VOLEYBOLUMUZDAKİ; İLKE, HEDEF VE POLİTİKALAR
Reklam
  • Reklam
Zeki Kuban

Zeki Kuban

VOLEYBOLUMUZDAKİ; İLKE, HEDEF VE POLİTİKALAR

04 Şubat 2010 - 03:46

Bir spor yöneticisi olarak şunu söyleyebilirim ki voleybol ülkemizde futboldan sonra en fazla bilinen ve her yaş gurubunda ve her ortamda en fazla oynanan bir büyük spor dalıdır. Hakkâri’deki sınır karakolundan, dağ başındaki köy okulunda, itfaiye erleri arasında ve bilhassa kamu kurum ve kurumlarında en yaygın olarak yapılan ve bilinen spordur. Köyler arasında, mahalleler ve sınıflar arası gibi hemen her yerde kıran kırana voleybol maçları yapılır. Yalnız görsel ve yazılı basında ise hiçbir zaman hak ettiği yeri ve ilgiyi asla görememiştir. Kısaca voleybol Türkiye’nin pek çok yerinde futboldan çok daha fazla ilgi görmektedir.

Mevcut Spor Teşkilatı yani Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü; Bütün birimleri ile futbol dışındaki 58 spor federasyonu 81 İl Müdürlüğü ve 750 İlçe Müdürlüğü yanında, yaklaşık 82 civarındaki Gençlik Merkezi Müdürlüğü ile 7 bin 500 spor kulübü ile zaten çok büyük ve yaygın bir kuruluştur. En fazla yurtdışı teması olan bu müstesna Kurumumuz, Türkiye’mizin aynası ve gurur kaynağıdır. 

Başta bütün eğitim ve öğretim kurumlarındaki çocuk ve gençlerimizle spor yapan her yaştaki insanımızın kayıt altına alınarak, bu güzel ve büyük ülkemizin bir çağdaşlık göstergesi olan sporcu sayılarının ve gençlik faaliyetlerinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz.

Okul Spor Kulüpleri için Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün ortak hareket etmesi Türk Voleybolunun geleceği bakımından tabiî ki çok önemlidir. Bu konuda çok önemli adımlarda atılmış olup, diğer federasyonlara göre mesafeler alınmıştır.

Avrupa Birliğine çoktan girmiş  olan Türk Voleybolu başta gurur kaynağımız olan “Türk Hakemliği” dünya federasyonları arasında saygın bir konumda olup, Türk Sporunun çok önündedir.

Öncelikli hedefimiz, her yaştaki Türk vatandaşına voleybol oynama fırsatı sağlamaya çalışmak ve bunu gerçekleştirmek olmalıdır. Ayrıca tabi olarak milletler arası yarışmalarda en iyi neticeyi almayı hedefleyen politikaları belirlenerek hayata geçirilmelidir. Pek çok sektörde olduğu gibi voleybolumuzda da yayın eksikliği görülmektedir.

Bu nedenle: Bu yeni yayınımızın yapılmasını sağlayan başta M Korhan GÜN, olmak üzere, yazarlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Çok hayırlı ve verimli bir yayın hayatı olacağına inanıyorum.
 
Voleybolumuzun hangi kademesinde olursa olsun bir şekilde camianın içerisinde bulunanlar için: İster yönetici olsun, ister hakem olsun, ister antrenör olsun, isterse beden eğitimi öğretmeni olsun veya sporcu olsun kısaca voleybolun neresinde olursa olsun bütün herkesin; Kendi kuruluşunu benimseme, öz güven kazandırma, sahiplenme duyguları ve voleybolla gurur duyacak moral desteğine ve güvenine ihtiyaç bulunmaktadır. Herkesin voleybol ekibinden olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Dışlanma vb duygulardan ve hislerden arındırma çalışmalarına mecburiyet vardır.

Türk Voleybolu örnek ve Türkiye de bir ilk olan çok güzel ve anlamlı bir kampusu başkentimize kazandırmıştır. Federasyon Başkanı Sayın Erol Ünal KARABIYIK olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyoruz.

Bu konuda Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğümüz basın açıklamasının aynen verilmesinde fayda görüyorum.

Hayırlı uğurlu olması dileklerimle, selam ve saygılar sunuyorum.

VOLEYBOLUN BAŞKENTİ ANKARA'DA AÇILIYOR

Türkiye Voleybol Federasyonu tarafından yaptırılan Voleybol Kampusu 6 Şubat’ta muhteşem şovlarla açılacak.

BASIN GSGM- Voleybol ve eğlenceyi bir araya getirecek törenler kapsamında erkek ve bayan All Star karşılaşmaları oynanacak. Bu yıl üçüncüsü yapılacak All Star 2010’da Filenin Sultanları ve Filenin Aslanları Türkiye’de forma giyen yabancı oyuncularla karşı karşıya gelecek. Avrupa ve Türk Voleybolunun Efsaneleri de tek setlik bir karşılaşma ile kendilerini hatırlatacak.

Saat 13.00’te başlayacak organizasyonun eğlence boyutu da izlenmeye değer güzellikte. Ses ve ışık gösterilerinin ardından Türkiye’nin uluslararası gururu Şaman Dans Tiyatrosu sahne alacak. Şaman Dans Tiyatrosu’ndan sonra Başkent Voleybol Salonu’nu dolduran 7 bin 623 kişi Demet Akalın konseri ile coşacak. Salona gelen seyircilerin tamamına ayrıca sürpriz hediyeler verilecek.

GÖZ KAMAŞTIRAN TESİS

Voleybol Kampusu’nda Anakara’nın ilk uluslararası voleybol salonu olma unvanına sahip olan 7600 seyirci kapasiteli “Başkent Voleybol Salonu” ile 850 seyirci kapasiteli antrenman salonu olarak inşa edilen “Beştepe Voleybol Salonu” yer alıyor.

Son Yazılar