İSTANBUL DIŞINDAKİ HEYECANI ÖLDÜRMEYELİM
Reklam
  • Reklam
Cengiz Tokgöz

Cengiz Tokgöz

İSTANBUL DIŞINDAKİ HEYECANI ÖLDÜRMEYELİM

28 Mart 2017 - 00:44

Voleybolda Vestel Venüs Sultanlar Ligi ve Efeler Ligi'nin (Hala sponsor bulunamadı) Play-Off öncesindeki ilk etabı sona erdi.

İki tarafta da pek sürpriz yok gibi.

Her ne kadar Başkan Aziz Yıldırım "Biz müesseselerle aynı yerde olmak istemiyoruz" diye çok ısrar etti ise de, erkeklerde müessese takımlarının önünde zirvede Fenerbahçe. Bayanlarda da ilk üç içinde ve Eczacıbaşı Vitra'nın önünde, Vakıfbank'ın arkasında. Başkanın hesaba katmadığı bir şey var. Sarı-lacivertli kulübün taraftarı. O coşkulu taraftar çok maçı kazandırdı. Tüm dünyada iddialı takımlar müesseleri sponsor alıyor. İtalya’ya bakın, bazen de bir takım her yıl isim değiştiriyor.

Neyse biz liglerimize dönelim.

Bayanlara bakalım. Vakıfbank, Fenerbahçe, Eczacıbaşı Vitra ve Galatasaray var. Sürpriz olmadıkça bu dörtlü zirveden kopmaz. Yerleri değişebilir ama hep yukarıda kalırlar. Bursa Büyükşehir ile Çanakkale Belediyesi, zirveyi zorlar.

Vakıfbank Ting Zhu ile zirveye oturdu. Libero Gizem eski Gizem’i aratmadı. Naz, halen en iyi pasör. Gözde, Kübra’nın yanı sıra bloklarda duvar ören Milena Rasiç Vakıfbank için büyük avantaj. Fenerbahçe Kim ve Natali ile yürüyor. Bir de Pasör Ezgi umulanın üzerinde performans sergiliyor.  Eczacıbaşı Vitra, beklenen formu yakalıyamadı. Pasör sorunu var. Antrenör sorunu var. Kosheleva sorunu var. Var oğlu var... Galatasaray’da Centoni tek başına sarı-kırmızılıları zirveden koparmadı. Bir de Libero Nihan’ı unutmamak gerek.

Erkeklere bakacak olursak.. Önceki yıllara oranla daha az maliyetli bir Fenerbahçe var zirvede. Kaptan Selçuk’un hakkını yememeli. Metin Toy her geçen gün yükselen isim. Pajenk ve Sket takımın başarılı isimleri. Genelde uyumlu bir takım Fenerbahçe. Erkeklerde İstanbul Büyükşehir nedense beklenenin çok altında kaldı. Maliye Milli Piyango ve İnegöl sürpriz takımlar. Ligin en formda ismi Maliye Milli Piyangolu Oliver Venno.  Arkaslı Pasör Sanders, Ziraat Bankalı orta oyuncu Emre, Halkbanklı Smaçör Burutay gözümüze batan isimler.

Benim üzerinde durmak istediğim konu başka.

Yıllar önce Federasyonu Başkanı Hüsnü Can yönetimindeki bir toplantıda her maçı izlemeyi huy edilen eski teknik adam, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Alev Anakök “Voleybolu Anadolu’ya yayalım” demişti. Ben de ona destek vermiştim.

Bugün de bakıyoruz ki, erkek ve bayanlarda İstanbul dışındaki salonlar tıklım tıklım. Bu heyecanı Akif Üstündağ ve federasyonu öldürmemeli. Gelen yönetimler hep “Program sıkışık” bahanesine sığınıyor. Neden sıkışık. Her şey federasyonun elinde. Benim yetkim olsa erkek ve bayanları 16’şar takım yaparım. Lig sistemini de ona göre koyarım. Hani bir laf vardır “Pamuk tıkar gibi” diye. İşte öyle bir uygulama var voleybolumuzda.

Bir de değinmek istediğim başka konu var.

Federasyonun “Fotograf” elamanları zayıfında altında.

Benim fotograf konusundaki hassaslığım bilinir. Fotomuhabiri olmadığım halde, bir yığın ödülüm var. Fotograf iyi olursa, olayı da iyi anlatırsınız. Milli takımlar kampa giriyor, antrenmandan şekilsiz fotograflar. Ya kardeşim, şunları bir topla da takım halinde bir fotograf çek.

Bir başka konuya değineceğim. Yıldız ve genç takımdan voleybolculara “Beni tanıyor musunuz” diye sordum. Birbirlerinin suratına baktılar. Genel müdürlükten falan zannettiler. Milli takım antrenörlerinin kamp zamanı birkaç saatlerini basın ile tanışmaya ayırmalı. Ama bakıyorum ki gazeteci gören teknik adam yolunu değiştiriyor. Ki, hiçbir gazeteci bu teknik adamları eleştirmiyor. Samimi değiller. Çoğu “Ben paramı alırım, o kadar” diyor. Voleybolculara “Şu siteye bakıyor musunuz” diye soruyorum. Ses yok. Bence federasyonun voleybolcular ile voleybol basını arasında diyalogu kurmalı. Zaten 7-8 voleybol yazarı var. Federasyonun basın sorumlusu Kurtaran Mumcu. Sevdiğimiz ve arkadaşımız. Maçtan maça görüyoruz.

Milli takımların yurtdışı seyahatleri dönüşlerinde teknik adamlar sırra kadem basıyor. Ne meslekdaşları ile ne de biz basın mensupları ile toplantı yapıyorlar. Bence bu da bir eksik.

Ve en önemli konu. Voleybol internet sitelerine karınca kararınca reklam verip onların ayakta durmalarına yardım edenler nedense bu desteği çektiler. Sitelere verilen destek devede kulak. Bence bu konuyu bir daha görüşmeleri gerek. Çünkü yöneticilerin har vurup harman savurdukları paralar, sitelere verilen desteğin çok çok üzerinde.

Play-Off’ta takımlarımıza başarılar diliyorum.

Adresim: cbtokgoz@gmail.com

İnternet sitem: www.mayintarlasi.com

Son Yazılar