ÖMÜR BOYU VELEYBOL-2
Reklam
  • Reklam
Gökhan Saygı

Gökhan Saygı

ÖMÜR BOYU VELEYBOL-2

09 Ekim 2017 - 23:08 - Güncelleme: 09 Ekim 2017 - 23:37

Voleybolumuzun teknik ve oyun olarak gelişmesinin, voleybolumuzda yeni bir dönemin başlangıç tarihi 1972'dir. Bu dönemin kilometre taşı Mehmet Fuat Bengü'dür. Akademik eğitimli antrenörlerle çağdaş voleybolu yakalamak için ilk adımlar atılmıştır. O dönemde öne çıkan antrenörler Mehmet Bengü, Enver Göçener, Cengiz Göllü'dür. Aynı sistemi uygulayan nice antrenörler bu döneme damga vurmuşlardır. 

      Mehmet Fuat Bengü ile başlayan süreçte, voleybol tekniği yüksek çok oyuncu yetişmiş, neticesinde 90'lı yıllarda veteran voleybolu oynanması ihtiyaç olarak zuhur etmiştir. Zamanlamanın uygun olduğunu düşünüyorum. Başlangıçta, ülkemizde yapamadığımız maçları, Oral Yılmaz'ın girişimleriyle Balkan ülkelerinde yapmaya başladık. Arşivlerimi kontrol ettiğimde, ilk defa 1998 yılında, Burhan Felekte, Bülent Meriç ve Aydın Yolaç'ın düzenlediği bir turnuva yapılmış. 1999 yılında, Altınyurt Kulübünün 40. kuruluş yıldönümü nedeniyle bir turnuva düzenlenmiş. Aynı sene içerisinde daha geniş katılımlı bir turnuva daha gerçekleştirilmiştir. Turnuvada kimler oynamış diye bakarsak, Erkeklerde Fenerbahçe adına, Semih Oktay, Ata Onar, Abdullah Paşaoğlu, Erol Paksoy, Hakkı Filibeli, Mehmet Çakmak, Alaattin Günay. Galatasaray'da Erdal Önder, Ali Dürüst, İsmet Kır, Mustafa Ekşi, Yalçın Gördürür. Beykoz'da Sami Akgün, Aziz Kalaoğlu, Recep Durmuş. Altınyurtta Barhan Bayraktar, Dünya Baltacıoğlu, Kenan Bengü, Saygun Keskin, Selim Öztravers oynamışlar. Murat Yedidağ, Volkan Ulusoy, İlker Çeteci kadrolu Emlak Bankası şampiyon olmuştur. Bayanlarda az takım olmasına rağmen, yıldız oyuncular oynamıştır. Deniz Dosdoğru, Sinem Beltan, Hamiyet Görken, Tansı Yıldırımer, Misket, Nalan Suna, Esra Temelli. 
      Veteran turnuvalarına, Karadeniz Oyunları ve Balkan Turnuvalarıyla devam edilmiştir. Geniş katılımlı bir diğer turnuva 2009 yılında Bülent Meriç tarafından Burfan Felek 50. Yıl Salonunda yapılmıştır. Yeni jenerasyon veteran oyuncularında katıldığı turnuvada Galatasaray şampiyon olmuştur. 
 
    BAYANLARDA DURUM 
 
      Bayan veteran voleybolunun geleceğinde katılımın çok yüksek olacağını düşünüyorum. 90'lı yıllardan başlayarak, 2000'li yıllarda Kadın voleybolunda çok fazla oyuncu yetişti. Dünyada saygın seviyeye ulaştık. Elit oyuncular yetiştirdik. İyi bir kapasiteye sahibiz. Özellikle spor okulları sayesinde ilginin üst düzeyde olduğunu düşünüyorum. Son oynanan Bursa Turnuvasında bayan maçalarını seyrettim. Keyif aldım. Daha iyisi, fazlası olacaktır. Bayanların, ilgi, alaka ve tutarlılıklarına güveniyorum. Önümüzdeki sene daha fazla takım görmeyi ümit ediyorum. 
 
    PLAJ VOLEBOLU AŞAĞILARDA
 
      Plaj voleybolunda ülke olarak beklenilen düzeye ulaşılamadığı için, arzulanan veteran turnuvaları gerçekleştirilmemiştir. 2007 yılında Epirden Turnuvaları bayan serileri içerisinde 2 turnuva gerçekleştirdim. Program sıkışıklığı nedeniyle beklediğimiz sonucu elde edemedik. 2008 yılında Kulüp Kastelia'da bayan serisinden ayrı bir Epirden turnuvası yaptık. Yabancı oyuncuların da katılımıyla oldukça renkli bir turnuva oldu. Ancak devamını getiremedik. Plaj voleybolunda oyuncu kapasitemiz hala yeterli değildir. Sahip olduğumuz iklim ve doğa koşullarını yeterince değerlendiremiyoruz. Alanya'daki işletmeye, her sene, Hollanda, Almanya, İsviçre, Norveç'ten 400'er kişilik kafileler halinde, her kategoriden oyuncu geliyor. Burada antreman ve turnuvalar yapıyorlar. Bu birlikteliği bizim oyuncularımızla gerçekleştirmeyi umuyorum. 
 
    VETERAN VOLEYBOLU HAKKINDA SAPTAMALARIM
 
      1) Turnuvalarda organizasyon tüzüğünde belirlenen kuralların uygulanacağı, devamlılığın sağlanacağı, davranış kültürü geliştirilmeli. 
      2) Organizasyon hukuku içerisinde hareket edilmeli. Kurallar esnetilerek zayıflatılmamalıdır. Değersizleştirecek söylem ve davranışlardan kaçınılmalıdır. Oyuncular ve yöneticiler değerli kıldığı taktirde aksiyon önemli hale gelir. 
      3) Yaş kategorilerinin sayısının artması, katılımı artıracağı gibi, saygınlığı da artıracaktır. 
      4) TVF çatısı altında turnuva olması, hem oyuncular, hem de Federasyon açısından değerlidir. Kurumsallaşmak önemlidir. Camiayı biraraya getiren sosyal buluşmanın kurumsallaşabilmesi sık rastlanan bir durum değildir. 
      5) Avrupa'da yapılan turnuvalara entegre olarak, paylaşımlarımızı ve ilgi alanımızı genişletebiliriz. 
      Görüş ve katkılarınızı yazımda paylaşırsanız sevinirim. Özellikle veteran plaj voleybolu alanı geliştirilmeye müsaittir. Veteran bayanların kendilerini ifade etmelerini bekliyorum. 
 
    YAZIMIN BAŞLIĞI HAKKINDA
 
      Yazımın başlığını ÖMÜR BOYU" VELEYBOL" olarak belirlemiştim. İlk yazımda Editörümü uyarmadığım için hata bende. Haklı olarak VELEYBOL başlığına neşteri vurdu. Bizim insanımız kelimeleri eğip bükmeyi sever. Sonunda kendine göre şekil verir. Benimde çok hoşgörüyle karşıladığım bir davranıştır.  Volleyball dilimize voleybol olarak girmiştir. Armatörlüğe ve veteran voleyboluna atıf olarak halk dilini kullanmak istemiştim. Şarz diye diye, sonunda TDK'ya kabul ettirdik. Neden olmasın?
 
 
1999 Veteran Turnuvası
 
 
2008 Epirden Alanya Turnuvası
 
 
2008 İstanbul Turnuvası
 
 
1998 Veteran Turnuvası Katılım Listesi (Orjinal - Bülent Meriç)
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar