DURDUK- DURUYORUZ!
Reklam
  • Reklam
Gökhan Saygı

Gökhan Saygı

DURDUK- DURUYORUZ!

25 Haziran 2020 - 15:23

Ulusal Kadın Takımımızın yakaladığı büyük başarıya rağmen, Pandemi nedeniyle voleybolumuzun durağan bir döneme girmesi, açıkçası beni çok endişelendiriyor. Yetkili Birimlerin sorumluluk almaktan çekindiklerini düşünmeye başladım. Bilemiyorum! Belki kendi açılarından haklı olabilirler! Ancak! Sorunlar var! Liglere katılacak takımlar ne durumda? Bu takımlarla yeterince istişare toplantıları yapılabiliyor mu? Sorunları nelerdir biliniyor mu? Liglerimizdeki en iyi durumdaki takımların bile, bu dönemde fazlaca problemleri olabileceğini düşünüyorum. Sonrasında elimizde çok zayıf bir Lig kalacaksa, şimdiden bunu görmek gerekir. Önlem almak, çözüm bulmak gerekir. Voleybolumuzdaki düşüş oyuncuların hedeflerini de düşürür. Değer yitimi her birimini etkiler. Geçmişte Erkek Liglerinin tek Lig’e düştüğünü gördük. Neticesinde, ülkemizde erkek voleybolu ilerleme kaydedememiştir.

Federasyonumuz Süper Ligden Bölgesel Lig’e kadar olan sorumluluk alanlarını, bu günlerde masaya yatırıp yeniden değerlendirmeli. Liglerde oynayacak kulüplerle sıkı diyalog içerisinde olmalıdır. Belki ben fazla iyi niyetli düşünüyorumdur ama iş işten geçmeden harekete geçmelidir. Problemler konuşarak çözülür.

Alt Liglerimizde oynayan takımlarımızın zaten düşük olan bütçelerinin bu sene iyice dibe vurduğunu göreceğiz. Özellikle 2. Lig takımlarımızın müsabaka yapacağı mesafeler uzadıkça kulüplerin ayakta kalma şansı olmayacaktır. Kendimden örnek verirsem, Bölgesel Ligde çalıştırdığım takım 2. Lig’e gidemediği için kulübümü şanslı buluyorum. Deplasman mesafeleri oldukça uzak. Bölgesel Lige koca İstanbuldan sadece 2 takımın katılıyor olması orantısız bir uygulamadır. Zamanında hiçbir çözüm üretilmemesi  burada uğraşan takımları bezdirmiştir. Geriye gidiş söz konusudur. İstanbul’da büyük takımların alt yapısında yetişen iyi oyuncular da heba olmaktadır. Nüfusu 20 milyona giden İstanbul’dan 5-6 takım çıkması hiç de zor değildir. Liglerimizin geleceği için esnek çözümler bulunmalı, düşünülmelidir.

İçinde bulunduğumuz süreç antreman yapamayan kulüplerimize çok zarar vermiştir. Bu konunun da en kısa zamanda çözüme kavuşacağını ümit ediyorum.

PLAJ VOLEYBOLU UNUTULDU

Geçtiğimiz sezonda plaj voleybolunun halk tabanına yayılması konusunda umutlarım vardı. Federasyonumuzun da desteğiyle iyi işler yapılıyordu. Toplamda, çeşitli organizasyonlar altında çok turnuva yapılarak, iyi bir sezon geçirilmişti. Sezonun ortasına gelmemize rağmen belirsizlikleri aşamadık. Oysa Avrupa da bazı turnuvalar yapılmaya başlandı. Bizim de normalleşme takvimimiz olmalıdır. Geç de olsa plan yapma imkanı verilmelidir. Bu sezonu, bekleyerek geçirirsek çok yazık olur.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar