ROCKFELLER NE DEMİŞ?
Reklam
Cengiz Tokgöz

Cengiz Tokgöz

ROCKFELLER NE DEMİŞ?

07 Ağustos 2016 - 11:18

Sporda yaz tatili. Salon voleybolu sona erdi, Halkbank ile Vakıfbank şampiyon oldular. Plajlarda voleybol bizsiz devam ediyor.
 
Voleybol Federasyonu yeni sezon için Başak Koç'un sunuculuğunda Point Otel'te güzel bir "Marka" tanıtımı toplantısı düzenledi. Başkan Özkan Mutlugil, darbe ve şehitlerimiz için yaptığı öz konuşmanın arkasından Sultanlar ile Efeler'in isimlerinin voleybol liglerine verildiğini açıkladı. Bu arada voleybolumuzun nereden nerelere geldiğini de gözler önüne serdi Özkan Mutlugil.
 
Yeni sezonda Erkekler Voleybol ligi'nin ismi EFELER LİGİ, Bayanlar Voleybol ligi'nin de ismi SULTANLAR LİGİ olacak imiş.
 
Niye yalan söyleyeyim, şahsen benim içim burkuldu.
 
Çünkü Sultanlar'da da Efeler'de de beni çok yakından ilgilendiren olaylar vardı.
 
Şöyle ki Güneş Gazetesi'nde iken "Filenin Sultanları" başlığını bulan benim. Gazetenin yazırı Rahmetli Güngör Sayarı (Futbol Federasyonu Eski Başkanı) "Olmaz böyle şey. Osmanlı'yı çağrıştırıyor" demişti. Yine rahmetli olan Spor Müdürü Necmi Tanyolaç "Delinin başlığı güzel bunu verelim" deyince de itiraz kalmadı. Yalnız o günkü "Marka" toplantısında ben bunun Tercüman Gazetesi'nde geçtiğini söylemiştim. Düzeltiyorum. Megalomanlık sayın. Bu voleybol için o kadar çok iş yaptım ki, karıştırmışım.
 
İkinci olay ise. Her konuda kendini haklı çıkarmaya çalışan ve beni mahkemeye veren önceki federasyon başkanı ile "Efeler" için de tartışmıştım. O "Filenin Aslanları" diye tutturmuştu. Ben ise "Filenin Efeleri daha güzel" diye diretmiştim. Bana "Efeler bir bölgenin sembolü, olmaz" demişti. Ben de öyle noktayı komuştum ki, çok kızmıştı:" Tamam da Aslanlar da Galatasaray."
 
Özkan Mutlugil toplantıda sorular istedi.
Enver Bağlarbaşı federasyonun önemli organizasyonlarda basını görmemezlikten geldiğinden şikayet etti. Enver haklı. Federasyon İzmir ve Ankara'da biz voleybol basınını davet etti. Ancak, plaj voleybolunda nedense unuttu.
Voleybol basınındaki en eski isim Alev Anakök. Anakök hem antrenör, hem de gazeteci, hem tv yorumcusu. Bu nedenle konuların daha çok içinde. O da "Voleybol ismi olmalı" dedi.
 
Mikrofon bana gelince Filenin Sultanları ile Filenin Efeleri konularını özetledim Sonra da " Geçmiş zamanın en zengini Rockefeller basın mensuplarına 'Benim anama küfür edin. Ancak yazarken adımı da içinde geçirin' dediğini hatırlatarak esprili yolla "Voleybolsuz olmamalı" dedim. Ve voleybol kelimesinin olmadığı bir başlıkta gazete sayfalarında zor yer bulanacağına işaret ettim.
 
Toplantı güzel oldu. 
Atı alan Üsküdar'ı geçmiş. Eleştirilerimizin havada kaldığını da biliyorum. Ama biz görevimizi yaptık. Çünkü sonra gelen "Ya neden voleybol yok" diye sızlanmaların muhatabı yine biz olacağız. 
Kendi hesabıma yazıyorum.  Sayfalarda çok kolay yer bulanlarımız da var. Paraşütle gelenler de.
En çok spor müdürü ile çalışan spor yazarı benim. Yazsam buraya sığmaz. 
Savaşarak, kavga ederek sayfalara voleybolun girmesine çalıştım. Kimi zaman küserek, kimi zaman istifa ederek, kimi zaman da gece-gündüz gazetede sabahlayarak.
Öylesine hastalık sardı ki..
"Voleybol" kelimesini görmeyince, duymayınca kendimde eksiklik hissediyorum.
Saygılar

 

ÖNEMLİ NOT:

John Davison Rockefeller (d. 8 Temmuz 1839 - ö. 23 Mayıs 1937) ABD'li sanayici. Zamanında dünyanın en zengini idi.

Son Yazılar