşta kızlarımız dünya şampiyonu oldular. Dünyanın verdiği önemi bizler de vermeliyiz ve altyapıdan yeni isimler çıkarmalıyız.

Kulüplerimiz bu konuda bir tembellik içindeler. Birkaçı hariç çoğu hazıra konmaktadır. Ve ikinci ligde ateş pahası sıradan oyuncular foırma giymekte.

Bugün görevde olanlar darılmasınlar ama gözlerim Mehmet Bedestenlioğlu, Adnan Kıstak ve Nejat Sancak gibi altyapı ustalarını aramıyor değil hani.

Neyse bundan sonra Federasyon Başkanı Akif Üstündağ ve ekibi, sağlam bir altyapı oluşturmalı. Neslihan, Çünkü Gözde ve Neriman sonrası bocalarız.

Avrupa üçüncüsü olan Filenin Sultanları’nı bir kez daha kutluyorum.

Dünya şampiyonu 23 yaş milli takımımızı unuttuğumu sanmayın. Onların da yanaklarından öpüyor ve alkışlıyorum.

Daha da önemlisi bu takıma her türlü imkanı sağlayan federasyonu kutlarım.

İşte istatistikler..

SAYI KRALİÇESİ İTALYAN
İtalyan Ogechi Paola Egoni’nin takımına 201 sayı kazandırdığı klasmanda Neriman Özsoy 32, Eda Dündar Erdem 46 ve Meryem Boz da 57. sıradalar.

BAŞARILI SMAÇTA ÇEK
Çek Cumhuriyeti’nden Aneta Havhckoca 163 sayı ile ilk sırada. Neriman 92 sayı ile 23., Gözde Kırdar da 59 sayı ile 64. sıradalar.

BLOKTA POLONYALI
Blokta Polonyalı Agnieszka Kakolewska 41 sayı ile ilk sırada. 26 blok ile Eda Erdem 7, 24 blok ile Kübra Çalışkan Akman 10 ve 9 blok ile Gözde Kırdar da 91. sıradalar.

SIRP PASÖR
Pasta Sırp Sladyana Merkoviç yüzde 65.38 ile ilk sırada. Gamze Alıkaya 47.83 ile ikinci sırada. Naz Aydemir Akyol 31.02 ile 23. sırada.

SERVİSTEN ACE
Servisten direkt sayı alanlarda İtalyan Ogechi Egonu 22 sayı ile ilk sırada. 10 sayı ile Eda 33, 9 sayı ile Kübra 41 ve 6 sayı ile Gülden Önal 99. sıradalar.

SERVİS KARŞILAMA
Manşet almada Alman Jennifer Geerties yüzde 59.12 ile birinci sırada. Gizem hatice Örge yüzde 54.72 ile 2, Gözde yüzde 48.72 ile 6 ve Güldeniz de yüzde 29.31 ile 44. sırada.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar