FAVORİSİZ ŞAMPİYONLAR
Reklam
Zeki Kuban

Zeki Kuban

FAVORİSİZ ŞAMPİYONLAR

24 Ağustos 2016 - 23:49

Rio Olimpiyatlarındaki voleybol şampiyonalarında çok ilginç görüntüler sergilendi. Hem erkeklerde, hem de bayanlarda gruplarında dördüncü sırada yer alarak çeyrek finale son sıradan yükselen Brezilya ve Çin, sonuçta  Altın Madalya sahibi oldu.

Erkekler A Grubu’nda ev sahibi Brezilya, ABD ile İtalya’ya 3-1 yenildi ve grubu 6 puanlı Fransa’nın üzerinde 9 puanla bitirip dördüncü sıraya tutunabildi. Bunu  da Fransa’yı 3-1 yenereki sağladı. Şampiyonanın diğer finalisti İtalya ise, Kanada’ya yenilmesine rağmen, diğer maçlarını puan kaybetmeden kazanarak A Grubu’nu lider tamamladı. Yarı finale A Grubu’ndan Brezilya, İtalya ve ABD, B Grubu’ndan da Rusya çıktılar. Bundan sonra Brezilya şovu başladı. Finale ABD’yi 3-2 yenen İtalya ile Rusya’yı set vermeden deviren Brezilya yükseldi. Brezilya, grupta yenildiği İtalya’yı finalde 3-0 yenerek Altın Madalya’nın sahibi oldu.

Bayanlarda biraz daha farklı maçlar oynandı ve B Grubu’ndaki 4 takım şampiyonluk mücadelesi yaptı. Çin, ABD’ye 3-1, Hollanda’ya 3-2, Sırbistan’a da 3-0 yenildi ve 7 puanla dördüncü olabildi. Sırbistan ise, ABD’ye 3-1, Hollanda’ya 3-2 yenildiği gruptan 10 puanla üçüncü olarak çıktı. Çeyrek finalde A Grubu’ndan gelen rakiplerini eleyen B Grubu’nun 4 takımı, yarı finalde kozlarını paylaştı ve grup lideri ABD’yi 3-2 yenen Sırbistan ile grup ikincisi Hollanda’yı 3-1 yenen Çin finalde karşı karşıya kaldı. Çin, grupta set alamadığı Sırbistan’ı bu defa 3-1 yenerek Altın Madalya’ya ulaştı.

DOĞRU UYGULAMA
Voleyboldan ‘Teknik Mola’nın kaldırılması çok yerinde bir değişiklik oldu.  Bence, bu uygulama haksız sonuçlara neden oluyordu. Çünkü, teknik mola sayılarda önde olan takımın 8 ve 16’ncı sayıyı almasından sonra uygulanıyordu. Yani, önde gitmekte olan takımın hızını kesiyordu. Sonuçta, geride olan takıma üçüncü ve belki de dördüncü mola hakkı veriliyordu. Bunu ben hep, adaletsiz bir uygulama olarak düşündüm. Kaldırılması hakça bir karar oldu.

Son Yazılar