TÜRK TAKIMI YOK AMA...
Reklam
  • Reklam
Cengiz Tokgöz

Cengiz Tokgöz

TÜRK TAKIMI YOK AMA...

19 Aralık 2017 - 22:30 - Güncelleme: 19 Aralık 2017 - 22:39

12-17 Aralık tarihlerinde voleybol ülkesi olan Polonya’da 8 güçlü erkek takımı, Kulüplerarası Dünya Şampiyonası için fileye yükseldi. İtalyan Lube Civitanova, Rus Zenit Kazan, Brezilyalı Sada Cruzeiro, Arjantinli Bolivar, Çinli Shanghai Volley, İranlı Sarmaye Bank, Polonyalı Zaksa Kedzierzyn-Kozle ve SKRA Belchatow takımları, tıklım tıklım voleybolsever önünde kıyasıya mücadele etti.
 
Sonunda geçen yılın ikincisi Rus Zenit.Kazan şampiyon oldu. Geçen yılın şampiyonu Brezilyalı Sada Cruziero ise bronz madalya kazandı.
Turnuva boyunca maç izlemek için çıldırdım adeta. FIVB’nin internet sitesindein canlı yayın bölümünden izleyebildiğim kadar izledim.
Sonra yayınlara baktım. Burada mücadele eden takımların ülkelerinin yanısıra; Çad, Marutunya, Katar, Burkina Faso, Burundi, Lübnan, Cezayir, Libya, Angola, Eritre, Kenya, Mali, Kostarica, Belize, Rwanda, Senagal, Taylan, Endonezya, Singapur ve Japonya ile birlikte bir yığın ülke maçları canlı yayınlamış. Hiçbirinin bu organizasyon ile alakası yok. Ama “Spor Anlayışı” var.
 
Bizim ampullerden birine sordum “Neden yayın yok?” diye. Cevabı alkışlanacak cinsten idi: ”Bizim takımımız yok ki..”
 
Güneş Gazetesi’nde çalışırken, bugün TSYD Başkanı olan Oğuz Tongsir istihbarat şefi idi. Bulgarsitan’da Avrupa Voleybol Şampiyonası, Viyana’da Avrupa Basketbol Şampiyonası ve Budapeşte’de de Avrupa Boks Şampiyonası için beni yola çıkarmışlardı. Orada baktım ki, müsabalakaları olmayan ülkeler bile maçları videoya alıyordu. Hepsinde de Japonya vardı.
 
Ve bir tarihte Eczacıbaşı ile İspanya’ya gitmiştik. 3 bin kişilik salonda 2500 kadar küçük çocuk vardı. “Bu ne böyle?” diye sorduğumda bana “Onlar izlesin, öğrensin ve sizi yensin” dedilerdi.
 
Takımımız olmayabilir.

Ancak, devletin televizyonu TRT’nin bu tür organizasyonları halkımıza, sporculara, daha doğrusu geleceğin sporcularına izlettirmeli.
Küçükler izlesin ki sporcu olmaya heves etsin. Küçükler izlesin ki, spor sevsinler. Sporcular izlesin ki, bir şeyler öğrensin.
Yoksa “Bizimkiler yok ki” gibi çağdışı bir anlayış ile arpa boyu ilerlemeyiz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar