TÜRKİYE VOLEYBOL FEDERASYONU'NUN BAŞARISI
Reklam
  • Reklam
Gökhan Saygı

Gökhan Saygı

TÜRKİYE VOLEYBOL FEDERASYONU'NUN BAŞARISI

19 Şubat 2019 - 12:01

Voleybolun patronu olmak kolay değildir. Yeri gelince ateşten gömleği giyer, en zor işlere talip olursunuz. Bizim ülkemizde işlerin her zaman yolunda gitmesi de mümkün değildir. Eleştirilere maruz kalmak kaçınılmaz sonuçtur. Yapılan eleştirilerin değişime, gelişime katkısı olur diye düşünüyorum. Bu sefer, gördüğüm başarılı bir çalışmayı elimden geldiğince anlatmak istiyorum. TVF’nin antrenör yetiştirmedeki başarısına şahit olduğum için, yaşadıklarımdan çıkardığım izlenimleri arz etmek istiyorum.

Geçmişte, çevremdeki antrenör arkadaşlarım ve abilerim bana antrenör olmam için her yeni kurs açıldığında sürekli ikazda bulunurlardı. “kursa katıl, belgeni al bulunsun”anlayışı vardı! “Herkes kolayca antrenör olabilir” imajı mesleğe zarar veriyordu. Bu tarz söylemlerle iş basitleştirilmiş, kolay elde edilebilir gibi gözüküyordu. Sporun vitrininde yer alacak birinin eğitiminin bu kadar basit olmasını hiçbir zaman kabul etmemişimdir. Zaten işlerimin yoğunluğu nedeniyle de hep ihmal ettim. Katılamadım. Nihayetinde, çok geç olsada geçen sene açılan ilk kursa gitmeyi başardım. Açıkça söylemek gerekirse, bu kadar ciddi, nitelikli bir eğitimden geçeceğimi hiç mi hiç düşünmüyordum. 18 ayrı ders 10 günde, çok yoğun bir programla işleniyor. Sonunda titizlikle hazırlanılmış, hakkaniyetli uygulamayla, önemli bir sınavdan geçiyorsunuz. Herşey son derece açık ve net! Geçenler kalanlar beyan ediliyor. Şeffaf uygulama. Herşey açık ve adilane. Tek eleştireceğim konu, ders yoğunluğunun kurs süresiyle uyumlu olmamasıdır.

İzlenimlerimi yazabilmek için, bir sezon antrenörlük yapmamın gerekli olduğunu düşündüm. Edindiğim bilgilerin uygulamada neler getireceğini de sınamış oldum.
Voleybol antrenörü yetiştirmek için verilen eğitim, FIVB kriterlerine uygun, iyi bir eğitimdir. Antrenörlüğe başlayacak genç arkadaşlarımın öğrenim ve eğitimi için gerekli her türlü bilgileri kapsamaktadır.

TÜRKİYE VOLEYBOL FEDERASYONU EĞİTİM KURULU

Koordinatörlüğünü Profesör Selda Yücel Bereket’in yürüttüğü TVF Eğitim Kurulunda, akademik kariyerleri yüksek, sporun içinden gelen, voleybol geçmişi olan değerli akademisyenler ve deneyimli antrenörler bulunmaktadır. Bu Kurul’un oluşturulması, üyelerinin biraraya getirilmesi bana göre Federasyonumuzun en büyük başarısıdır. Mütevazi, canla başla çalışan, her bilgiyi paylaşan değerli hocalarımıza nazar değmesin diyorum. Onlar Türk Voleybolunun aydınlarıdır. Voleybolumuzun ilerlemesine önemli katkıları olacaktır. Hocalarımız sadece eğitim vermekle kalmayıp, aynı zamanda verilen eğitimin geliştirilmesi için de çalışmaktadırlar. İleride neticelerini göreceğimizi ümit ediyorum. Voleybola başlayan çocuklar, pedagoji bilgisi olarak daha donanımlı antrenörlerin ellerinde yetişecekler. TVF’nin Eğitim Kurulu, sekreterliğinden yöneticiliğine kadar başarıyla çalışmaktadır. Bu başarıyı anlatmadan geçemedim. İyi ki varsınız. Sporumuzun diğer branşlarındaki durumu bilemiyorum. TVF’yi örnek gösteriyorum. Umarım oralarda da işler aynı ciddiyetle yürütülüyordur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar