VAKIFBANK İLE HALKBANK'A ALKIŞLAR
Reklam
  • Reklam
Cengiz Tokgöz

Cengiz Tokgöz

VAKIFBANK İLE HALKBANK'A ALKIŞLAR

02 Mayıs 2016 - 11:32

Evet, 2015-16 voleybol sezonunu geride bıraktık.

VAKIFBANK ŞAMPİYON

Bayanlarda Vakıfbank, geçen sezon Fenerbahçe'ye kaptırdığı şampiyonluğu Ankara'da geri aldı. Bu takımın dokuzuncu şampiyonluğu. Vakıfbank ile Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi'ne direkt, üçüncü Eczacıbaşı Vitra da elemelerden gidecek. Dördüncü Galatasaray Daikin ise CEV Cup'ta ülkemizi temsil edecek. Şunu belirtmeden geçemeyeceğim. Çoğu alt yapıdan gelen genç Galatasaray Daikin, finallerde en iyi voleybol oynayan ve en göze hoş gelen oyunu sergileyen takım oldu. Ataman Güneyligil ile takımını kutluyorum. Değinmeden geçemeyeceğim. Eczacıbaşı Vitra'da Cappara ile Neslihan arasındaki soğukluk devam ediyor. Çok belli. Sorun nasıl çözülecek merak ediyorum.

NİHAN'A FAİR-PLAY ÖDÜLÜ

Bu arada Galatasaray Daikin'in başarılı liberosu Nihan Güneyligil'e Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) 5 Mayıs Perşembe akşamı Fair Play ödülü verecek. Nihan için burada yazı yazan ve TMOK'a öneren benim. Mutlu oldum. Demek ki hala nazımız geçiyormuş. Tebrikler nihan. Hem iyi oyuncu, hem de iyi insan olmak günümüzde geçerli değil çünkü. 

MEDENİYET Mİ İNSANLIK MI?

İyi insan dedim aklıma geldi. Fenerbahçe'nin Koreli oyuncusu Kim'in vurduğu top Vakıfbanklı Milena'nın suratında patladı. Kim hemen rakip sahaya koşarak rakibinin durumuna baktı ve yanağını okşayarak özür diledi. Yine Fenerbahçe Mihajloviç, yine Vakıfbanklı Gözde'yi vurdu. O da rakip sahaya geçerek aynı şekilde özür diledi. Bizim kendini beğenmişler ise blok hatasından suratına top yiyenlere " nasıl vurdum" der gibi uzaktan el kaldırıyor. Anlayış farkı. Onlar ve biz. 

HALKBANK ŞAMPİYON

Erkeklerde ise Halkbank da son şampiyon Arkas'tan kupayı geri aldı. Burada da sürpriz takım ikinciliği kazanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi oldu. Geçen sezonun şampiyonu Arkas üçüncü olurken, finallere gelişi sürpriz sayılan Fenerbahçede dördüncü sırada kaldı. Bu arada mutlaka yazmalıyım. Fenerbahçe'nin formalarını beğenmedim. Çünkü "Fenerbahçe" demek, sarı-lacivert çubuklu forma demektir. Rengi kaçmış, gri mi, beyaz mı belli değil formaları. yakışmıyor .

ANKARA EMNİYETİ BAŞARILI

Erkekler Ordu ve Samsun, bayanlar İzmir ve Ankara. Biz Vakıfbank'ın davetlisi olarak İtalya'da Şampiyonlar Ligi'nde olduğumuz için Ordu'daki erkekler ilk devreyi izleyemedik. Keşke çakışma olmasa idi de, orayı da izlese idik. Bir gerçek var ki, bu sezon kıyasıya bir mücadele oldu. Özellikle bayanlarda kıran kırana kapıştılar. Organizasyonlar güzeldi. Ancak, İzmir Emniyeti Fenerbahçe - Galatasaray maçı öncesinde çıkan olaylarda sınıfta kaldı. Ankara'da iki takımın maçında emniyet kuş uçurtmadı. Ankara'da 595 görevlinin olduğunu öğrendim. Kimseyi horlamadan, kırmadan güzellikle görevini yaptılar. Teşekkürler.

YÖNETİCİLERLE TANIŞTIK

Turnuvalarda federasyon kalabalık bir voleybol basını topluluğunu davetli olarak finallere götürdü. Başkan Özkan mutlugil ile yönetiminin basın ile yakından ilgilenmesi bizleri fazlasıyla sevindirdi. Gırgır şamata derken, geçmiş organizasyonlardaki kopukluğun acısını çıkardık. Hepimizin amacı voleybola hizmet olduğuna göre uzak durmak olmaz.

GDS KABAK TADI VERİYOR

Bu arada GDS (Görüntülü Değerlendirme Sistemi) uygulaması can sıktı. hele görünen ile ters kararlar teknik adamları çıldırttı. 007 James Bond müziği ile oyun çok durdu ve oyuncular soğudu. Başka ne gibi bir çare olabilir düşünmeli. Çok vakif çalıyor. 

GELENLER VE DÜŞENLER

Gelelim düşenler ile gelenlere..
Erkeklerde Şahinbey daha önce çekildiğini açıklamıştı. Bornova Anadolu Lisesi düşxen ikinci takım oldu. Onların yerine Afyon Belediyesi ile Adana Toroz BYZ geldi. Bu arada BYZ açılımı nedir öğrenemedim. Kutlar başarılar dilerim.
Bayanlarda Salihli Belediyesi ile İlbank lige veda ettiler. Beşiktaş ile Seramiksan birinci lige gelen takımlar oldu. İki takımımızı kutluyor, başarılar diliyorum.

MİLLİ MAÇLAR BAŞLIYOR

Koca bir sezonu geride bıraktık. 
Şimdi milli maçlar serisi başlıyor. Tüm milli takımlarımıza başarılar diliyorum.
Bir de şöyle bir sıkıntım var. Acaba ligler 14 veya 16 takımlı olamaz mı. Çünkü voleybol İstanbul, Bursa, İzmir ve Ankara'ya sıkıştı. Gönül ister ki, daha çok değişik kentlerden takımlar gelsin, daha değişik kentlerde organizasyonlar yapılsın. Ve en önemlisi Televizyonlarla daha sıkı diyalog kurulmalı. Birinci lig şampiyonları belli oluyor, başta TRT'den tık yok. sonra da sunucu delikanlı "Bir kusurumuz oldu ise af ola" ukalalığında. 
Ne söyleyeceğiz ki: "Pgyz chys fznarz."

Son Yazılar