VOLEYBOLDA TÜRKİYE AVRUPA'NIN YILDIZI
Reklam
  • Reklam
Zeki Kuban

Zeki Kuban

VOLEYBOLDA TÜRKİYE AVRUPA'NIN YILDIZI

16 Nisan 2015 - 22:00

        Türkiye bu yıl da Avrupa’nın voleybol yıldızı. Ülkemizin en iyi temsil edildiği branş olan Voleybol’da, kulüpler bazında Rusya ile birlikte Avrupa’nın en başarılı ülkesi olan Türkiye, bayan voleybolunda ise “Avrupa’nın en başarılısı” olarak parladı. Şampiyonlar Ligi tarihinde, Şampiyon Eczacıbaşı Vitra ve üçüncü Vakıfbank ile, ikinci defa 2 kupa kazanan bayanlarımız (2011 yılında da Vakıfbank G.Sigorta şampiyon ve Fenerbahçe Acıbadem üçüncü olmuştu), Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Avrupa Challenge Cup’ı kazanmasıyla Türkiye “Bayanlarda Avrupa’nın en başarılı ülkesi” oldu. Rusya’nın ise; bayanlardaki tek şampiyonu CEV Cup’ı alan Dinamo Krasnodar.

         Erkeklerde Rusya; Şampiyonlar Ligi’nde Zenit Kazan, CEV Cup’ta da Dinamo Moskova’nın kazandığı şampiyonlukla “En başarılı ülke” oldu. Avrupa’nın bu yılki diğer şampiyonu; Vojvodina Novi Sad ile erkeklerde Challenge Cup’ı kaldıran Sırbistan.

         Üç kupada ilk 4 takım arasına, Polonya 5 takım, Türkiye ve Rusya 4’er takım, İtalya 3 takım, Almanya 2 takım, Sırbistan, Belçika, Azerbaycan, Portekiz, Ukrayna ve Belarus da 1’er takım ile girdiler. Ama, İtalya, Polonya, Almanya gibi voleybolun güçlü ülkeleri bu yıl kürsünün ilk sırasına çıkamadılar.

         TÜRKİYE’NİN HAKKI

         Bence, CEV’in Şampiyonlar Ligi Statüsü bu yıl Türkiye’nin bir Avrupa ikinciliğini yedi. Herkes gördü ki, Vakıfbank ikinciliği alan Yamamay’dan daha iyi bir takım. Ancak, statünün dörtlü finale yükselme başarısı gösteren ülkenin iki takımını ilk turda karşı karşıya getirme maddesi ile gerçek final ilk gün oynandı ve Vakıfbank bu statünün kurbanı olarak, ikinci gün üçüncülük maçına çıkarıldı. Hatta daha ileri düşünelim; dörtlü final öncesi 2 Türk takımının karşı karşıya getirilmesi zorunluluğu, Vakıfbank ile Fenerbahçe Grundig’i karşı karşıya getirmiş ve Fenerbahçe Grundig’in elenmesine sebep olmuştu. Kuvvet dengelerine bakılınca, bu 3 takımımızın ilk 3 dereceyi alacak güçte olduğu açıkça görülür.

         5 YILDA 4 ŞAMPİYONLUK

         Bayan takımlarımız, Avrupa Şampiyonlar Ligi’nde son yıllarda adeta hegemonya kurdu. Son 5 yılın 4’ünde takımlarımız şampiyonluğa ulaştı. Bu kadar da değil. Takımlarımızın 2 ikinciliği (Fenerbahçe, Vakıfbank), 2 üçüncülüğü (Fenerbahçe, Vakıfbank), 5 de dördüncülüğü (4 Eczacıbaşı, 1 Vakıfbank) bulunuyor.

         Bu yıl Challenge Cup’ı kazanma başarısını gösteren Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni de unutmuyoruz. Onu da başka bir yazımda anlatacağım.

Son Yazılar