ÖMÜR BOYU "VOLEYBOL"
Reklam
 • Reklam
Gökhan Saygı

Gökhan Saygı

ÖMÜR BOYU "VOLEYBOL"

06 Ekim 2017 - 08:57

Voleybolumuzun Federasyon çatısı altında resmiyet kazanarak örgütlenmesinin üzerinden yaklaşık 60 yıl geçmiştir. Veteran voleybolumuzun Federasyon tarafından kabul görmesi, turnuva kapsamında resmiyet kazanmasıda henüz 3 yıl olmuştur. En son yapılan turnuvadan geriye doğru giderek arşivlerimi sizlere sunacağım. 
    
Veteran Voleyboluna Altan Arslan İmzası 
 
Altınyurt Kulübünde, Mehmet Bengü'nün elinde yetişmiş bir oyuncu olan ve yaşantısını Almanya'da sürdüren Altan Arslan, Almanya'da edindiği tecrübeleriyle, Federasyonumuzu ikna ederek, 3 yıl önce Veteran Turnuvaları başlatmıştır. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Eskişehir, Adana, Antalya, Balıkesir'den gelen takımların katılımıyla gerçekleşen organizasyonları Türkiye Şampiyonası olarak değerlendirmek istiyorum. Çünkü turnuvalar " açık" niteliktedir. Katılım tüm illere açıktır.
   
Bursa'da yapılan son turnuvada büyük katılım gerçekleşmiştir. Altan'ın yardımcısı Vasfi Beyazıtoğlunun çabalarıyla, büyüyen organizasyonun aksaklıkları giderilmiş ve önemli bir turnuvaya imza atılmıştır. Federasyon adına Aziz Yenerin çabaları, gelecek turnuvalar için ümit verici olmuştur. Federasyon Başkan'ımız Akif Üstündağ ödülleri oyunculara bizzat vermeyi tercih ederek, nezaketini göstermekten imtina etmemiştir. Turnuva boyunca müsabakaları takib etmiş ve oyuncularla birarada bulunmuştur. Benim temennim, sayın Başkanın bundan sonra yapılacak turnuvaların, aksaksız devam edebilmesi için, aynı duyarlılığını sürdürebilmesidir. Zarafetinden dolayı kendisini kutlarım. Voleybolumuzdaki " veteran" genişlemesi Federasyonumuzu daha kapsamlı ve hacimli hale getirebilir. Oyunculuktan sonraki süreçte, bağlar kopmamış ve devamlılık sağlanmış olur. 
   
Diğer bir temennimde, katılımın olmadığı illerden takımlar gelerek, turnuvaların ön eleme yapılabilecek kapasiteye ulaşmasının gerçekleşmesidir. Sakarya, Bolu, Zonguldak, Samsun, Ordu, Trabzon,Rize, Artvin, Gümüşhane, Gaziantep, Sivas, Tokat, Manisa, Aydın illerimizden önümüzdeki yıllarda veteran voleybolu potansiyeli bekliyorum.
 
Veteran Voleybolunda Efsane İsim Alaattin Günay
 
Voleybola 1969 yılında başlayıp, halen aynı hırsla oynamaya devam eden arkadaşımız Alattin Günay bugün 64 yaşındadır. Türkiye Ligi şampiyonluğu'nu Muhafızgücünde oynarken yaşamış, Liglerimizin " çekirge" lakaplı yegane oyuncusuydu. Aktif spor hayatını hiç sonlandırmamıştır. 1986 yılında Lig oyunculuğunu noktalamış, 1990 yılında veteran hayatını başlatmıştır. Balkanlarda oynanan veteran maçlarının değişmez oyuncusudur. Keyif alarak ve azimle oynamaktadır. Her turnuvada bulunmuştur. Herhalde Türkiye rekoru onun elindedir. Atletik yapısı ve mükemmel tekniğiyle daha kaç yıl oynar bilemiyorum! Ben kendisini örnek oyuncu ve voleybol aşığı olarak takdim ediyorum. Yazımın başındaki ifadeyi kendisine ithaf ediyorum. Voleybolun ciddiye alınmasını ve ömür boyu sürdürülebileceğini vurgulamaya çalıştım.
   
Yazımın ikinci kısmını iki gün sonra yayınlayacağım. Eleştiri ve görüşlerinizi ikinci kısımda yapmanızı rica ediyorum. İkinci kısımda arşivlerim ve saptamalarım olacak.
 
 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Altan Arslan
  2 yıl önce
  Sayin Saygi veteran voleybolunun önünü acan bir önceki baskanimiz Sn. Özkan Mutlugil i önemle analim.Onun destegi olmadan baslamamiz ve cikan zorluklarda cözüm getirmesi veteranlarin dönüm noktasi olmustur.Sn.Akif Üstündag da sagolsun gerekli destegi vermekte.Umarim Bursada sözü verilen ve iki sene önce sahsen hazirlayip TVF ye verdigim yönetmelik isleme konur. Büyük bir güc olarak gördügüm veteranlarin voleybola katkisi tartisilmaz.Yapmamiz gereken kendi aramizda daha iyi organize olarak federasyona yükümüzü en minumuma indirmektir.
 • Gökhan Saygı
  2 yıl önce
  Oyuncular adına Özkan Mutlugil e teşekkür ederim. Bilgilendirdiginiz için teşekkürler.

Son Yazılar