ERDOĞAN KOBAL'I UĞURLADIK
Reklam
  • Reklam
Gökhan Saygı

Gökhan Saygı

ERDOĞAN KOBAL'I UĞURLADIK

04 Haziran 2018 - 09:51

Voleybolumuzun önemli bir simasını daha yitirdik. İlerlemiş yaşına ve sağlıklı olmasına rağmen kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmesi, biz sevenleri üzerinde büyük bir şok etkisi ve derin üzüntü yarattı.

Erdoğan Kobal, Ülkemizde çağdaş voleybolun oynanmaya başladığı dönemdeki önemli antrenörlerden biriydi. Voleybolun kısır döneminde, amatör bir mahalle takımından, Avrupa'da finallerde oynayabilecek seviyeyi yakalayan takım yaratmayı başarmıştı. Büyük bir sponsoru voleybola kazandırdı. Büyükdere Borankay ismiyle, 10 yıl boyunca voleybol ligimizin zirvesinde kalacak takımlardan birini yarattı.

Voleybolumuzun aydınlık yüzüydü! Sosyal demokrat düşüncede olduğunu açıkça ifade ederdi. Belkide bu sebeple karşı görüşlüler tarafından hala sevilmemektedir. En yakın arkadaşı eski YÖK başkanı Erdoğan Teziç'di. Bir diğer yakın arkadaşı ise TMOK yöneticilerinden Erdoğan Arıpınar'dı. Yakın arkadaşlıklarını bildiğim için, İstanbul'da 2011 yılında yapmış olduğumuz plaj voleybolu turnuvasını "Bizim Erdoğanlar" adına düzenlemiştik.

Veteran voleyboluna ilgisi 12 yıldır sürmekteydi. Eski oyuncularını yeniden biraraya getirerek, bu sefer Veteran Büyükdere takımını kurdu. Bulgaristan, Romanya ve Yunanistan'daki veteran takımlarla maçlar düzenledi. Zor organizasyonların altından kalkmasını bildi. Takımını maçlara hazırlamak için antrenman yaptırmayı da ihmal etmedi. Renkli kişiliği ve yüksek enerjisiyle, etrafında bulunan her insana temas ederdi. Kendine has konuşma tarzıyla dikkat çekerdi. Bize takılmalarını espirilerini özlemle hatırlayacağız. Duygusal kişiliğinden dolayı ani öfkelenmeleri olurdu. Öfkesi hemen geçer, sevecen kimliğine süratle dönerdi. Oyuncularının hepsine lakap takmıştı. Kel Aliço, erkek güzeli, küçük, doktor, ihtiyar gibi isimlerle bize takılmadan edemezdi. Kısa boylu oyunculara" küçük gel buraya" veya abartarak " ey koca Fatih" espirilerini yaparak takılırdı.

Erdoğan Kobal, Balkan Ülkelerinde de tanınmış bir Türk antrenörüydü. Özellikle Romanya ve Bulgaristan'da kendi jenerasyonundan antrenör ve yöneticileri tarafından tanınan, sevilen ve saygınlığı olan bir antrenördü. Veteran maçlarımız, renkli anılarla dolu olarak hafızamızda yer alacaktır. Tüm oyuncu arkadaşlarım Erdoğan hocamdan mutlaka bir "aferin" almıştır. Hocamızı sevgi ve saygıyla hatırlayacağız. Saygıyla yaşatacağız.
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hikmet inanli
    2 yıl önce
    Segili Gökhan yazdıklarına harfiyen katılıyorum herhalde en son aferin alanlardan biri ben olsam gerek gerek ANTALYA da yapmış olduğumuz veteran bayanlar maçlarında gerekse zaman zaman telefinda yapmış olduğumuz görüşmelerde aferin inanli ne iyi ettin Antalya ya yerlestin derdi...Allah rahmet eylesin çok hareketli renkli bir insandı. Ruhu şad olsun.❤

Son Yazılar