OYUNU BOZDULAR
Reklam
Zeki Kuban

Zeki Kuban

OYUNU BOZDULAR

10 Mayıs 2012 - 02:00 - Güncelleme: 06 Nisan 2014 - 00:42

Sultanların rakiplerine verdiği ders

Avrupa Şampiyonası sonrası yazdığım “Sultanlar Dünya’nın en iyileri arasında” başlıklı yazıda, Bayan Milli Voleybol Takımımız’ın, Avrupa Şampiyonluğu’nu Sırbistan maçı son setinde topun büyük şansızlıkla üst bandı aşıp sahamıza düşmesi sonucu kaybettiğini, aslında bu şekilde sahamıza düşmesinin çok zayıf ihtimal olduğunu belirtmiştim. Ama düştü ve bize maçı ve muhtemel Avrupa Şampiyonluğunu kaybettirdi. Takımımızın bu sonucu hak etmediğini belirtmiş, çok daha iyi sonuçlar alacağına işaret etmiştim Nitekim, bayanlarımız bizi mahcup etmeyerek, bu yıl 8 takım arasından Londra vizesi alan tek ekip oldu. Hem de çok güçlü rakiplerine sadece iki set vererek, yani eze eze. Rakiplerden sadece ikisi (Almanya ve Rusya) birer set set koparabildi.Sultanlar, Londra Olimpiyatları’na katılacak sekizinci takım oldu. Bu sekiz takım; İngiltere (ev sahibi olarak), İtalya, Cezayir, Çin, Amerika, Dominik Cumhuriyeti, Brezilya ve Türkiye. Londra’ya gidecek diğer takımlar ise; Japonya’da yapılacak son turnuvada belirlenecek. Ancak, Japonya Turnuvası’na katılacak 8 takım, Ankara’daki 8 takımdan daha fazla şans sahibi. Ankara’da başarılı olamayan Rusya ve Sırbistan’ın da aralarında bulunduğu bu sekiz takımdan dördü Olimpiyat’a katılacak. Bunlardan biri Asya kıtasından olacak. Dördü şans sahibi olan sekiz takım şunlar: Rusya, Sırbistan, Küba, Kenya, Japonya, Tayland, Tayvan ve Güney Kore. En şanslılar olarak;  Rusya, Sırbistan, Küba ile Japonya görülüyor. Tabii Güney Kore bir sürpriz yapmazsa.

Yanlış hesaplar
 
Ankara’daki turnuvanın üçüncü günü oynanan iki karşılaşmada olanlar dikkatimizi çekti. Takımımız A Grubu Birinciliğini bir gün önce ilan etmişti ve rakibimiz B Grubu’nu ikinci sırada bitiren ekip olacaktı. B Grubu’ndan Polonya ve Rusya, daha kolay rakip olarak Türkiye’yi gördüklerinden, grubun ikincisi olmaya çalıştılar. Polonya, Rusya’nın Hollanda’yı 3-0 yeneceğini hesaplayıp, Sırbistan’a iki set verdi. Ama Rusya günün son maçında Hollanda’ya bir set verip bu hesabı boşa çıkardı ve istediği şekilde, ‘yarı finalde Türkiye’nin rakibi’ oldu. Oldu da ne oldu? Türkiye, Rusya’yı 3-1 yenerek finale çıktı, Rusya’nın umudu Japonya’daki turnuvaya kaldı. Polonya ise, yarı finalde karşılaşmaya çalıştığı Türkiye’yi finalde karşısında buldu ve Türkiye’den set dahi alamadı. Sonuçta, Polonya Japonya’da da oynayamadığı için, olimpiyat hayali Ankara’da bitti.
Çok mu şüpheciyiz bilmiyorum ama, bu tür ayak oyunları her yerde oluyor ve bir nevi şike olan bu oyunlara mani olunamıyor.
Şimdi, Sultanlar’dan Londra’da madalya bekliyoruz, madalyanın altın olmasını diliyoruz.
 
Zeki KUBAN

 

 

Son Yazılar