KURALAR VE RAKİPLER
Reklam
Alev Anakok

Alev Anakok

KURALAR VE RAKİPLER

02 Şubat 2015 - 21:29

Bir tarafta Avrupa Kupaları'nda mücadele eden takımlarımızın yürüyüşleri ve yeni eşleşmeleri, diğer tarafta ligin ikinci devresinin heyecanı sürüyor.

12 ekiple yola çıktığımız bu kulvarda şimdi 9 takımımız var. Aslında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Arkas'ın (altın setle elendi) bu yarışta olmaması hepimizi şaşırttı. Çünkü onlarında sonuna kadar gidebileceğini düşünüyorduk. Olmadı.

Böylece Avrupa da 9 ekibimiz kaldı. Aslında bardağın dolu tarafından baktığımızda yine de her şey yolunda gidiyor diyebiliriz. Netice de Denizbank Şampiyonlar Ligi'nde 4, CEV de 2, Challenge Kupası'nda 3 temsilcimiz var. Bu da küçümsenecek bir durum değil.

BAYANLAR DA 12'Lİ PLAY-OFF'U GEÇERİZ

Gelelim kuralara ve yeni rakiplerimize...

Benim öngörüme göre (gerçi maçlar kağıt üzerinde yapılan tahminlerle değil, sahada kazanılır ama...), 3 bayan ekibimizin bu turda ki rakipleri bize sorun çıkaracak güçte değiller. Onun için Vakıfbank'ın Dinamo Kazan'ı, Fenerbahçe Grundig'in Dresdner'i, Eczacıbaşı VitrA'nın Agel Prostejov'u geçerek adlarını 6'lı Play- Off'a yazdıracaklarını düşünüyorum.

Asıl sıkıntı işte burada. Çünkü Vakıfbank- Fenerbahçe Grundig eşleşmesi bizleri bekliyor olacak. Polonya da yapılacak 4'lü Final için iki kez kozlarını paylaşacak bu iki ekipten hangisi yoluna devam eder, hangisi Avrupa'ya veda eder kestirmek gerçekten zor. Bakıldığında; gerek yerli, gerekse yabancı çok kaliteli oyuncuları kadrosunda bulunduran takımlarımızın mücadelesinde belki de küçük nüanslar turu geçeni belirleyecek. Sonunda bizler de bir kez daha “keşke CEV bu statüyü değiştirse de 4'lü Finalde 3 ekibimiz olsaydı” diye hayıflanacağız.

Eczacıbaşı VitrA'ya gelince; bu iki ekibimize oranla bir hayli rahat. Turuncu- beyazlıların bu etapta grubunda dışarıda yenip, İstanbul da kaybettiği Volero Zürich veya Vakıfbank'ın grubunda yer alan Cannes den biriyle eşleşecek olmaları, 4'lü Final yolunda dikenlerin veya taşların fazla bir engel teşkil etmeyeceğini gösteriyor.

Bu arada bir not düşerek konuya nokta koyayım. Bu zorlu yolculukta 3 takımımızda gruplarını ilk sırada bitirdiler. Böylece 12'li Play- Off turuna bir tek biz 3 ekiple yükselmiş olduk. Ülkemizi ikişer takımla Ruslar ve İtalyanlar takip ediyorlar.

HALKBANK ZORU SEVER

Avrupa Kupaları başlamadan önce erkeklerde de çok iyi bir kadro oluşturan Halkbank'ın yürüyüşünün finale kadar devam edeceğini söylüyorduk. Bu düşünce de her hangi bir sapma yok. Ama çekilen kuralar sonunda ki eşleşmelerin endişe yarattığını da vurgulamak gerekiyor. Takımımız 12'li Play- Off da Deniz Bank Şampiyonlar Ligi'nin favorilerinin başında gelen Belegorie Belgorod ile karşılaşacak. Şu anda Rusya Ligi'nde ilk sırada olan bu ekibi hepimiz çok iyi tanıyoruz. Kadrolarında önemli oyuncular var. Üstelikte hatırladığınız gibi onlara geçen yıl Ankara da finalde kaybederek ikinci sırayı almıştık. Şimdi bunun rövanşına çıkılacak. Çok zor bir maç olacağı kesin. Ne var ki takımımızın gücü de ortada. Umarım gelecek yazımda bu turu geçiş öykümüzü sizlerle paylaşırım.

Aslında iş bununla bitmiyor. 6'lı Play- Off turuna adımızı yazdırırsak bu kez karşımıza yine bir başka Rus ekibi Zenit Kazan veya İtalyan Copra Piacenza dan biri gelecek. Yani demem o ki; bu iki turu geçip 4'lü Finale yükselirsek hedefe doğru adımlarımız çok hızlanacak.

CEV DE RAKİPLER GÜÇLÜ

Diğer kupalara da göz atarak şansımızı değerlendirelim. Denizbank Şampiyonlar Ligi'nden elenerek CEV Kupası Challenge Turuna gelen Fenerbahçe, Dinamo Moscow ile eşleşti. Şu anda Rusya Ligi'nde üçüncü sırada bulunan rakibimiz gerçekten sıkı bir takım. Sarı- lacivertlilerin turu geçmesi için her iki maçta da iyi bir performans ortaya koyması gerekecek.

CEV Kupası Challenge Turun'da ki diğer temsilcimiz Galatasaray Daikin'in de bir başka Rus ekibi ile kozunu paylaşacak. Omichka Omsk Region Şampiyonlar Ligi'nde Eczacıbaşı VitrA'nın grubunda 3. sırayı alarak buraya geldi. Hatırlanacağı gibi turuncu- beyazlılar her iki müsabakayı da kazanmışlardı. Ancak bu, Omichka'nın kolay geçilebilecek bir rakip olduğu izlenimini vermesin. Sarı- Kırmızılıların kırılgan yapısı şansları eşit kılsa da ortaya konacak iyi oyun bizi yarı finale taşır.

FİNAL GÖRÜNÜYOR

Chalenge Kupası'na gelince çeyrek Final de 3 takımımız var. Genel bakınca erkeklerde final şansımızın olduğu görülüyor.

Çünkü bu turda Galatasaray FXTCR- Vojvodina Novisad ile Maliye Milli Piyango da Stroitel Minsk ile oynayacaklar.

Ankara ekibine göre sarı- kırmızılıların rakibi biraz daha güçlü gibi dursa da her iki takımımızında turu geçmesini bekliyorum. Bu durum da yarı finalde ikisi eşleşmiş olacak. Bu da bizim finalde yer alacağımıza işaret ediyor. Netice de neresinden bakılırsa bakılsın güzel bir başarı daha hanemize yazılacak.

Bu kupada İlbank'ın elenmesiyle yalnız kalan Bursa Büyükşehir Belediyesi Rote Roben ile karşılaşacak. Kolay bir eşleşme değil. Ben yarı final göreceğimiz umudunu taşıyorum.

VE LİGLER

İkinci devresi başlayan liglerimizde, sezon başında ki beklentiler gerek bayanlarda, gerekse erkeklerde bir kaç yer değiştirme dışında aynen devam ediyor. Gerçi ligin bitimine daha çok yol var. Fazla değişikliklerle karşılaşabileceğimizi sanmıyorum. Ancak her geçen gün çekişmenin getirdiği heyecan da büyüyor.

Bayanlarda Vakıfbank, Fenerbahçe Grundiğ, Eczacıbaşı VitrA üçlüsü zaman zaman set verseler de emin adımlarla yollarına devam ediyorlar. Geride kalan hafta da sarı- siyahlılar İlbank'a bir set kaptırdılar.

SARIYER İLE BEŞİKTAŞ KAZANDI

Geride kalan hafta sonu bayanlarda iki ilginç sonuç vardı. Son dönemlerde bir çıkış içinde olan Sarıyer Belediyesi, Bursa deplasmanında ligin dişli ekiplerinden Nilüfer Belediyesi'ni 3-2 yenmeyi başardı. İstanbul takımımın galibiyetini asla küçümsemiyorum ama Bursa ekibinin pasör Gizem'in eksikliğini fazlasıyla yaşadığını düşünüyorum.

Öte yandan Beşiktaş da Trabzon İdman Ocağını 3-2 ile dize getirdi. Yeri gelmişken siyah- beyazlıların antrenörleri Adnan Kıstak ile yollarını ayırmalarını yadırgadım. Sakatlıklardan kurtulup, yeni yabancıyla takım takviye edildikten sonra herkes gibi bende artık çıkışın başlayacağını bekliyorduk ki operasyon geldi. Keşke acele edilmeseydi.

Cuma günü bizi önemli bir karşılaşma bekliyor. Eczacıbaşı VitrA, Fenerbahçe Grundig'i misafir edecek. Çok zorlu ve heyecanı yüksek bir karşılaşma beklentisi içindeyiz. Ama iki takımın hafta arası deplasmanda Denizbank Şampiyonlar Ligi 12'li Play- Off ilk maçları olması kafamızda soru işaretlerini de birlikte getiriyor. Çünkü antrenörler, Avrupa'yı ön plana alıp, sakatlığı yeni yeni geçen bazı oyuncuları “nasılsa bu karşılaşmanın telafi olanağı var” diyerek sahaya sürmeyebilirler. Eksiklikler olsa da yine de güzel bir müsabaka bizleri bekliyor. Umarım tam kadrolarla çıkarak bizlere bir voleybol şöleni yaşatırlar.

FENERBAHÇE YENİLDİ

Erkekler ligin de her karşılaşma ilginç olmaya başladı. Müsabakaların setli olması da bunu kanıtlıyor. Alt sıralarda yer alan Gümüşhane Torul Gençlik- Palandöken Belediyesi mücadelesinin 3-2'lik sonucu bizden uzaklarda da güzel ve heyecanlı maçların olduğunu gösteriyor.

Yine alt sıralarda kalan Şahinbey Belediyesi (takımla yolu ayrılan antrenör Şükrü Çobanoğlu'na geçmiş olsun diyorum), 3 asından eksik yakaladığı Fenerbahçe'yi hemde deplasmanda yenerek haftaya damga vurmayı başardı. Pasör Arslan, Miljkovic, Nikic'den yoksun sahaya çıkan sarı-lacivertliler'in bu yenilgisine biraz da macera arayan antrenör Castellani'nin sebep olduğunu düşünüyorum.

3 asını oynatamayan teknik adam, sahaya ilginç bir tercihle çıktı. Pasör çaprazında Metin Toy yerine orta oyuncu Böhme'yi oynattı. İlk sette aldığı 10 toptan ancak 4'ünü öldürerek sınıfta kalan bu oyuncuya Wijsmans dışında arkadaşları da yardım etmedi ve set gitti.

Antrenör bu durumdan ders almamış olacak ki, ikinci sete de Böhme'yi pasör çaprazı olarak sahaya sürdü. Bu kez Wijsman da iyi bir performans ortaya koyamayınca işler iyice sarpa sardı. Baktı ki olmuyor, sonunda Metin ile Böhme'yi değiştirdi. Metin girdikten sonra aldığı 6 toptan 3'ünü sayıya çevirdi (hücum yüzdesi 50). Birde servisten sayı çıkardı. Ne var ki Metin'in direnişi, genç pasörün orta oyuncuları unutması Fenerbahçe'yi ayağa kaldıramadı. Böylece 19-25 ile durum 0-2 oldu.

3. sete Castellani, pasör çaprazında Metin ile başladı. Bu oyuncunun varlığı, Wijsman'ın tekrar hızlanması, Erden'in orta oyuncular Kemal ile Böhme'ye bir kez bile pas atmamasına karşın yine de sarı- lacivertliler rakibin hatalarını da iyi değerlendirip seti aldılar.

4. sette de Şahinbey topu öldürmekte zorlanmaya başladı. Metin tekrar ortaya çıktı (% 56'lık hücum oranıyla 7 sayı üretti). Erden bir kez daha ortaları unuttu (Böhme'ye 1 pas, Kemal boş döndü. Böylece Kemal 3 set pas atılmadan oynamış oldu. Bu arada antrenörün bu pas trafiğini görmemesini ve müdahale etmemesini açıkçası anlayamadım). Netice de oyuna denge geldi: 2-2.

5. setteki çekişmeyi lehine çeviren Şahinbey 2-3 ile çok önemli bir galibiyete imza atmayı başardı. Fenerbahçe ise, üst üste 2. kez yenilmiş oldu.

BEŞİKTAŞ, ARKAS'I ÇOK ZORLADI

Şu anda ligin ikinci sırasında yer alan ve perşembe günü önce Burhan Felek Spor Salonu'nda Galatasaray FXTCR'yi 3-0 yenen Arkas, Beşiktaş karşısında zor anlar yaşadı.

İyi işler yapan, bunun sonucunda da 24 puana ulaşıp İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni yakalayan, Galatasaray'a 1 puan yaklaşan siyah- beyazlılar, bu çıkışını Arkas galibiyetiyle süslemeyi 5. sette kaçırmış oldular.

Öte yandan lider Halkbank, Galatasaray'ı 3-0 ile geçti. Başkent deki diğer karşılaşmada Ziraat Bankası da, İstanbul Belediye'yi 3-1 yendi ve 28 puanla üçüncü sıraya yükseldi.

 

Son Yazılar