ULUSALLARIN SINAVLARI
Reklam
Alev Anakok

Alev Anakok

ULUSALLARIN SINAVLARI

01 Haziran 2015 - 21:49

Ligin bitimiyle birlikte gözlerimiz ulusal ekiplerimizin katılacakları turnuvalara ve plaj voleybolu organizasyonlarına çevrildi.

Hatırlanacağı gibi üst üste iki güzel haberle ilk sınavdan başarıyla geçmiştik. Bunlardan biri

Sırbistan'ın Ruma kentinde oynanan U 20 Bayanlar Dünya Şampiyonası Avrupa Elemeleri 2. Tur maçları sonunda takımımızın Dünya Şampiyonası'nda mücadele etme hakkını yakalamasıydı. Gerçi ev sahibi Sırbistan'ın arkasından grubu ikinci sırada tamamlamıştık ama statü gereği Dünya sıralamasındaki en iyi dereceye sahip 3 ülke içinde yer almamız nedeniyle Porto Riko biletini almıştık. Neresinden bakılırsa bakılsın sonuçta Dünya Şampiyonasına gidecektik. Önemli olanda buydu. Çünkü orada da iyi işler yapacak kapasitemiz var.

Bu arada İsviçre de düzenlenen FIVB Luzern Open Plaj Voleybolu Turnuvası'nda, Volkan Göğtepe- Murat Giginoğlu ikilisinden oluşan Erkek Ulusal Plaj Voleybolu Takımımız üçüncü olmuş ve bronz madalya kazanmışlardı.

FİLENİN SULTANLARI

Bu sezon İsviçre gerçekten bize çok iyi gelen bir ülke oldu. Eczacıbaşı VitrA orada Şampiyonlar Ligi 6'lı Play- Off Etabı rövanş maçında Volero Zürih'i “altın set” ile geçmiş sonra bu yolculuğunu Polonya da zirveye çıkarak noktalamıştı. Ardından yine ayni ülkenin ayni kentin de bu kez Dünya Kulüpler Şampiyonluğuna uzanmıştı.

Kısa bir süre öncede bu kez yukarıda okuduğunuz gibi Volkan Göğtepe- Murat Giginoğlu ikilisi plaj voleybolunda bronz madalya kazanmışlardı.

Şimdi sıra A Bayan Takımımıza gelmişti. Salı başlayıp, pazar günü sona eren Montreux Masters Turnuvası'nda ki sınavımızı başarıyla verdik ve birinci olduk.

Daha önceleri Barbolini'nin yardımcılığını yapan Ferhat Akbaş'ın ilk kez sorumlu olarak ekibimizin başında Zürih de sahaya çıkacak olmasının yanı sıra, sezonun yorgunluğunu üstünden atmaya çalışan oyuncularımızın nasıl bir performans ortaya koyacakları merak konusuydu.

Maçları izleme şansımız olmadı. İnternet sitelerinde ki haberleri okuyarak, sahada yer alan kadrolara ve sporcularımızın aldıkları sayılara bakarak bir fikir sahibi olmaya çalıştık.

Sonuçta kazanmayı bildik ve kürsünün ilk basamağına çıktık. Hele turnuvanın ilk günü grupta 0-3 kaybettiğimiz karşılaşmanın rövanşınında Japonya'yı bu kez finalde 3-2 yenmek daha da güzel oldu.

Öte yandan “En iyiler” içinde Naz'ın pasör, Büşra'nın blokör olarak yer alması da bir başka artımızdı.

YENİ SINAVLARI

Aslında kazanmak şüphesiz ki güzel. Çünkü bu ulusal takım. Ülkemizi temsil temsil ediyor. Onun için her turnuvanın her maçın önemi var. Ama işin başka bir boyutu da var.

O da “öncelikli hedef”.

Montreus Turnuvası uzun bir süre sonra bir araya gelen ekibin ne yapacağını görmek açısından önemliydi. Ama asıl olan, önümüzde ki organizasyonlar ve nasıl bir strateji izleyeceğimiz.

Bilindiği gibi 50 kişilik bir kadro açıklandı. Bu da gösteriyor ki gelecek sınavlarımızda farklı kadrolarla sahada olacağız. Hangi turnuvaları, hangi oyuncularla oynayacağımızın planları mutlaka yapılmıştır.

Örneğin ilk kez bu yıl Bakü de organize edilecek 1. Avrupa Oyunları'nda neyi hedefliyoruz? Hemen arkasından gelen Grand Prix de hangi ekibimiz mücadele edecek. Ayni takımla mı katılacağız Yoksa bunlardan birine Ankara da yapılacak U 23 Bayanlar Dünya Şampiyonası'nda oynayacak sporcularımızla mı gideceğiz? Avrupa Ligi'nde kimler sahaya çıkacak? Tüm bu sorularının yanıtını da böylece bulacağız.

Bende merakla bekliyorum. Umarım önceliğimiz U 23 Dünya Şampiyonası ve Avrupa Şampiyonası olur...

ERKEK TAKIMLARIMIZ

Bayanlardan söz ettik, biraz da erkeklere dönelim. Onlarda önümüzde ki günlerde başlaşacak müsabakalara hazırlanıyorlar.

Dünya Ligi en önemli sınavları. 12-14 Haziran da startı verilecek bu zorlu yarışın birinci haftası Karadağ da yapılacak. İlk gün rakip Porto Rico, sonra Tunus ve son gün de ev sahibi Karadağ ile oynayacağız.

19-21 Haziran'da ki ikinci haftaya biz İstanbul da ev sahipliği yapacağız. Maç sırası ayni.

Grupta ilk sırayı alabilirsek, 4-5 Temmuzda Slovakya'nın Bratislava kentinde ki 4'lü Finale gideceğiz. Geçen yıl bir üst kategoriye yükselememiştik. Bu kez dileğimiz tabi ki hedefe ulaşmak.

Bu karşılaşmalar oynanırken bir diğer ekibimiz Bakü de 1. Avrupa Oyunları'nda mücadele edecek.

Sonra da sırada 5 ayaklı Avrupa Ligi, başarılı olursak da finali var.

PLAJ VOLEYBOLU

Öte yandan TVF Pro Beach Tours 2015 Nestea Open Turnuvaları tüm hızıyla devam ediyor. Antalya etabıyla startı verilen organizasyonun ikinci Mersin de yapıldı. Hafta sonu da İzmir ile renklendi.

Bu etapta erkeklerde şampiyonluk Murat Giginoğlu-Volkan Göğtepe ikilisinin oluşturduğu Halkbank’ı finalde 15-21, 21-13 ve 15-13' lük setlerle 2-1 yenen Bernardo Romano-Leonid Gritsai ikilisinin oldu. Nikolai Kolev-Konstantin Mitev ikilisi ise üçüncülüğü elde ettiler.

Bayanlarda ise, Fatma Yıldırım-Merve Nezir ikilisinden oluşan Alcatel One Touch takımını finalde 21-23, 21-15 ve 15-11' lik setlerle 2-1 mağlup eden Pınar Asri-Kristel Kiens (Coffe Cream takımı) birinciliğe ulaştı. Üçüncülük Milena Matic-Marija Milosevic ikilisinin oldu.

Şimdi sırada başka etaplar var. Finallerini NTV Spor'un verdiği bu keyif veren turnuvalar hız kesmeden 28-30 Ağustos' da ki Şile etabına kadar da devam edecek.

Eğer yakınınıza gelmişse ve fırsatınız da varsa kaçırmayın derim...

Son Yazılar