HOŞ GELDİN BURSA
Reklam
Zeki Kuban

Zeki Kuban

HOŞ GELDİN BURSA

24 Nisan 2015 - 09:59

Geçmiş yıllardaki Bursa, Adana, İzmir, Eskişehir, Tokat gibi illerimizin spor etkinliklerini özlüyorum. Gençlerin büyük kısmı bu illerdeki eski spor canlılığını bilmez. Bu illerden yetişen sporcuları, Türk Sporu’na katkılarını bilmez. Ben o yılları özlüyorum, biraz canlanma gördüğüm zaman seviniyor, canlanarak sürmesi için ümitleniyorum.

İşte bunlardan Bursa, bana bu ümidin gerçekleşmeye başladığını müjdeliyor. Sezon başında Bursa’da sporun, voleybolun filizlenmeye başladığını görmüş ve sevinmiştim. Gençliğe önem veren, sağlıklı nesiller yetişmesi için tesisler yapan, kurslar düzenleyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü Başkan Yardımcısı İlhan Satık, kulübün Voleybol Koordinatörü Ersin Yılmaz’ı tanımış, bilinçli çabalarının sonuç vereceğini düşünerek umutlanmıştım.

Ümitlerimiz boş çıkmadı ve daha ilk sezonun sonunda, Avrupa’da Bursa’nın müjdesini yaşadık. Voleybol için çabalarını iyi bildiğimiz sevgili voleybol adamı Emin İmen ve yardımcısı Şahin Çatma’nın yetiştiriciliği ve yönetiminde, Bursa Büyükşehir Belediyespor Bayan Voleybol Takımı, yeni bir Avrupa Challenge Kupası’nı Türkiye’ye kazandırdı. Bu başarının Bursa’dan gelmesi ayrı bir sevinç kaynağımız. Yazının başında belirttiğim özlemler nedeniyle.  Emin İmen, yardımcısı Şahin Çatma, onlara bu ortamı sağlayan Belediye Başkanı Recep Altepe, Kulüp Başkan Yardımcısı İlhan Satık’ı kutluyor, başarıların artarak sürmesini diliyorum.

Bursa’nın köklü ve başarılı diğer kulübü Nilüfer Belediyespor’un da rekabet ortamıyla, Bursa Büyükşehir Belediyespor’a hız kattığına, Nilüfer Belediyespor’un da yeni başarılara uzanacağına inanıyorum. Erkekler voleybolunda İnegöl Belediyespor’dan da daha büyük katkılar bekliyorum.

Şimdilerde voleybolda Trabzon’da, Balıkesir’de hareketlenmeler var. Elde edilecek başarılar, bu hareketlenmeyi başlatanları memnun edecek, yeni imkanlar sağlanmasını teşvik edecektir. Ayrıca, hareketli Anadolu kulüpleri başka illere de örnek olup onların da hareketlenmesini sağlayacaktır. Özellikle, başta isimlerini saydığım illerden de hareketlilik beklemek hakkımızdır.

TESİSİN ÖNEMİ

Bursa’ya Büyükşehir Belediyesi’nin kazandırdığı Fethiye Spor Kompleksi mükemmel. Orada gördüğüm, çocukların arzulu hareketliliği, çabası umut verici. Bursa’dan eskisi gibi başarılı sporcular yetiştirmeyi vaat ediyor. Gençleri spora yöneltmek, hem başarılı sonuçlar için, hem de gençliğin zararlı ortamlardan uzaklaşmaları bakımından önem taşıyor. Bursa’da 130 bin çocuğun, Fethiye ve diğer tesislerde ücret alınmadan spor yaptığını belirttiler. Tabii bu rakam yalnız voleybol değil, yüzme dahil bütün branşları kapsıyor.

BU DA VOLEYBOLCUNUN NOSTALJİSİ

Bursa’da bir eski voleybol adamının işlettiği turistik tesisi de ilgiyle gördük. Eski voleybol antrenörü Murat Mestan’ın, Bursa’nın Güzelyalı sahilindeki  otantik oteli çok değişik bir ortam. Dış görünüşü, İstanbul Şehir Hatları İşletmesi’nin Turan Emeksiz vapuru. Yıllar önce defalarca yolculuk ettiğimiz bu vapur, şimdi iskeleye bağlanıp denize oturtulmuş, iç dizaynı ise mükemmel bir otel şeklinde yapılmış. Odaları, salonları, terasları ile dinlenilecek veya toplantılar yapılacak düzende. Bunun bir voleybol adamı tarafından gerçekleştirilmesi beni daha da fazla ilgilendirdi. Voleybolcunun daha sonra iyi bir iş adamı olabileceğinin örneklerinden biri Murat Mestan.

Son Yazılar