BURSA, GÖLLÜ, İTALYA VE SANCAK..
Reklam
  • Reklam
Cengiz Tokgöz

Cengiz Tokgöz

BURSA, GÖLLÜ, İTALYA VE SANCAK..

15 Ekim 2014 - 15:52 - Güncelleme: 15 Ekim 2014 - 17:05

Bursa'dan İtalya'ya 

 

Önce koskocaman bir alkış Bursa'ya. Tabii, alkışın en büyüğü de Recep Altepe'ye. Partisi ne olursa olsun, beni ilgilendirmez. Bursa Büyükşehir Belediyesi 1. Cengiz Göllü Turnuvası'nı benzer organizasyonların yanısıra mükemmelin üzerinde düzenledi. Recep Altepe ile tanıştım, harika biri. Tam bir halk adamı. Beni AKP, CHP veya MHP ilgilendirmez. Hopa'nın AKP'li Belediye Başkanı o yörenin tanıtımını sağlayan, canlılık getiren plaj voleybolunu iptal ederken, hem de güzel bir tesis yapılmışken, Bursa'daki AKP'li harika bir bayanlar organizasyonuna imza attı. Birini kınıyor, birini de ayakta alkışlıyorum. Teşekkürler Recep Altepe.

 

Arkadaşlarla Cengiz Göllü'yü evinde ziyaret ettik, çok memnun oldu. Hümeyra Yengemiz her zamanki güleryüzlü hali ile karşıladı bizi. Belli ki, içi buruk. Öyle ya yarım asırlık hayat arkadaşı yatakta. Cengiz Göllü hasta ve evine mahkum. Cengiz Göllü'yü tarife gerek yok. Türk Bayan Voleybolu'na damğasını vurmuş bir isim. Geçmişte, onun yönetimindeki (özellikle Eczacıbaşı) takımlar yüzümüzü güldürdü, hepimize büyük heyecanlar yaşattı. Kusuru yok mu, olabilir. Bazı antrenörlemiz "Yerine adam yetiştirmedi" eleştirisinde. O kadar kusur kadı kızında da olurmuş. Bize yaşattıkları, bu kusurunu örter gibime geliyor. Allah şifa versin.

 

Recep Altepe'yi kısaca geçmek istemiyorum. Bursaspor'un yapılmakta olan stadını yardımcısı İlhan Satık bize gezdirdi. 100 milyona çıkıyor. 50'si devletten. Harika bir stad oluyor. Bu sezon değil ama önümüzdeki sezon Bursaspor orada çok can yakar, hem de Şenol Güneş var başlarında. Recep Altepe, konuşkan, dert dinleyen ve cana yakın biri. Birçok belediye başkanı gibi kıçı kalkıklardan değil. Bursa ile ilgili iki eleştiride bulundum. hemen yardımcısından telefonu aldı ve "Hemen halledin" dedi. Yapılmasa da anındaki tepkisi güzel. İşte halka hizmet bu. Ve Büyükşehir Kulübü'nün 20 branştaki hizmetini de İlhan Satık özetledi. Hayranlığım daha da arttı. Bursa'ya dikkat. Tam bir spor kenti oluyor. Bir yığın tesis yapılan bazı kentlerimiz buraları çürütürken, Bursa dörtnala koşuyor. Bunun için de alkışlar. Ben mutlu oldum. Öteki şehirler ayaklarını ayaklarını denk alsın.  

 

İlhan Satık, Emin İmen ve Ersin Öz, İstanbul'dan davetli olarak getirdikleri voleybol basınını ağırlayan isimler. Elimizi sıcak sudan soğuk suya sokturmadılar. Enderdir, bize "Otelde odanızdaki minibardan istediğinizi alabilirsiniz" jestini de yaptılar. Pek yapmazlar. Bir su, bir madensuyu. O kadar içebildik zaten. Önemli olan bu jest. Bu arada çok gitmemize rağmen Osmanlı'nın kurucularının mezarlarını da ziyaret edip, duamızı ettik. Osman Bey, Orhan Bey, Fatih Sultan Mehmet'in babası 2. Murat.. Cihan padişahı, 39 yıl tahtta kalan Kanuni Sultan Süleyman'ın boğdurduğu öz evladı Şehzade Mustafa'nın türbesi ayrı bir kalabalıktı ve bugün de hüzünlü idi.. Hepsi bir arada ve restore ediliyor mezarları. Sünbüllü Konak'ta ballı Osmanlı çayı içerken Zeki Müren ile hasret giderdik, kulaklarımızın pası silindi.  Mudanya'da Moda'dan oraya göç etmiş ve uzun yıllar Bursa voleyboluna hizmet etmiş Murat Mestan'ın, Turan Emeksiz hurdasını nasıl bir 5 yıldızlı otele dönüştürdüğünü gördük ve nefis kahvaltısını yedik. Makine dairesi toplantı ve düğün salonu olmuş. Odalar en kral otelde yok. Zaten günler öncesinden de rezervasyon yapılıyormuş. Yalnız Mudanya değil, Bursa değil, Türkiye duymuş Mestan'ın destanını. Bu güzelliğin yanında İmralı'ya her gidişi 26 milyar liraya malolan vapur sinirimi bozmadı değil. Katilin emrinde 450 personel varmış. Yazıklar olsun. Evine yollasalar da paramız cebimizde kalsın.

 

Önceki federasyonun yaptığı "Cengiz Göllü Salonu" eksiksizdi. Bursa Büyükşehir Belediyesi, Azerbaycan'dan Azerrail, Sırp Partizan Vizura ve Bulgar Miriyza takımları ilk Cengiz Göllü turnuvası için fileye yükseldiler. Temennim, bu turnuva 3-5 yıllık değil sürekli olsun. Recep Altepe ile olur sanıyorum. Güzel maçlar sonunda Azerarail şampiyon oldu. Voleybol Federasyonu, kavgalı ayrıldıkları bir önceki başkana da jest yaparak kupa verdirtti. Hümeyda Göllü de teşekkür etti ve ödül verdi. Böylesine sporu seven bir belediye başkanı var iken, bu turnuva her geçen dönem daha iyi olur.

 

Yazım uzadı.

 

Bir dünya şampiyonasını geride bıraktık.

 

Filenin Sultanları, beklediğimizden uzakta kaldı. Eminim federasyon bunun nedenlerini araştıracaktır. Federasyondan bu Dünya Şampiyonası ile ilgili bir toplantı yapmasını beklemiyorum. İlk üçe girilse idi yaparlardı. Ama mutlaka neden böyle oldu irdelenmeli. Yoksa, Avrupa ve Dünya Voleybolu'ndaki duraklama dönemi sona erdi. hepsi gençleri takımlara adapte ettiler. Amerika'yı gördük. Salonda ve plajda dünyanın en iyi iyi ismi Karch Kiraly yönetiminde şampiyon oldular. Demek ki, bazı şeyler yapılmalı. Eksiklerimiz çok çok fazla. Molalarımızda herkes süreyi doldururken, birkaç kelime ve "Haydi Türkiye" ile olmaz. Sakat da olsalar Neslihan ile Eda, hatta Esra bu organizasyona "vefa" borcu olarak götürülmeli idi. Organizasyondaki tek gazetecisi olmayan ülke Türkiye idi. Bu kafaya bu derece normal. 

 

Nejat Sancak diye biri

 

Mayıntarlası.com sitemizin ön sayfamızda gördüğünüz gibi Nejat sancak, FIVB ve İtalya başkanları ile sarmaş dolaş. Ben buna "Enseye tokat, g... parmak" derim. Böylesine yüksekteki insanlarla böylesine samimi olan birinden bizim federasyon neden yararlanmaz. Kıskançlık mı, yoksa körler ile sağırlar mı? Anlayabilen bana gelsin. 

 

Hepinize saygılar

 

Not: Bana ulaşmak isteyenler için

 

cbtokgoz@gmail.com

Son Yazılar