VOLEYBOLA ŞİFRESİZ TEBRİKLER
Reklam
  • Reklam
Cengiz Tokgöz

Cengiz Tokgöz

VOLEYBOLA ŞİFRESİZ TEBRİKLER

24 Nisan 2017 - 15:28

Kimse itiraz etmesin, bu sezon da en başarılı spor voleybol.

Sezon başlarken Eczacıbaşı VitrA’nın Kulüplerarası Dünya Şampiyonluğu’ndan sonra, Türkiye’ye 3 önemli kupa daha getirdi başarılı temsilcilerimiz.

Şampiyonlar Ligi’nde VakıfBank altın, Eczacıbaşı VitrA da bronz madalya kazandı.  Avrupalı cambazlar, Vakıfbank ile Eczacıbaşı VitrA’yı yarıfinalde kapıştırmasa bronz madalya, altın veya gümüş olabilirdi. Yani iki takımımız finalde şampiyonluk için fileye yükselirlerdi.

FIVB ile CEV’de çok önemli bir yöneticimiz Özkan Mutlugil var. Bu konu için biraz gayret sarfetmeli. Çünkü yıllardır bu haksızlık, Türkiye’ye yapılıyor. Bu sezon final grubuna geldi iki takımımız. Geçtiğimiz sezonda da çeyrek finalde birbirine kırdırmışlardı. Koyun gibi boynumuzu uzatmış “meeee” diyerek, ne derlerse yapıyoruz.

Korkmayın, sesinizi ylükseltin ve adalet isteyin...

Bu işin bir tarafı. Öte tarafına bakacak olursak, voleybolu binlerce sporsever “şifreli kanal” yüzünden izleyemiyor. Voleybolda bizi adam yerine koydukları için gelen şikayetlerin sayıları umulanın da üzerinde.

Şampiyonlar Ligi Finalleri’nde VakıfBank ile Eczacıbaşı VitrA’nın maçlarını maalesef izleyemedim. Çünkü evimde D-smart yok. Umarım federasyon bu şifreli kanaldan iyi para kazanıyordur. Eğer meccani (bedava) ise hemen şifreyi kırdırmalı. Çünkü şifre voleybola kan kaybettiriyor.

Bu arada bizim voleybol basını mahallesinde, görüntüde 9-10 kişi var. Ancak, gıkları çıkmıyor. Hani “Vur ensesine ekmeğini al” derler ya öyle.

Yıllardır voleybol ile haşır-neşir olanlar, İtalya’daki Şampiyonlar Ligi’ni izlemek istiyordu. Ancak VakıfBank ekonomi muhabirlerini, Eczacıbaşı'da spor servisleri müdürlerini davet etmiş. Hani bu voleybolu spordan saymayan (hepsi değil) spor müdürlerini. Neyse para onların, kimseye söz söylemeye hakkımız yok. Özellikle bu iki müessese kulübü, biz voleybol basınını hayli fazla yurtdışı seyahatine davet ettiler. İki başarılı takımımızı da alkışlayarak kutluyorum. 

Niye yalan yazayım, bir jest yapsalardı, tüm yorgunluğumuzu unuturduk. Yalnız VakıfBank ile Eczacıbaşı VitrA mı bizi unutan? Avrupa Şampiyonu olan Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ne demeli. İstanbul-Bursa arası çok değil, 2 saat artık. Zaten belediye para basıyor. Onlar da nedense “Şu voleybola hizmet eden basın çalışanlarını Bursa’ya davet edelim ve mutluluğumuza ortak olsunlar” demediler. Neyse onları da bizi unuttukları için eleştiriyor, başarıları için de tebrik ediyorum.

Küsme yok. Yola devam... 

Ve Voleybol Vakfı 30. Yıldönümü'nü Ankara’da Anıtkabir’de kutladı...

Filenin tarihine isimlerini kazdıranların çoğu orada idi. Uzun süre göremediklerimiz de orada idi ve hasret giderdik. Ancak, Şampiyonlar Ligi ile tarihin örtüşmesi katılım sayısını düşürdü. Buna rağmen orada görmeyi umduğum çok kimse de yoktu.

Anıtkabir gecesinde 30. Yıl Yemeği verildi. Gece de görkemli olmuş. Son yıllarda voleybolun süper ismi Gülnur Görgün’e bir plaket de verilmiş galiba. Hakkıdır... Ancak, nedense bu tür jestler kulaktan kulağa duyuluyor. Vakfın internet sitesi rezalet. Bırakın biz basına fotograf ve haber yollamayı, başkanlar değişeli kaç gün oldu, daha satır yok. Ne Anıtkabir, ne de gece var...

Başkan Tanju Özenç, görevini vakfın kuruluşundan bu yana koşuşturan Jeyan Erben’e bıraktı. Yeni Başkan Jeyan Erben’i kutluyor, başarılar diliyorum.

Üzerine basa basa yazıyorum. Türkiye’de en başarılı spor voleybol. Buna rağmen voleybol gerek yazılı, gerekse görsel medyada değerini bulamıyor. Bir yığın milli takımlar yurt dışına gitti gidiyor. Bir gün “Gelin şu çocuklarla bir tanışın” veya “Röpartaj yapmak için sizi bekliyoruz” demediler.

Bir milli takım oyuncusu yanımdan geçerken “Delikanlı beni tanıyor musun?” diye sordum. Uzaylı görmüş gibi afalladı. Yanımdaki Alev Anakök’ü sordum... Iıııh. Voleybola hizmet eden hiçbir internet çalışanını tanımıyorlar. Bırakın voleybolcuları, bazı antrenörler de kimseyi tanımıyor. Gerçi tanısalar ne olur, tanımasalar ne olur. Umurumuzda değil. Ama “MEDENİYET” zor.

Hep söylüyor ve yazıyorum. Hangi milli takım olursa olsun, belli bir gün voleybol basını ile bir araya getirin de diyalog kurulsun...

Nerede?

Nokta...

Son Yazılar