SEÇİM SONUÇLARI VOLEYBOLU ETKİLER Mİ?
Reklam
 • Reklam
Gökhan Saygı

Gökhan Saygı

SEÇİM SONUÇLARI VOLEYBOLU ETKİLER Mİ?

12 Mart 2019 - 15:51

Efeler Ligi'nde 6, Sultanlar Liginde 3, Erkekler 1. Liginde 18, Bayanlar 1. Ligi'nde toplam 9 Belediye takımı bulunmaktadır. 2. Ligler'de de önemli miktarda Belediye Takımı vardır. Bu tabloya bakınca Belediye Kulüplerinin, liglerin iskeletini oluşturduğunu söyleyebilirim. Bu kulüplerin voleybola ve basketbola büyük katkıları olmuştur.

Yeni seçilecek yerel yönetimlerin durumunun liglerimizi etkileyeceğinden endişe duyuyorum. Seçimle gelen yönetimler, proje değişikliği yaparlarsa kulüplerimizin birer birer kapanması, liglerimize ağır zarar verebilir. Keşke tam tersi olsa da, daha fazla Belediye Kulübü işin içine girse.

Kötü senaryo yapmak istemiyorum ama mevcut durumu görebilmeliyiz. Özellikle Sultanlar Ligi son derece değerli, dünyada saygınlığı olan bir ligdir. Voleybolumuzun yüz akıdır. 3 büyükler dışında, 3 belediye, 2 banka, 2 resmî kurum, 2 de şirket takımı, ligi oluşturuyor.
3 büyüklerin borç batağında olduğunu düşünürsek, bu kulüpler şubelerini kapatmasa bile, küçültmeye giderlerse hiç şaşırmam. Ülke ekonomisindeki daralmanın her alanda etkisini göstermesi de sürpriz olmayacaktır. Şirketler konkordato ilan ederken, spor faaliyetini devam ettirebilen Eczacıbaşı gibi kulüplerimizi ayakta alkışlarım. 50 yılı aşan geçmişinde her krizden çıkmayı başarmış, ayakta kalabilmiş bir kulübümüzdür. Vakıfbank ve Halkbank her ne kadar güçlü gözükselerde, krizden kolayca etkilenmeleri mümkün. En azından, bugünkü Sultanlar Ligi'ni gelecekte hasretle arayacak duruma gelmeyelim.
Geçmişte, Şahinbey Belediyesi, Marmaris Belediyesi gibi bazı belediye takımlarımız voleybolumuza çok şeyler kattı. Gaziantep’te voleybol çok ilgi gördü. Küçücük Marmaris Belediyesi, ligde oynadı. Keşke devam edebilselerdi.

Belediyelerin voleybolda kalıcı olmalarını diliyorum. Kulüp bütçelerinin belediyelere yük getirmeyeceğini düşünüyorum. Siyasi çekişmeler yeni seçilecek yönetimlerin kararlarını etkilemez umarım. Bir yönetimin yaptığını, yeni gelenler bozmasın yeter.

BENİM BELEDİYE BAŞKANIM

Benim Belediye Başkanım voleybolseverdir.
Voleybol Kulübü kurar.
Plaj voleybolu turnuvaları yapar.
Sporseverdir.
Koşu düzenler.
Bisiklet yarışı, Tritlon düzenler.
Müzikseverdir.
Rock Festivali düzenler.
Sanatseverdir.
Sinema Festivali düzenler.
Şehir Tiyatrolarını, sanat etkinliklerini destekler.
İsterse Karnaval bile yapar.

Bunları duyduğunuzda gülüp geçiyor musunuz? Peki, biz bunları haketmiyor muyuz? Yerel Yönetimlerden ne bekliyorsunuz? “Yahu kardeşim millet ekmek derdinde, sen ne peşindesin”mi? diyorsunuz!

Hakkını yemeyelim, benim bu saydıklarımın bazılarını gerçekleştiren Belediyeler vardı. Hem de ufacık bütçeleriyle,Eğirdir, Edremit, Akçay, Güre, Kumla, Gökçeada, Taşucu, Demre gibi ilçe ve daha sonra Mahalleye dönüşmüş Belediyeler plaj voleybolu, triatlon, rock festivali düzenlemeyi başarabilmişlerdir.

Benim Belediyem şehri yaşatmalı, bana dokunmalı, yön vermelidir. Şehrin kültür, sanat, spor etkinliklerini yönetmeli, hayatı güzelleştirmelidir. Belediyeler çağdaş kurumlardır. Sanayi toplumu şehirleri ve yönetim biçimini yaratmıştır. Yerel Yönetimler özerktir. Seçimle işbaşına gelirler. Kendi Meclisi vardır. İnsanlara karşı sorumlulukları vardır.

Şimdi seçim zamanı. Verilen büyük vaatlerin ne kadarının gerçekleşeceğini hep beraber izleyeceğiz. Umarım artık inşaata değil, insana yatırım yaparlar.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Gökhan Saygı
  1 yıl önce
  Evet Mehmet Erdoğan. Gerçekten Lapseki’yi unutmuşum. Plaj voleybolunda Lapseki’nin özel bir yeri vardır. Her türlü maddi imkansızlıklara rağmen, amatör çabalara rağmen, hiç yılmadan 21 yıldır mucizevi gayretlerle turnuva yapmayı başarıyla sürdürüyorsunuz. Ben de bazılarına katıldım. Yöre insanının voleybol sevgisi ve desteği inanılmaz. Küçük esnafın desteğiyle ödüllü turnuva yapılıyor olması, yabancı takımların da katılımını sağlayan ekipin başarısı, ortak akılla hareket edebilen insanların başarısı Lapseki Belediyesi için büyük bir şans. Daha önemli turnuvaları yapabileceğinizi biliyorum. Federasyonumuzun ve sponsorların da bunu görmesini ve gerekli desteği vermesini temenni ederim.
 • Mehmet Erdoğan
  1 yıl önce
  Gökhan Hocam selamlar. Güzel veriler ile güzel bir analiz olmuş teşekkürler. Güzelini yapan belediyeler arasında Lapseki'yi unutmayalım. Şunu da eklemek isterim, Lapseki'de son 21 senede 5 başkan gördük. Bu işleri başlatmak sçık ufuklu yöneticiler gerektiriyor, arkadan gelenlerin önyargılarını zamanla yenip kulüpleri ya da organizasyonları devam ettirdiklerini gördük. İnşallah seçimlerden sonra da bu şekilde olur ve belediye takımları yollarına devam eder.

Son Yazılar